25. marec

 

Deň počatého dieťaťa je celoslovenská kampaň, ktorá sa organizuje v Deň zápasu za ľudské práva na Slovensku 25. marca. Kampaň organizuje Fórum života spolu s dobrovoľníkmi. V tomto roku má Deň počatého dieťaťa dve roviny a teda dva ciele:

1. Pripnutie bielej stužky na kabát

2. Osvetová informačná kampaň

TÉMA 23. ROČNÍKA

Bioetika ako maják

Bioetika ako základ kritického myslenia pre ochranu života je tohtoročnou témou kampane Fóra života, cez ktorú chcú upriamiť pozornosť na zázrak života a pozrieť sa na vznik malého človeka z hľadiska medicíny a bioetiky.

Preto pridali do tradičného vizuálu kampane maják ako symbol bioetiky, ktorá nám pomáha orientovať sa v búrlivých vodách hodnotových otázok a chráni nás pred ostrými, nebezpečnými útesmi, skalami a nedobrými rozhodnutiami.

Rovnako ako maják sprevádza lode na rozbúrenom mori, môže byť bioetika sprievodcom na ceste naším životom.

Ako zapojiť deti?

  • Pripravte na stretku biele stužky a rozdajte ich vo svojej obci. Pripnutím bielej stužky zviditeľňujeme neviditeľného človeka. Vyjadrujeme pozitívny postoj, že život je dar, ktorý treba chrániť, a dávame svetu vedieť, že nám záleží aj na živote počatých detí.
  • Vyrobte darčeky pre tehotné ženy a mamy.
  • Urobte si stretko o hodnote života, o jedinečnosti, o tom, že každý ľudský život je cenný bez rozdielu.
  • Využi na stretku príbehy prolife patrónov.
  • Stretko o prenatálnom vývine dieťaťa (napr. ako v TV relácii, od 39. min.)
  • Vypočujte si podcast s bioetičkou Pavlou Bicianovou o tom, čo je vlastne bioetika a prečo môže byť práve ona vhodným nástrojom pri rozhodovaní sa v neveľmi čierno-bielych životných situáciách.

Niečo pre animátorov

Pomoc ženám

eRkári rozdajú v tomto týždni viac ako 18 000 letákov a 600 plagátov, ktoré informujú o pomoci ženám v núdzi cez linku Alexis a projekt Zachráňme životy. Prostredníctvom projektu Zachráňme životy sa v minulosti pomohlo aj malej Viktórii, ktorá sa stala tvárou kampane roku 2014.