V tomto roku oslavuje eRko 30. narodeniny. Oslávme to spoločne.

31.1.1991 sa Terka Žitňanská a Maroš Čaučík rozhodli naplno pracovať pre eRko.
Stali sa tak jeho prvými zamestnancami. 

Podcasty k 30 rokom eRka

Radostnou cestou – prvý dokumentárny film o eRku (1997),
viackrát vysielaný v Slovenskej televízii

eRko v našich životoch

Radka Ficová, animátorka Bánovce nad Bebravou

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

Dovolím si napísať, že eRko veľmi ovplyvnilo môj život nielen v prehĺbení viery, ale aj v nasmerovaní života. Pred základným kurzom som nemala takmer žiadne skúsenosti s prácou s deťmi. Vďaka eRku som sa rozhodla študovať predškolskú pedagogiku. Práca s deťmi ma veľmi napĺňa a spôsobuje mi radosť, ktorú rada šírim vôkol seba.

Ako by eRko malo vyzerať o 30 rokov alebo čo je to dôležité, čo by v ňom nemalo chýbať?

Myslím si, že je dôležité, aby sa našli mladí ľudia zapálení pre prácu s deťmi, ktorí by s radosťou žili štýl MÁM RÁD. Rodičia, ktorí by deti podporovali a posielali na stretká. Deti, ktoré by sa s radosťou zúčastňovali stretiek a vážili si čas a všetko, čo pre nich animátori pripravujú. Taktiež je potrebné, aby eRko vo farnosti cítilo podporu a malo vytvorené vhodné podmienky pre jeho realizáciu.

Dominik Špánik, vedúci OC Rajecké Teplice

 

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

Je to veľmi ťažké  napísať v krátkosti, pretože menilo môj život v rôznych malých i veľkých veciach. Vďaka eRku mám naozaj veľa pravých priateľstiev, naučilo ma zodpovednosti, upevnilo ma vo viere. Ale najväčšou zmenou je asi to, že ma učí novým veciam. Práve vďaka eRku som sa naučil komunikovať s cudzími ľuďmi, naučil som hovoriť pred skupinou ľudí a objavil som mnohé dary, o ktorých som dovtedy ani netušil. Dovolím si tvrdiť, že vďaka eRku som tým kým som a verím, že ma bude meniť i naďalej.

Ako by eRko malo vyzerať o 30 rokov? / alebo Čo je to dôležité, čo by v ňom nemalo chýbať?

Keby sa aj o 30 rokov zachovalo v eRku to najlepšie, čo teraz má, bolo by to skvelé. Naše hnutie bolo stvorené pre MY, preto by mu malo ostať spoločenstvo, ktoré tvoríme na stretkách, MY, ktoré tvoria deti a animátori. Tiež je potrebné kvalitné vzdelávanie, ktoré formuje ochotných a zodpovedných lídrov. Aby eRko malo toto všetko, potrebuje hlavne ľudí s otvoreným srdcom pre Boha a jeho plán. Potom bude aj ďalších 30 rokov radostná cesta.

Timo Šnirc, animátor Prestavlky

Ako eRko zmenilo tvoj život?

Vstup do eRka, to, že som v ňom začal nejak fungovať, bol pre mňa dosť zásadnou zmenou, a to, že v ňom stál fungujem ma ovplyvňuje dodnes. Ocitol som sa tu takpovediac z ničoho-nič, bola to nečakaná, a ako sa neskôr ukázalo dosť zásadná zmena v mojom živote. ERko mi pomohlo viac sa otvoriť, byť samým sebou, rozvíjať sa. Za ten čas čo som v ňom prežil, som získal veľa skvelých priateľov, prežil úžasné momenty a chvíle, a v neposlednom rade som sa naučil rôzne nové veci. ERko je dnes pre mňa spoločenstvom, ktoré som pred tým nemal, je spoločenstvom v ktorom to žije, v ktorom sa dá hýbať a pracovať, eRko je jednoznačne niečím, čo zmenilo môj život.

Ako by eRko malo vyzerať o 30 rokov alebo čo je to dôležité, čo by v ňom nemalo chýbať?

Myslím, že eRko je organizáciou, ktorá sa neustále vyvíja. Tým, že fungujeme na systéme ročných tém sa stále aktualizuje náš program a má možnosť sa prispôsobiť potrebám doby, do ktorej aktuálne zapadá, samozrejme v rámci našich kresťanských hodnôt. V eRku okrem toho pracujú tými šikovných a usilovných ľudí, ktorí sa týmto veciam venujú a udržujú eRko v chode. Bolo to zreteľné aj počas kampane MINIdigi a pred ňou, keď sa kvôli vírusu musela meniť jej podoba, ale zmenila včas a bola dobre pripravená, keď to bolo potrebné. Ak sa eRko skrátka bude aj o tých 30 rokov hýbať, ako sa hýbe teraz a nezastane v čase, a zachová si svoje princípy a hodnoty bude stále skvelé a aktuálne.

