Konflikt v Tigraji trvá už

1354 dní

Ukončili sme kampaň Mier pre Tigraj

 

Tisíce pieRok, modlitieb, slov povzbudení a prosieb smerovali z mnohých slovenských škôl, rodín či eRko stretiek do etiópskeho Tigraja, ktorý od novembra 2020 sužuje vojna.

V eRku sa za našich partnerov a priateľov, ktorí sú nám blízki aj cez Dobrú novinu, neprestávame modliť. Zrnká solidarity chceme zasievať aj naďalej. Pred dvomi týždňami etiópska vláda dočasne vyhlásila jednostranné prímerie a pokoj zbraniam. Mesiace vojny, ktorá zničila a ničí životy ľudí, sa však už nedajú vrátiť späť. Želáme si, aby zavládol skutočný, trvalý mier. Aby Anjel pokoja objal do svojich krídel celý Tigraj a zahojil rany spôsobené vojnou. Svojimi pieRkami ste mu na to dodali dosť síl 🙂

Ďakujeme vám všetkým, ktorí ste sa zapojili do kampane Mier pre Tigraj a prosíme vás, aby ste na našich priateľov mysleli aj naďalej. Svoje priania pokoja vyslovili aj deti zo stretka v Sládkovičove, ktorým ďakujeme za spoluprácu. Čo Tigrajcom želajú si môžete vypočuť a pozrieť v krátkom filme o kampani Mier pre Tigraj.

 

ČO SA DEJE V TIGRAJI?

Od 4. novembra sa región Tigraj zmenil na nepoznanie. Odvtedy prebiehajú boje etiópskej vládnej armády, ku ktorej sa pridali aj vojaci zo susednej krajiny, Eritrei, proti tigrajskej armáde. Situácia v Tigraji je veľmi zlá. Prestala fungovať elektrina, je takmer nemožné zatelefonovať priateľom alebo rodine a získať informácie. Vojaci ničia úrodu miestnych obyvateľov, čo prináša do krajiny hlad. Domovy mnohých ľudí boli zničené a zo strachu o vlastný život, museli ujsť do bezpečia. V takejto náročnej situácii sa ocitli aj priatelia, s ktorými spolupracujeme cez Dobrú novinu. Ničeniu neunikli ani kostoly a mešity, na ktoré sa ľudia obracali o pomoc. Do Tigraju nemôžu prichádzať lekári alebo dobrovoľníci, a len veľmi ťažko môžu miestnym pomôcť s dodávkou jedla, vody a liekov, ktoré v ťažkej situácii veľmi chýbajú. Túto pomoc potrebujú už milióny ľudí.

Veľmi smutný je aj fakt, že mnohým sa bezpečie nepodarilo nájsť a prišli o to najcennejšie, vlastný život. Ľudia mladí, starí, deti aj celé rodiny, opustili nielen svoj domov, ale aj krajinu a utiekli do susedného Sudánu. Utieklo viac ako 60-tisíc ľudí, čo je takmer toľko, koľko žije napríklad v celej Trnave. Žijú v utečeneckých táboroch, kde tiež chýbajú základné veci ako jedlo, voda na pitie i umývanie a miesto na pokojný spánok.

Vojna neprináša nikomu nič dobré.

Aj my, deti na Slovensku môžeme vyjadriť svoj nesúhlas s vojnou a podporiť myšlienky pokoja a mieru pre našich kamarátov a ľudí v Tigraji.

Mnohí  koledníci Dobrej noviny dobre poznajú vinšík ,,Anjel pokoja nech u vás prebýva a láska Kristova nech vás vždy objíma”. Chceme, aby toto prianie pokoja a výzva na ukončenie vojny v regióne Tigraj zaznela od nás, detí, ktorých rovesníci sú zasiahnutí vojnou a veľmi trpia.
Etiópske chrámy sú často zdobené pestrými farebnými ikonami (ikony sú obrazy svätých namaľované/napísané na dreve). Symbolom našej výzvy na mier sa stal anjel. Chceme, aby bol poslom pokoja a zvestovania dobrej budúcnosti pre Tigraj.

Pomôžte nám dodať silu a odvahu do jeho krídel.

V prílohe nájdete pieRko, do ktorého môžete vpísať alebo nakresliť vašu prosbu za mier v Tigraji, za ukončenie strachu a beznádeje, povzbudenie pre deti a rodiny, ktoré trpia vojnou najviac. Spoločne vyskladajme silné krídla, ktorých posolstvo chceme tlmočiť aj predstaviteľom našej krajiny, pani prezidentke a Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

PieRka s odkazom nám posielajte poštou na eRko-HKSD, Miletičova 7, Bratislava 821 08 Bratislava, alebo oskenované mailom na zuzka.hallova@erko.sk.

Kampaň Mier pre Tigraj trvá od 12. 3. Vaše pieRka môžete posielať do 25. 4. 2021. Dátum ukončenia budeme aktualizovať v závislosti od vývinu situácie v regióne Tigraj.

 

 

Kontaktná osoba pre kampaň:

Zuzana Hallová
zuzka.hallova@erko.sk
+421 915 341 847


Pieseň o mieri od detí zo škôlky v Alitene v regióne Tigraj.

V tábore žije aj Abraha Kifne so svojim päťročným synom a bábätkami-dvojičkami, ktoré majú takmer tri mesiace a narodili sa ešte v Tigraji. Počas ich narodenia zúril všade naokolo nepokoj a rodina sa musela často ukrývať. Pre vojnu nemohol Abraha odviezť svoju manželku Letai do nemocnice, ani zavolať lekára, ktorý by im pomohol. Niekoľko dní po narodení bábätiek ich mama zomrela. Pre celú rodinu to bola veľmi smutná a ťažká situácia, ktorá sa vôbec nemusela stať, keby v Tigraji nebola vojna. Smutný Abraha pochopil, že ak chce zachrániť rodinu, ktorá mu ešte zostala, musia svoj domov opustiť. Útočisko našli v sudánskom tábore Hamdayit. Dvojčatá dostali mená Eden, podľa Rajskej záhrady a Trefi, čo v tigrajčine znamená byť nablízku. Kým pretrváva vojna v Tigraji, smutný osud, aký postihol aj Abrahovu rodinu sa, žiaľ, bude opakovať. Prečítajte si celý príbeh Abrahovej rodiny dostupný v angličtine, spolu s fotoprílohou. 

Kampaň Mier pre Tigraj je iniciatívou organizácie eRko-HKSD, ktorá vďaka programu Dobrá novina podporuje projekty aj v etiópskom regióne Tigraj. Jej cieľom je vyjadriť nesúhlas s vojnou a podporiť myšlienku pokoja pre ľudí v Tigraji. eRko v spolupráci s ďalšími slovenskými organizáciami pripravilo aj výzvu Spolu pre Etiópiu, ktorej snahou bolo vyzbierať finančné prostriedky na podporu humanitárnych aktivít pre obete vojny v oblasti Mekelle, hlavného mesta regiónu. Výzva Spolu pre Etiópiu trvala do 25. apríla 2021.