Výzva k šíreniu pokoJA

Ako deti riešia konflikty medzi sebou? Ako na ne vplýva násilie, teroristické útoky a nenávisť dospelákov často prezentované v médiách? Ako sa deti vysporiadavajú s hejterstvom na svojich online profiloch a prečo doň tak ľahko spadnú? Je čas, aby naše eRkárske spoločenstvo rozvíjalo novú aktuálnu tému. Je čas na DOBROdružstvo pokoJA.

Pokoj je poriadok v srdci

Opravdivý pokoj nie je pohoda a bezvojnový stav. Usilovať sa denne o pokoj je oveľa dobrodružnejšie, ako by sa mohlo zdať. Pravý pokoj v nás rastie a dozrieva, ak sa aktívne staráme o poriadok, ktorý do nášho srdca vštepil Stvoriteľ. O tento dar sa máme starať úprimným hľadaním pravdy, uzdravením srdca v milosrdenstve, vyháňaním násilia z našich slov a gest, odpustením, prekonávaním konfliktov a akčnými skutkami lásky. Nepremeškajme príležitosť na dobré slovo, úsmev, akékoľvek malé gesto, ktoré zaseje pokoj a priateľstvo.

Pridaj sa k nám

Denné správy nám pripomínajú búrku na mori. Sú plné nepokoja a konfliktov. Nenechať sa strhnúť hnevom a strachom bude ťažké. Bude to veľké dobrodružstvo. Kto nám pomôže? Cnostní a veľkodušní ľudia, ktorí sú ako maják. Dokážu v tme a búrke osvetľovať cestu do pokojného prístavu. Majú srdce, ktoré vidí viac (veľkodušnosť). Majú ruky voňajúce skutkami lásky (starostlivosť) a ich reč zasieva zrnká pokoja (pravdovravnosť). Chceš obnoviť dobro vo svojom srdci a stať sa takým čLOVEkom? Pridaj sa k nám na cestu za DOBROdružstvom pokoJA. 

Stiahni si

Leták k ročnej téme (.pdf, 2 MB)

Logo ročnej témy v krivkách (.pdf, 382 kB)

Logo (.png, 87 kB)

Logo (.png, 87 kB)

VEĽKODUŠNÉ srdce

Tri veľké Terézie nás pozvú na dobrodružnú misiu pokoja. Počas Detského činu pomoci budeme učiť naše srdce byť VEĽKOdušnejším ako zvyčajne. Chceme sa pozrieť poza smutné fakty a slúžiť pokoju v našej obci detskými činmi pomoci.

dcp_nazov_black_transp

STAROSTLIVOSŤ o život

Na ceste k životu. To je motto 23. ročníka Dobrej noviny. Svojim koledovaním prispejeme aj na program zdravotnej starostlivosti o tehotné ženy, mamy a ich deti v odľahlej oblasti Etiópie. Budeme sa učiť starostlivosti od tých, ktoré to vedia najlepšie – od matiek.

dn_napisf-kopie

PRAVDIVÉ slová pokoja

Slová majú vyjadrovať veci srdca a slúžiť jednote. Majú schopnosť vytvárať priesotor pre pokoj. Meniť spúšť na pestrú záhradu. Počas kampane Vypni telku, zapni seba! budeme MIERniť naše slová od hnevu, zvlášť tie, ktoré používame na Facebooku. Budeme vysielať naživo slová pokoja.

vtzs_nazov_black_transp
Jan_XXIII

Prečítaj si o živote sv. Jána XXIII. (.pdf, 2 MB)

Zdroj: Katolícke noviny

„Nebude pokoj medzi ľuďmi, ak nebude v srdci každého z nich.“

(Z encykliky Pacem in terris, sv. Jána XXIII.)

 

CHCEME ŠÍRIŤ POKOJ SPOLU S DEŤMI

Deťom a animátorom  sme predstavili pokoj ako poriadok v srdci človeka, o ktorý je nutné sa starať. Chceli sme zdôrazniť, že pokoj vo vzťahoch a v našej spoločnosti nie je iba bezvojnový stav, ale dar, ktorý si treba vážiť a rozvíjať ho vlastným úsilím. Pre budovanie pokoja sme ponúkli tri kľúčové čnosti: veľkodušnosť ako schopnosť pozrieť sa ponad smutné skutočnosti a prekonať znechutenie z ťažkostí, starostlivosť ako nutnosť prekonať izoláciu znepriatelených strán a jazyk pokoja ako podčiarknutie úlohy slov, dialógu, miernosti a pravdivosti v reči v snahe o pokoj.

Zapíš si do stretko-kalendára

Odoberaj newsletter s pravidelnými námetmi k eRkoPROGRAMU

Odoberaj newsletter

Chceš vedieť, ako sa máme, o čom píšeme a ako môžeš aj ty pomáhať deťom   k zrelosti v radosti?

Metodické námety k ročnej téme nájdeš v LUSKu.

INŠPIRUJ SA