Majka Neupauerová, animátorka z Lendaku  

Ako eRko zmenilo tvoj život?

eRko ma naučilo žiť život radostnejšie. Otvorilo mi oči a srdce pre druhých. Stretla som veľa milých a vzácnych ľudí, ktorí mi ukázali smer ako žiť živú vieru a ako si voliť dobro a stať sa DOBROvoľníkom 🙂

Ako by eRko malo vyzerať o 30 rokov alebo čo je to dôležité, čo by v ňom nemalo chýbať?

Určite by v ňom nemala chýbať radosť, láska, jednota, deti, ANIMAtori, ktorí spoločne budú kráčať radostnou cestou ku Kristovi. ❤

Klára Demčáková, koordinátorka územia Východ

Ako eRko zmenilo tvoj život?

eRko ma mení postupne, vďaka nemu rastiem a dozrievam. Každé stretnutie s eRkom ma istým spôsobom ovplyvňuje, menia ma moje deti na stretku, animátori s ktorými spolupracujem, začínajúci animátori na kurzoch, môj územný tím, ľudia zo strediska a všetci, ktorých vďaka eRku stretávam. Kvôli nim sa chcem stávať lepšou verziou  seba a vychádzať zo svojho komfortu.

Ako by eRko malo vyzerať o 30 rokov alebo čo je to dôležité, čo by v ňom nemalo chýbať?

O 30 rokov by v eRku podľa mňa nemalo chýbať čaro domova, radostnej služby. Aby každý, kto príde medzi eRkárov,  sa cítil ako keby prišiel domov.

Dominik, 7 rokov, Šaľa

Čo sa ti páči na eRku?

Na eRku sa mi najviac páčia všetky aktivity vonku, napríklad rôzne hry, naháňačky či schovávačky. Veľmi sa tiež páči, že sa tam môžeme stretávať s kamarátmi a tráviť s nimi čas. Nemôžem zabudnúť na modlitbu, ktorá je všadeprítomná.

Čo praješ ostatným eRkárom?

eRkárom – malým i veľkým – prajem veľa zdravia a úspechov tam, kde sú – v škole či v práci.

Lucka Koristeková, 12 rokov, Látky

Čo sa ti páči na eRku a čo praješ ostatným eRkárom ?

Je super stráviť čas spolu so super ľuďmi, kde je veľká zábava výborné témy, takže ten čas nie len tak stratený. Máme príležitosť porozprávať sa, zahrať si hry, či prečítať niečo z biblie. Keď odchádzaš tak odchádzaš s pocitom že si sa znova naučil niečo nové a spoznal sa viac s Ježišom. A ostatným eRkárom prajem aby si vážili to, že môžu byť členom tohto super spoločenstva.

Miška Čamajová, 12 rokov, Seňa

Čo sa ti páči na eRku?

Na eRku sa mi páči to, že ma učí byť kreatívnou. Úlohy sú poučné  a zaujímavé pre všetky vekové kategórie. V eRku som spoznala veľa svojich kamarátov a teraz sme ako jedná veľká rodina.

Čo praješ ostatným eRkárom?

Prajem všetkým eRkárom, aby medzi sebou naďalej vítali nových členov pripravený rozdávať radosť.

Miriamka (8) a Šimonko (11) Šangalovci, Oravský Biely Potok

Čo sa vám páči na eRku?

Že sa tam hráme, súťažíme a vyhrávame rôzne ceny. Spoznávanie svätých a z radosťou o nich vravíme rodičom.
Najviac sa nám páčili Anka Kolesárová, sv. Benedikt, sv. Martin a sv. Jozef. Je tam veľká sranda s našimi vedúcimi.
To že chodíme všetci spolu po eRku na svätú omšu a zapájame sa do jej priebehu čítaním prosieb a nesením obetných darov.

Čo prajte ostatným eRkárom?

Prajeme vám pekné zážitky na eRku a veľa zábavy, nech sa vám darí.

Matteo Massi, 11 rokov, Jacovce

Čo sa ti páči na eRku?

V eRku sa mi veľmi páči, že je tam veľká zábava. Bavia ma tam aktivity, je tam veľa super ľudí a mám tam veľa kamarátov. Rád chodím na eRko tábory, v ktorých si to veľmi užijem vďaka kamarátom a vedúcim. Želám eRku, aby sa mu stále darilo a malo stále viacej a viacej detí, ktorým sa bude v eRku páčiť tak ako mne.

