„Nie každý môže získať Nobelovu cenu za mier, ale každý sa môže stať śíriteľom pokoja.“

2 700

detí

108

obcí

500

animátorov, učiteľov, vychovávateľov

Čo sme zažili počas Misie pokoja?

Všetky foto 2017

5. september

sviatok sv. Terézie z Kalkaty

Zverejnili sme metodický materiál.

1. október

sviatok sv. Terézie z Lisieux

Začali sme Detský čin pomoci.

15. október

sviatok sv. Terézie z Avily

Plánovanie spoločného činu.

18. október

Deň, kedy sa milión detí modlí ruženec za pokoj vo svete

O čom bol DČP 2017?

Ako sa pričiniť o viac pokoja v našej obci? Túto otázku riešili deti so svojimi animátormi na októbrových stretkách. Deti odpovedali naozaj praktickly. Značná časť sa zamerala na návštevy dôchodcov v ich domovoch alebo v ústavnej starostlivosti. Nacvičili si pre nich program, vyrobili pre nich darčeky a dali im pocítiť, že si ich vážia. Účastníci kampane ďalej organizovali zbierky materiálnych vecí pre núdznych, piekli sladkosti pre ľudí v obci a za príspevok podporili charitu, upravovali okolie pozemkov, opustené hroby na cintorínoch, organizovali zbierku vrchnákov z PET fliaš na pomoc deťom so zdravotným postihnutím, organizovali modlitebné stretnutia za pokoj vo svete… Výber svojho spoločného činu konzultovali detské skupinky s učiteľmi, miestnymi kňazmi či svojimi rodičmi.

Učili sme sa hľadieť očami VEĽKODUŠNÉHO srdca

Počas Detského činu pomoci sme motivovali deti k veľkodušnosti. Chceli sme sa spolu s nimi pozrieť poza smutné fakty a slúžiť pokoju vo svojej obci detskými činmi pomoci. Latinský výraz magnanimitas (Magna-anima), znamená veľká duša. Je to pripomienka, že človek bol stvorený na Boží obraz a je povolaný k dokonalosti lásky. Veľkodušnosť je čnosťou potrebnou pre śírenie pokoja, pretože len veľkodušný človek sa pozerá na konflikt alebo problém s víziou. nenechá sa odradiť ani znechutiť. Deťom sme ako vzory veľkodušnosti predostreli tri sväté Terézie – z Kalkaty, z Lisieux a z Avilly. Veľkodušnosť je taktiež pilierom ľudí v službe vedenia. Líder musí byť veľkodušný, vedúci skupinky, animátor musí byť „magna anima“. Jeho služba pre mladých alebo deti spočíva aj v tom, aby povzbudil dobré sny, túžby a driemajúce schopnosti svojich priateľov.

Ako prebiehali októbrové stretká?

Na prvom stretku sa deti zoznámili s teréziou z Kalkaty a s jej umením hľadieť na druhého s takou láskou, s akou ona hľadela na Krista. Na druhom stretku si deti osvojovali postoj Terézie z Lisieux, ktorá videla zmysel aj v tých najmenších skutkoch pomoci. Svojim životom dokázala, že i tie najmenšie skutky konané s veľkou láskou majú obrovskú cenu. Na druhom stretku zároveň deti cez aktivitu Elektráreň začali vyberať rôzne problémy, ktoré oberajú ľudí v ich obci o pokoj a dávali svoje prvé nápady na riešenia. Tretie stretko sprevádzala postava Terézie z Avilly, ktorá začínala konať svoje veľké reformné diela z postoja modlitby a nebála sa konať veci, o ktorých výsledku bol málokto presvedčení a skutky pomoci, o ktorých si nebola istá, ako dopadnú. Na tomto stretku si deti vybrali svoj skupinový detský čin a pripravili sa na jeho uskutočnenie.

V MÉDIÁCH

14.11., eRko.sk: Ako sme šírili pokoj detskými činmi pomoci

13.11., teraz.sk: Do akcie Detský čin pomoci sa zapojilo viac ako 2700 detí

14.11., Rádio Lumen, denné spravodajstvo

14.11., blog eRka: Ako sme šírili pokoj

14.11., mladez.sk: Detskými činmi pomoci šírili pokoj vo svojej obci

14.11., tkkbs: Detský čin pomoci eRka realizovalo vo viac než sto obciach 2 700 detí

16.11., TV Lux: Krátke správy

22.11., zastolom.sk: Detskými činmi pomoci šírili pokoj vo svojej obci

DETSKÉ ČINY POMOCI 2017

BRÚSNICA: Pripravili sme otvorené popoludnie pre farnosť na tému DOBROdružstvo pokoJA. Ako hosť prednášala Lucia Molnárová.

DETVIANSKA HUTA: Potešili sme starých ľudí obrázkami a pomocou v záhrade. Piekli sme medovníky a z dobrovoľných príspevkov sme prispeli na kúrenie v našej filiálke.

