z-maleho-zRnka-strom

Aj keď sme malí veľa zmôžeme, zasadiť kúsok dobra do zeme

Povzbudzujme deti k dobročinnosti podobajúcej sa malému zrnku. Je takmer neviditeľné, no „keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre, takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky.“ (Mk 4, 32). Naše detské stretká sa počas ročnej témy premenia na zrnká dobra. Deti majú prekvapivý potenciál meniť svet okolo seba. Potrebujú však pozvanie k dobročinnosti, dôveru, spoluprácu a otvorenosť.

Dobročinnosť je láska v akcii

Ten, kto sa chce zasadiť pre spoločné dobro, potrebuje vyrastať v spoločenstve sebadarujúcej lásky. Tam zažije účasť na radostiach, starostiach a dobrách druhých. Veríme v malé iniciatívy prameniace z lásky.

Najskôr buď zrnko, potom strom

Niekedy idú udalosti okolo nás opačným smerom ako je spravodlivosť, bratská láska a mier. Ako v minulosti tak i dnes však rastú vo svete tajomným spôsobom zrnká dobra. Ako rastie také zrnko? V dôvere padne do zeme, zakorení sa na jednom mieste, v dôvere konkrétnych ľudí. Keď vyjde na povrch potrebuje spolupracujúce ruky, aby zosilnelo. A od začiatku vie, že raz bude otvorené ako koruna veľkého stromu, ktorá privíta vo svojej tôni mnohých. Vytvárajme detské spoločenstvá, ktoré budú ako zRnko.

1. DÔVERA

Dôverujeme v skrytú moc malého zRnka. Počas októbrového Detského činu pomoci chceme byť v spoločnom nasadení pre rozvoj komunít, v ktorých žijeme. Náš život rastie a dozrieva v takej miere, v akej ho dávame k dispozícii životu druhých.

dcp_nazov_black_transp

2. SPOLUPRÁCA

Spoluprácou posilňujeme dobré iniciatívy. Padlo do úrodnej pôdy. To je motto 24. ročníka Dobrej noviny. Svojim koledovaním prispejeme aj na komunitné projekty v Ugande. Spoznáme príbehy ľudí, ktorí vďaka vzájomnej spolupráci pomáhajú k lepšiemu životu celej komunity.

dn_napisf-kopie

3. OTVORENOSŤ

Otvárame sa pre svet, ktorý je oveľa širší ako ho vidíme v širokouhlej obrazovke počítača či smartfónu. Počas kampane Vypni telku, zapni seba! budeme vysielať naživo nie len pre okruh našich priateľov. O program sa podelíme so všetkými, ktorí sa naladia na našu vlnu.

vtzs_nazov_black_transp
sv_frantisek

Patrónom ročnej témy je sv. František z Assisi. V jednej modlitbe zvykol hovoriť tieto slová: „Iba keď dávame, nadobúdame…“. Príbeh Františkovho života, bude pre nás zdrojom inšpirácií v dobrodružstve angažovanosti.

„Svet zmenia iba ľudia, ktorí sa zaň angažujú, ktorí s ním pôjdu na periférie i doprostred špiny.“

(Pápež František, DOCAT)

CHCEME BYŤ DOBROČINNÍ SPOLU S DEŤMI

Deťom a animátorom sme predstavili dobročinnosť ako lásku v akcii. Aby vznikli malé iniciatívy prameniace z lásky, je potrebná dôvera, spolupráca a otvorenosť. Dôvera v samotné deti a tiež v ľudí, pre ktorých a s ktorými túžime vytvárať projekty pre spoločné dobro. Spolupráca detí navzájom, ale aj spolupráca detí s dospelými, keďže participácia detí má svoje prirodzené limity. Otvorenosť pre to, že úžitok z našej snahy nebudeme mať len my, ale aj ľudia, ktorí sú nám teraz úplne cudzí.

Zapíš si do stretko-kalendára

eRkoprogram 2018-2019-1

Odoberaj newsletter s pravidelnými námetmi k eRkoPROGRAMU

Odoberaj newsletter

Chceš vedieť, ako sa máme, o čom píšeme a ako môžeš aj ty pomáhať deťom   k zrelosti v radosti?

Metodické námety k ročnej téme nájdeš v LUSKu.

Pieseň Z malého zRnka strom

 

1. Videl som zrnko padať v dôvere,
Videl som zrnko padať do zeme
A aby vzišla jeho skrytá moc,
Priskočili sme zrnku na pomoc

 

R: Z malého zrnka strom
Nebeské vtáky budú bývať v ňom
Tak je to s Božím kráľovstvom
Najskôr buď zrnko, potom strom.

 

2. Maličké zrnko s láskou začína,
a bude veľká jeho koruna.
Aj keď sme malí, veľa zmôžeme,
zasadiť kúsok dobra do zeme.

R:

3. Videl som vo full HD podrobne,
videl som hurikány, povodne.
Nezúfaj, verím, že náš Pán má plán
Obnoví láskou zem, teba a mňa

2x R:

Text: Juraj Králik, Hudba: Matej Králik20 STRETIEK DO ŠPECI PROJEKTU ZRNKO-STROM

20 skupinkám chceme poskytnúť špeciálnu starostlivosť, aby vymysleli a zrealizovali výnimočný komunitný čin (alebo sériu menších činov), ktorý poslúži ľuďom mimo stretka a bude mať dopad na ľudí v miestnej komunite.

  • Koordinátor projektu bude so skupinkami komunikovať a podporovať ich.
  • Komunitné činy zviditeľníme cez sociálne siete a v médiách.
  • Vedúci týchto stretiek sa zúčastnia novej edície Dobrovoľníckej univerzity eRka o DOCATe a angažovaní sa eRkárov s poloČNOSTI
  • Komunitné činy jedného stretka podporíme sumou 500 €.

INŠPIRUJ SA

Urob si DOCAT kvíz