1. Majstrovský boží plán – LÁSKA

2. Spolu sme silní – CIRKEV A SOCIÁLNE OTÁZKY

3. Jedinečná a s nekonečnou hodnotou – ĽUDSKÁ OSOBA

CHALLENGE:

Keď budeš stáť v rade pri pokladni supermarketu, uvidíš predavačku. Blokuje tovary jeden za druhým ako robot. Uvedom si, že je ľudskou osobou s nekonečnou dôstojnosťou – stvorená pre lásku. Keď sa dostaneš na rad, usmej sa na ňu, prehoď pár milých slov. Daj jej pocítiť, že si ju vážiš, že nie je pre teba robotom na blokovanie tovaru.

4. Spoločné dobro, dôstojnosť ľudskej osoby, solidarita, subsidiarita – PRINCÍPY SOCIÁLNEJ NÁUKY

CHALLENGE:

Napíš svojim trom najlepšim kamošom túto správu: „Čo by sme mohli urobiť spolu pre našu obec, aby bola lepším miestom pre život?“. Uvidíš, aká bude reakcia. Nezabudnite pri tom, že je ODVÁŽNY ROK!

5. Základ spoločnosti – RODINA

CHALLENGE:

V tvojom okolí sa iste nachádza rodina s malými deťmi alebo viacdetná rodina. Ponúkni sa im do služieb na jedno poobedie. Môžeš im pomôcť kočíkovať, robiť s deťmi domáce úlohy, navariť im večeru, pomôcť upratať pivnicu, poumývať schody…

6. Zamestnanie a povolanie – ĽUDSKÁ PRÁCA

CHALLENGE:

Zastav sa! Každý úkon v tvojej práci, v tvojej škole, tvoje štúdium, umývanie riadov… dnes môže mať veľký zmysel. Vykonaj ho s láskou a mysli pri tom na tých, ktorým si poslúžil. Daj svojej práci / svojmu štúdiu zmysel.

7. Blahobyt a spravodlivosť pre všetkých – HOSPODÁRSTVO

CHALLENGE:

Skús tento týždeň vedome ušetriť 5 €. Na konci týždňa si ich pridaj na sporiaci účet alebo ich venuj na dobrý účel.

8. Moc a morálka – POLITICKÉ SPOLOČENSTVO

CHALLENGE:

Pri stretnutí s priateľmi nadhoď tému komunálnych volieb, ktoré budú na jeseň. Vymeňte si pohľady na to, podľa čoho budete vyberať kandidátov a o aké body programu sa budete pri kandidátoch zaujímať.

9Jeden svet – jedno ľudstvo – MEDZINÁRODNÉ SPOLOČENSTVO

CHALLENGE:

Napíš trom priateľom, ktorí žijú v zahraničí. Zaujímaj sa, čo je práve témou číslo 1 v ich krajine. Vymeňte si pohľady na tieto udalosti. Ak je to vhodné, vyjadri solidaritu s udalosťami, ktoré prežívajú tvoji priatelia v zahraničí na svojej sociálnej sieti.

10. kapitola: Chrániť stvorenie – ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

CHALLENGE:

Vybehni schody namiesto výťahu, kúp si nápoj v sklennej fľaši namiesto plastovej či plechovky, nos so sebou tašku na nákup, aby si pri pokladni nepotreboval igelitky zo supermarketu, namiesto sprejov s freónmi používaj rozprašovaciu voňavku… (Do komentára pridaj ďalšie tipy!)

11. kapitola: Život v slobode a nenásilí – MIER

CHALLENGE:

Čakáš tento týždeň stretnutie s človekom, ktoré má potenciál konfliktu? Priprav sa naň! Skús sa zamyslieť nad tým, prečo máte konflikt. Nie len nad tým, ako konflikt vyzerá. Riešenie konfliktov spočíva v uvedomení si záujmov druhej strany a ochoty a možnosti naše záujmy zladiť.

12. kapitola: Osobná a spoločenská angažovanosť – USKUTOČŇOVAŤ LÁSKU

CHALLENGE:

Priprav si povzbudivé citáty z katechéz Odvážneho roka. Pošli ich pri vhodnej príležitosti svojim trom svojim rodinným známym alebo neveriacim priateľom.