GRANČ-PETROVCE: Navštívili sme starších manželov a jednu babku, ktorá býva sama. Zaspievali sme im a dozvedeli sme sa zaujímavosti z ich života. Napiekli sme im koláče a vyrobili darčeky.

JACOVCE: Pripravili sme kultúrny program pre starkých v obci a vyrobili pre nich darčeky

KEŽMAROK: Navštívili sme hospic, kde sme klientom zaspievali a priniesli vyrobené darčeky.

KŇAŽIA: Vyčistili sme a upravili zabudnuté pomníky na cintoríne.

KOŠICE, ZŠ: Pripravili sme malé darčeky, ktoré sme skryli na rôzne miesta v škole. Ostatné deti si ich tam nájdu ako prekvapko a môžu si ich nechať.

LENDAK: Navštívili sme klientov v dennom stacionáry. Zahrali sme im scénku a darovali kvety. Veľmi milo nás privítali a pohostili.

LIPTOVSKÁ TEPLÁ: Vyrábali sme a posielali pohľadnice pre neznámych starých ľudí.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ: Deti na stretku upiekli bábovky, ktoré sme potom spolu zaniesli deťom do Domu svätej Kláry.

LIPTOVSKÝ HRÁDOK: Vyrobili sme darček pre staršiu pani, ktorá nevládze chodiť do kostola. Navštívili sme ju a zaspievali jej.

MARKUŠOVCE: Napiekli sme dve dózy koláčov a navštívili deti v krízovom centre Alžbetka v Spišskej Novej Vsi.

PODBIEĽ, DETI: Navštívili sme tri dôchodkyne, ktoré nemohli prísť na stretnutie dôchodcov v obci. Okrem darčekov sme im odovzdali v mene obecného úradu poukaz na nákup potravín.

PODBIEĽ, MLADÍ: Dve nedele sme ponúkali v stánku pred kostolom misijný koláč, kávu a čaj. Vďaka dobrovoľným príspevkom sme podporili misijné dielo v Rusku.

PODUNAJSKÉ BISKUPICE: Doniesli sme Misionárkam lásky, ktoré sa starajú o bezdomovcov trvanlivé potraviny, hygienické potreby, oblečenie a šálky. Ony nám na oplátku ukázali ako to u nich chodí.

RYBANY: Pomáhali sme dobrovoľníkom z Komunity sv. Egídia v Topoľčanoch so starostlivosťou o ľudí bez domova. Pripravovali sme pre nich chlebíky, nalievali čaj a niektorí z nás sa s nimi rozprávali.

SEŇA: Upravovali sme okolie farského pozemku.

SPIŠSKÁ BELÁ: Organizovali sme zbierku vrchnákov z PET fliaš, aby sme pomohli dievčaťu Vierke Hriňákovej k zaplateniu liečby s jej diagnózou spinálnej atrofie I. typu.

TOPOĽČIANKY/HOSTIE: Navštívili sme staré tetušky, doniesli sme im kvety a oni nám porozprávali o svojom detstve, ukázali svoje fotografie a dali nám rady do života. Tiež sme upratovali farský pozemok od lístia.

TRENČIANSKA TURNÁ: Navštívili sme starších spoluobčanov u nich doma a v domove dôchodcov. Doniesli sme im vlastnoručne vyrobené darčeky a zaspievali si s nimi.

TRENČÍN: Zbierali sme potraviny pre sociálne slabšie rodiny, o ktoré sa stará Centrum pre rodinu.

TRNAVA, ZŠ: Napiekli sme medovníčky so srdiečkovými poďakovaniami. Priniesli sme ich do domu seniorov. Zaspievali sme im, zarecitovali a venovali sa špeciálne tým, ktorí sú odkázaní na lôžko.

VYSOKÉ TATRY: S pokojom a radosťou sme navštívili aj našich už dobrých známych starých ľudí v zariadení pre seniorov v Tatranskej Polianke.

ZÁKOPČIE, ZŠ: Robili sme zbierku pre Charitu Čadca.

ZUBEREC: Zorganizovali sme modlitbu ruženca za pokoj vo svete, nachystali koláče a hry pre deti a potom tí mladší upratovali lístie na dvore.

Cena Misie pokoja

Vyvrcholením kampane bolo žrebovanie troch skupín, ktoré získali od organizátorov Cenu misie pokoja. Cena nesie myšlienku: „Nie každý môže získať Nobelovu cenu za mier, ale každý sa môže stať śíriteľom pokoja.“ Predseda eRka vyžreboval 9.11. z 20 skupín, ktoré poslali fotky zo svojich činov. Výhercami sú Podbieľ, Spišská Belá a Markušovce.

Detský čin pomoci je celoslovenská kampaň motivujúca deti v mesiaci október k skutkom nezištnej pomoci. Deti sa samostatne alebo so svojim stretkom usilujú pomáhať vo svojom okolí.

  • Učíme sa umeniu pomáhať – všímať si potreby druhých a konať zo srdca.
  • Pomáhame ľuďom v našej obci a staráme sa o naše okolie.
  • Prejavujeme iniciatívu a odvahu. Vychádzame zo seba a učíme sa prekonávať prekážky.