Čo praješ ostatným eRkárom?

Želám mu takých skvelých animátorov ako máme my v Jacovciach.

Ján Grenčík, učiteľ v Materskej škole

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

V období, keď sme vo farnosti rozbiehali detský spevokol a prvé stretká s deťmi  – eRko nám ponúklo podporu a zastrešenie. Myslím si, že veľký vplyv mali i stretnutia s inými eRkármi, kde sme sa navzájom povzbudili v práci s deťmi. Mali sme možnosť navštíviť rôzne kurzy – napríklad kurz o táboroch – kde sme sa dozvedeli všetko potrebné k fungovaniu táborov. Takže eRko určite ovplyvnili môj život tým, že nám dalo zastrešenie a dôveru – a to som si veľmi vážil vtedy a vážim si to dodnes.

Čo špeciálne ponúka eRko deťom v oblasti výchovy alebo čím je eRko výnimočné v prístupe k deťom?

eRko je obrovská pokladnica. Je v ňom obrovské bohatstvo. Pokladom sú v prvom rade ľudia. Potom rôzne metodiky, nápady, hry, piesne… Ja osobne obdivujem ako eRko vníma čo sa deje v spoločnosti a prostredníctvom ročných tém sa na to snaží reagovať. Rozvíja v deťoch charakter, ktorý si poradí aj v ťažších časoch. Vzácne je aj to obrovské množstvo dôvery, ktoré dostávajú eRko-animátori od rodičov a spoločnosti aby pre deti vytvárali bezpečné prostredie v ktorom sa môžu rozvíjať. To, že eRko povzbudzuje mladých aby si vytvárali reálne spoločenstvá a dáva im aj náplň pre ich stretnutia – venovať sa iným – je podľa mňa dnes – v dobe sociálnych sietí – tiež veľmi vzácne.

Zuzka Dubnická, školská psychologička

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

eRko ovplyvnilo smerovanie môjho života výrazným spôsobom a viackrát som sa sama zamýšľala nad tým, ako by možno vyzeral môj život, keby nebolo eRko. Ale Boh zjavne nechcel, aby bolo nejaké „keby“, ale aby som si eRko plnými dúškami zažila. Vďaka eRku som spoznala, čo znamená mať spoločenstvo priateľov, s ktorými sa prijímame takí, akí sme, keďže nám spoločne ide o dobro, ktoré nás samotných presahuje. Doteraz sa spolu stretávame a podporujeme v žití hodnôt, ku ktorým nás okrem našich rodín viedlo aj samotné eRko. Rovnako som sa vďaka eRku učila prijímať výzvy a dôverovať Bohu, že pod Jeho záštitou je všetko možné. A v neposlednom rade som sa vďaka eRku zoznámila aj s mojím manželom, s ktorým sme mali možnosť spoznávať sa viac ako desať rokov na táboroch a spoločných akciách pre deti a animátorov, a preto z mojich úst zaznieva pre eRko úprimné „ďakujem“ J.

Čo špeciálne ponúka eRko deťom v oblasti výchovy alebo čím je eRko výnimočné v prístupe k deťom?

Myslím si, že eRko sa snaží veľmi hmatateľným a použiteľným spôsobom priblížiť deťom a mladým život podľa evanjelia. Mladí ľudia majú príležitosť vo svojej dobrovoľníckej činnosti zakúsiť, čo znamená vyjsť zo svojej komfortnej zóny a darovať kúsok seba, čo zároveň obohacuje nielen deti, ale aj ich samotných. Môžu tak poodhaliť svoju vlastnú hodnotu, dary, talenty a zisťovať, ako úžasne sa vie Boh o všetko postarať, keď sa rozhodnú svoje úsilie odovzdať do Jeho rúk. A deti? Tie majú možnosť spoločne zažívať radosť z viery a spoznávať, že keď sa ony samotné rozhodnú prevziať zodpovednosť za svoje činy a konať dobro, stávajú sa skutočnými hrdinami. Hrdinami, ktorí vďaka nadobudnutým cnostiam môžu prinášať to pravé svetlo na tento svet a nadobúdať istotu, že dôležitejšie ako „mať“, je „byť“.

Lenka Lužáková, učiteľka v Materskej škole, momentálne na Materskej dovolenke

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

Bol to Boží plán pre môj život. Bez ľudí, ktorých som v eRku stretla, bez aktivít, ktoré mi eRko ponúklo, by sa môj život uberal určite iným smerom. Pomohlo mi zakotviť svoj život viac v Bohu a v službe iným.

