Pod názvom DOTKNIME SA VEČNOSTI sme uskutočnili v eRku – Hnutí kresťanských spoločenstiev detí púť relikvií Svätých Košických mučeníkov.
Počas letných mesiacov, v čase od 18. júna do 4. septembra, sme mali zapožičané z vašej arcidiecézy putovné relikvie Svätých Košických mučeníkov, ktorých sme si v roku 1990 vybrali za patrónov nášho hnutia. V čase vrcholiacich osláv prežívania 30-teho roku oficiálneho vzniku eRka sme sa rozhodli aj takouto formou poďakovať Pánu Bohu za požehnanie a patrónom za sprevádzanie a pomoc.
Relikviár prešiel naprieč celým Slovenskom, spolu zavítal do 85 farností a filiálok, v ktorých pôsobia eRkári. Za prítomnosti relikvií bolo vo farnostiach viac ako 100 svätých omší. Okrem možnosti individuálnej poklony sa uskutočnilo množstvo podujatí – pobožnosti, adorácie, akadémie, návštevy rodín a chorých, detské a mládežnícke stretká či výlety.
Takouto formou sa mnoho ľudí mohlo povzbudiť ich príkladom svedectva viery.
Ďakujeme za možnosť zapožičania putovného relikviára, farnostiam ďakujeme za ich prijatie a všetkým, ktorí putovanie sprevádzali a organizovali za pomoc a ochotu.
Našim patrónom ĎAKUJEME za ich stálu ochranu našej služby deťom a mladým.
PREČO PUTUJÚ RELIKVIE?
V roku 1990 sme si vybrali za patrónov (vtedy) blahoslavených Košických mučeníkov vďaka podnetu na prvú katechetickú hru pre deti. Zomreli ako svedkovia viery na začiatku 17. storočia a my sme v motte eRka zdôraznili svedectvo a radosť z viery ako dôležitý odkaz z obdobia tesne po nežnej revolúcii, keď eRko vzniklo.
Dnes, v 21. storočí, udalosti vo svete potvrdzujú, že aj teraz zomierajú svedkovia viery a napriek rozvinutej modernej spoločnosti je v ľuďoch stále väčší smäd po hlbokej RADOSTI, vyvierajúcej z Prameňa živej vody (Jn 7, 37-39).
V tomto čase vrcholia naše oslavy prežívania 30teho roku eRka. Preto sme sa rozhodli, že aj takouto púťou poďakujeme Pánu Bohu za požehnanie a naším patrónom za sprevádzanie. Chceme sa ich príkladom znova povzbudiť. Vieme, že aj my teraz píšeme ďalšie stránky histórie eRka. Modlime sa spoločne, aby sme svojim každodenným životom v službe prinášali kúsok svedectva a roznášali kúsok RADOSTI z viery.
Púť relikvií začína na Celoslovenskej rade eRka a potom pokračuje po jednotlivých územiach eRka podľa harmonogramu. Viac vždy aktuálne nájdete na tomto webe.
Ako prežiť čas s relikviami Svätých Košických mučeníkov,
patrónov eRka?
Svätí Košickí mučeníci prichádzajú medzi nás ako priatelia, aby nás povzbudili vo viere v Krista, pre ktorého sa stali mučeníkmi.
na zahĺbenie do témy – dva pomocné texty
OTÁZKY A ODPOVEDE
Relikvie sa delia na I, II a III stupňa. Relikvie prvého stupňa sú priamo časťou tela svätca – predovšetkým kosti; patria sem tiež predmety priamo z Ježišovho života (poznáme napr. relikviu svätého kríža). Práve takéto relikvie máme, je v nich časť stehennej kosti košických mučeníkov. Relikviár je špeciálne zhotovený tak, že sú v ňom osobitne uložené v troch častiach relikvie každého z košických mučeníkov.
Tieto putovné relikvie sú majetkom Košickej arcidiecézy, dostali sme ich so súhlasom otca arcibiskupa Bobera. Z príležitosti vyvrcholenia slávenia 30. výročia eRka sme požiadali o zapožičanie, aby mohli putovať oblastnými centrami eRka.
Po farnostiach, kde sú eRkári, poputujú v čase od 18.6. (prvé miesto, kde prídu, bude CS rada eRka) do 4.9.2021 (cez víkend pred sviatkom Košických mučeníkov ich vrátime počas osláv sviatku Košických mučeníkov).
Máme kalendár, ktorý je rozdelený na sedem častí, každé územie má vyčlenených cca 10 dní. V tomto čase bude vždy relikvia putovať určeným územím, bude ju mať na starosti konkrétny človek zodpovedný za putovanie relikvie v území. Kalendár budeme postupne dopĺňať.
Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí v dokumente Direktórium o ľudovej zbožnosti a liturgii, 2002, č. 236 o tom hovorí: „Rôzne formy ľudovej zbožnosti voči relikviám svätých, ako sú pobozkanie relikvie, ozdobenie sviecami a kvetmi, udelenie požehnania s relikviou, nesenie relikvie v procesii, nevynímajúc zvyk prinášať ju ku chorým na ich posilnenie a zosilnenie prosby o uzdravenie, majú byť uskutočňované s veľkou dôstojnosťou a na základe čistého podnetu viery. Nech sa v každom prípade vyhne vyloženiu relikvie svätých na obetný stôl: ten je rezervovaný pre Telo a Krv Kráľa mučeníkov“.
Relikvia, ak má byť vystavená v kostole alebo kaplnke k verejnej úcte, môže byť umiestnená vedľa oltára alebo na inom vhodnom mieste. Je dovolené ju incenzovať, pobozkať alebo ňou udeliť požehnanie. Relikvia nemá byť vystavená na obetnom stole.
Vzhľadom na pandemickú situáciu neodporúčame pobozkanie relikviára, ale len sa ho dotknúť alebo sa pokloniť a tak si relikvie uctiť aj blízkosťou.
Relikviár je veľký cca 40 cm, celé púzdro 45 cm. Má puzdro (podobné puzdru hudobného nástroja), v ktorom ju môžeme prenášať. Môžete si ju dať do auta, ruksaku, tašky, a tak ju preniesť. Vyzerá ako monštrancia v menšom. Po príchode na miesto puzdro otvoríte a vyberiete relikviár. Relikviár môžu prenášať kňazi, ale aj laici.
V mnohých kostoloch nájdeme relikvie, úcta k nim je u nás rozšírená.
- Vo farnosti môže byť sv. omša z ich sviatku 7.9. Na konci sa odporúča uctenie relikvii záverečným požehnaním.
- Je tu priestor pre pobožnosť, litánie k sv. košickým mučeníkom a iné modlitby, akadémiu.
- Viaceré modlitby sú uvedené na tomto webe.
Áno, môžete ich priniesť i na stretko, spolu sa pri relikviách pomodliť, urobiť motivačné stretko, informovať deti. Treba, aby relikviár bol na bezpečnom mieste, aby sa s ním nič nestalo.
Môžu s nami putovať, alebo zobrať na turistiku (prežijeme s nimi radostný dobrodružný čas). Môžeme ich priniesť aj na tábor, či inú akciu farnosti, alebo oblastného centra.
Na akciách, keď máme spoločenský program, môžu byť Košickí mučeníci cez relikviu s nami, ale na čas môžeme vytvoriť aj priestor k súkromnej modlitbe – urobiť z nejakého priestoru kaplnku svätých.
Využite aj iné vhodné formy spoločného času, ktoré neznížia úctu k relikviám a nepoškodia samotný relikviár.
Ak to bude možné, využite príležitosť umiestniť relikvie v kostole. Relikvie si môžu rodiny požičať na osobitné uctenie domov, napr. po dvoch hodinách posunúť cez rodiny farnosti. Ak nie je možnosť relikvie umiestniť v kostole, môže byť umiestnená aj v rodinách eRkárov.
Dajme ju na dôstojné miesto tak, aby sa jej nič nestalo. Nemusí byť pri nej svieca, nie je to eucharistia. Môžeme použiť nejakú červenú látku ako jej podklad na znak mučeníckej smrti, alebo aj inú výzdobu.
Pri uctievaní relikvii svätých sa klaniame tomu, pre koho sa oni stali mučeníkmi. Pokľaknutie je prejav klaňania sa. Iba Bohu sa klaniame. Panne Márii a svätým vzdávame úctu, preto si pred relikviárom nekľakáme. Pri modlitbe môžem kľačať. Vtedy sa v modlitbe utiekame k Bohu. (Všimni si rozdiel medzi pokľaknutím a kľačaním.)
Sprievodný letáčik s modlitbou pre eRkárov,
bude k dispozícii pri stretnutiach s relikviami.
MATERIÁLY A INŠPIRÁCIE
Film Narodení pre nebo
V roku 2019 bol natočený o živote a smrti svätých Košických mučeníkov dokumentárny aj čiastočne hraný film “Narodení pre nebo” – dokument je spracovaním vhodný pre dospelého diváka. Uviedla ho vo vysielaní RTVS, má 28 min. Je v archíve RTVS, na pozretie pre súkromnú potrebu, kto by chcel.
Katechézy pre deti
Pre inšipráciu k téme – kto by chcel, môže si pozrieť a využiť 4 katechézy pre deti, ktoré sú na stránke Košickej arcidiecézy.
Komix pre deti
PROGRAM PÚTE RELIKVIÍ
FOTOGALÉRIA
PÚŤ RELIKVIÍ V MÉDIÁCH
25. jún, TV LUX – Krátke správy (0:30 – 2:42)
27. júl, TV Nitrička – eRko oslavuje 30 rokov (video)
KONTAKTY
erko@erko.sk