Budeme radi, keď sa so svojou skupinkou detí
zaregistruješ do kampane, aby sme vedeli koľkí sa zapojili.

Námety a tipy ako prežiť DČP v čase COVIDu

Počas Detského činu 2020 ponúkame aktivity aj pre tých, ktorí nemôžu organizovať stretká. DOBROčiny sa dajú realizovať aj doma v rodinách. V starostlivosti o našu Zem začneme v maličkostiach v našich rodinách a postupne túto myšlienku budeme šíriť aj medzi kamarátov.

Všetkým, ktorí prispeli do tejto mozaiky nápadov ďakujeme. Ak sa chcete podeliť o svoj nápad alebo námet ozvite sa mailom na dcp@erko.sk Prajeme požehnaný čas naplnený zmysluplnou pomocou druhým.

Námety pre animátorov ako byť v kontakte s deťmi

Keďže sa v čase kampane Detský čin pomoci v niektorých farnostiach nemôžeme stretávať s deťmi a mladými na stretkách, ponúkame vám niekoľko možností, ako prežívať s deťmi tento čas, ako sa deťom prihovoriť a ako im byť na blízku, aj keď na diaľku. Tieto námety boli pôvodne zozbierané pre jarnú kampaň MINIdigi a boli aktualizované pre potreby kampane Detský čin pomoci.

Za námet ďakujem tvorivému MINIdigi tímu na čele s Dominikou.

Laudato Si týždeň

Tohtoročný Detský čin pomoci je inšpirovaný myšlienkami encykliky Laudato Si, ktorá tento rok oslavuje 5. výročie svojho vzniku. Každý rok v máji si počas Laudato Si týždňa pripomíname jej posolstvo. Tento rok tvorivý tím pripravil aktivitu na každý z deviatich dní. Nech poslúžia v prípade potreby i teraz.

1. deň: spoLočný domov
2. deň: tvorme lepší svet vlastnými rukAmi
3. deň: nekupUjme čo nám netreba
4. deň: voDa je život
5. deň: dobime zemi bAterku
6. deň: ako vzniklo Tvoje tričko
7. deň: ekOsystém u nás
8. deň: znížme spolu uhlíkovú Stopu
9. deň: modlItba nás spája

Za námety ďakujeme tvorivému tímu MINIdigi DOMA, ktorý tvorili Zuzka, Julka, Dominika, Vladko a Boris.

Bingo DOBROčinov

Animátori vytvoria tabuľku, do ktorej si deti v ľubovoľnom poradí zapíšu DOBROčiny, ktoré im animátori nadiktujú. Následne animátori každý deň vyžrebujú jeden z týchto dobročinov  a keď to dieťa splní/zavedie u nich doma, tak si to bude môcť odškrtnúť/vyfarbiť, a tak by mohlo vyhrať Bingo (pravidlá ako v klasickom bingu).

Za námet ďakujeme Julke.

Vyrábanie z odpadového materiálu a z materiálu, ktorý nám ponúka príroda

Odpadový materiál sa dá využiť rôznym spôsobom. Vieme z neho vyrobiť rôzne príšerky. Pri vyrábaní vieme použiť aj materiál, ktorý nám ponúka príroda (listy, konáriky, kamienky…..).

Za námet ďakujeme Julke a Monike.

Obrúsok zo včelieho vosku

Vyrobte si doma, v škole alebo na stretku obrúsok zo včelieho vosku, ktorý sa stane praktickým pomocníkom na zabalenie chlebíka alebo ovocia na desiatku.

Za námet ďakujeme sestrám Monike a Miške.

Staráme sa o stvorenstvo – minibrožúrka a výzvy

Do kampane môžeme zapojiť aj rodiny s deťmi. Inšpirujme sa minibrožúrkou, ktorá ponúka množstvo tipov ako sa šetrne správať k prírode a ochraňovať stvorenstvo, ale aj nápad na odmenu. Spolu s brožúrkou môžete deťom a ich rodinám ponúknuť aj sériu výziev. Pri starostlivosti o naše okolie je dôležitý každý aj ten najmenší dobrý skutok. Minibrožúrku si prispôsobte podľa svojich možností (hlavne časť, ktorá sa týka odmien a kontaktných údajov).

Za námet ďakujeme Mirke.

Tip z farnosti Hul

Tento rok sme si pre deti pripravili 24 úloh, ktoré sme zverejnili na Facebooku. Na ich splnenie majú deti približne mesiac. Ak splnia niektorú úlohu, tak napíšu do komentára alebo priamo do správy animátorom. Na záver mesiaca vyhodnotíme komu sa ako darilo a všetci zúčastnení získajú malú odmenu.

Za námet ďakujeme Baške.

Modlitba za stvorenstvo

Pomáhať sa dá aj modlitbou. Pre inšpiráciu ponúkame modlitbu za našu zem uverejnenú v encyklike Laudato Si alebo modlitbu k 5. výročiu spomínanej encykliky.

Pozývame Vás zapojiť sa aj do výzvy Milión detí sa modlí ruženec.

Modliť sa môžeme na stretkách osobne, na online stretkách, ale aj, v rodinách.

 

PRE INŠPIRÁCIU

Prečítajte si o participácii detí a mládeže

Čo deti potrebujú? (web Nadácie pre deti Slovenska o potrebách detí)

Komunity priateľské deťom a mladým ľuďom (.pdf, Chlebničanová, Lenčo, Nadácia pre deti Slovenska)

Sila mladých (.pdf, Mičicová, Pokorný škrabský, Iuventa)

eRkárske skutky pomoci z minulých rokov

  • DLHÁ NAD ORAVOU: Vyrábali sme darčeky pre starkých. Darčeky sme zabalili a s veľkou radosťou sme ich odovzdali všetkým adresátom.