So službou sa nám často spája únava, obeta času, či pot na čele. Keď sa však spýtate eRkárov prečo sa do dobrovoľníctva púšťajú, mnohí vám povedia, že napriek všetkému im služba deťom prináša radosť. Po rokoch služby si však dovolím tvrdiť, že radosť často vystrieda únava a na stretkách na konci školského roka ťaháme z posledného. Čo teda znamená slúžiť s radosťou? Môže byť táto radosť trvalá? Ponúkam vám nástroje, pomocou ktorých môže byť služba plná radosti.
1 Moja služba potrebuje mať víziu.
Vízia je tým, čo mi zapaľuje srdce. V čase, keď je služba náročná sa k nej nanovo vraciam a pripomeniem si, prečo má moja práce zmysel. V eRku „vychovávame deti na zrelé kresťanské osobnosti“. Našou víziou teda je, aby na Slovensku vyrastali deti, ktoré budú žiť kresťanské hodnoty v spoločnosti. Pre teba osobne môže byť víziou tvojej služby farnosť plná detí, ktoré poznajú, čo je to skutočná viera a snažia sa podľa nej žiť. Vízia animátora v eRku je teda víziou evanjelizácie. Pápež František hovorí o radostnom odovzdávaní evanjelia, keďže ono je radostnou zvesťou, ak ho skutočne žijeme, je v rozpore, aby sme ho rozdávali ďalej bez radosti.[1] Evanjelium totiž hovorí o Kristovi, ktorí prichádza OD Otca PRE nás ľudí. Poslaním človeka je, podľa slov Ratzingera, darovať svoj život na obraz Krista – bytím PRE iných.[2] Radosť so služby teda prichádza, keď sa táto podstata človeka napĺňa – to sa deje práve pri službe. Prvým kameňom služby, nie len evanjelizácie, je teda vízia, ktorej verím a preto ma ťahá vpred.
2 Na to aby som napĺňala víziu svojej práce potrebujem konkrétne ciele.
Je totiž pekné mať víziu, ale ak pre ňu nič nerobím ostane na papieri. Aristoteles by povedal, že na dosahovanie najväčšieho dobra nám slúžia dobrá menšie.[3] Je preto veľmi prínosné, ak si na svoj stretkársky rok naplánujeme ako presne chceme deti viesť. Prakticky to znamená pripraviť si konkrétne ciele na jednotlivé mesiace (alebo ročné obdobia). Avšak aj tieto ciele môžu ostať v šuflíku ak ich nebudeme pravidelne vyhodnocovať – to znamená stretávať sa s inými vedúcimi, alebo si v tichu zreflektovať, ako sme sa pohli a čo musíme zmeniť na budúci mesiac, aby to bolo lepšie.
Ciele, či vízia môžu znieť, akoby bolo dobrovoľníctvo vysokým biznisom. Nemôžme sa ich však báť. Sú to nástroje, ktorými môžeš pravidelne vidieť zmysel svojej práce. Pre niekoho to znamená viesť si špeciálny eRko diár, kde si bude tieto výsledky zapisovať, niekomu stačí držať ich v hlave a niekto má rád excelovské tabuľky.
3 Radosť z človeka.
Radosť služby v eRku má ešte jednu dôležitú zmenu oproti práci v biznise. My pracujeme s človekom. Okrem našich plánov nám teda radosť prinesie aj človek sám. Dieťa totiž nie je produktom, na ktorý sa pozeráme len v optike výkonu či výnosu a inak sa nás netýka. Ako človek nám pri svojej formácii dáva sebe samého, čo je obrovská sila. Úprimná radosť detí na dobrom stretku, ich úsmev, vďaka, či samotný vzťah, ktorý si s deťmi budujeme nás poháňa vpred. Takáto služba je totiž službou lásky a tá je pre človeka vždy radosťou.
Mať víziu, uskutočňovať ju pomocou cieľov sú teda dobré nástroje pre radostnú službu. Potrebujeme ich však napojiť na pravú lásku k našim deťom na stretku, aby naša radosť bola úplná.
Veronika Bruncková, Územie Orava-Liptov
[1] FRANTIŠEK: Evangelium gaudium
[2] J. RATZINGER: Úvod do kresťanstva
[3] ARISTOTELES: Etika Nikomachova