Čo špeciálne ponúka eRko deťom v oblasti výchovy alebo čím je eRko výnimočné v prístupe k deťom?

eRko deťom ponúka zmysluplné trávenie voľného času. Okrem aktivít im ponúka priateľstvo s animátormi, príklad živého vzťahu s Bohom. Všetkým deťom by som priala, aby zažili to spoločenstvo detí a animátorov, ktorí chcú kráčať vo svojom živote s Bohom a sú tu jeden pre druhého.

Simona Orviská, učiteľka Základná škola

Ako eRko zmenilo tvoj život?

Vďaka eRku som spoznala mnohých inšpiratívnych ľudí, ktorí ma formovali v dôležitých obdobiach života. Zažila som, že dávanie sa druhým je radosťou. Spoločenstvo je zas najväčším darom pre dospievajúceho človeka. Môže každý v spoločenstve dostávať viac, ako dáva? V matematike nie, ale v Bohu je všetko možné.

Čo špeciálne ponúka eRko deťom v oblasti výchovy? Čím je eRko výnimočné v prístupe k deťom?

Každé dieťa túži byť tým dobrým a v eRku je presne tak vnímané. eRko kladie dôraz na spoločenstvo, no pritom nezabúda na individualitu. Dieťa môže rozvíjať svoje talenty, angažovať sa v spoločnosti aj čerpať zo spoločenstva. Vďaka tomu všetkému sa môže stať takým skvelým človekom, akým bol stvorený.

Radoslav Kačur, riaditeľ Základnej školy

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

Keď som sa na vysokej škole ponúkol Bohu, „že by som mu mohol byť v niečom užitočný, nech mi povie ako…“, nasmeroval ma do eRka. Dovtedy nevýrazný človiečik dostal krídla ?. Každý deň ma napĺňal pocit užitočnosti a prijatia. Úžasné eRko spoločenstvo s ľuďmi a s Bohom mi zmenili život a naplnili mi ho tak, že cezo mňa preteká doteraz! Modlitba Večné Slovo sa mi stala mottom na dlhé roky môjho dobrovoľníčenia.

Kto má, tomu sa pridá… Mne osobne dal v eRku Pán Boh ešte jeden špeciálny dar – moju úžasnú manželku Ivku. Spolu sme prežívali nejeden kurz, PEPO komisiu, či celoslovenskú kampaň. A spolu sme sa stali rodičmi krásnych dcér, možno nádejných eRko animátoriek. Som vďačný Ivke a aj všetkým, ktorí ma v eRku sprevádzali a naučili ma žiť v darovaní sa…

Čo špeciálne ponúka eRko deťom v oblasti výchovy? / alebo Čím je eRko výnimočné v prístupe k deťom?

To špeciálne, čo eRko ponúka deťom, je v jeho motte: Radostnou cestou svedectva viery kráčame spolu malí i veľkí. Krásna veta s jasným a hlbokým programom.

Radostne a nezraňujúco, reagujúc na neustále meniaci sa život, skôr svedectvom vlastného života ako dôrazom na zapamätanie si faktov, prirodzene žitý život s osobným vzťahom so živým Bohom, v otvorenom spoločenstve prijímajúcom každé dieťa, ukazujúc mu jeho hodnotu a Božiu lásku ku každému.

Neprikazovať deťom, čo musia, ale ukázať im, že keď budú chcieť – život s Bohom a v dobroprajnom spoločenstve ľudí im prinesie požehnanie a šťastný život.

br. Juraj Paľov OSB novic

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

V eRku som sa učil žiť v spoločenstve. Myslím, že v tomto zmysle zmenilo eRko nielen mňa, ale aj celú moju rodinu. eRku vďačím za to, že mi v zložitom období dospievania bolo majákom viery a spoločenstvom prijatia. Služba v eRku, mi často prevrátila kalendár a osobné záujmy ”hore nohami”, a práve vtedy obracala moju pozornosť na Toho, ktorý povoláva do každej služby a na tých, ktorí ju potrebovali.

Ako eRko ovplyvnilo tvoje povolanie?

Hoci dnes som v kláštore ešte len novicom, akokoľvek bude Boh ďalej viesť moje kroky, predsa cítim, že ”eRkárska” radostná cesta svedectva viery ostáva tá istá v eRku, v kláštore, a kdekoľvek inde. Tak ako som sa po nej učil kráčať sledujúc príklad iných eRkárov, teraz sa to učím v spoločenstve bratov benediktínov.

Dominika Olejková – s. Daniela, Kongregácia školských sestier, de Notre Dame

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

eRko začalo “dobýjať” moje srdce už na základnej škole, kde sme mávali pravidelné stretká. Ako som rástla, túžila som aj ja byť animátorkou, ktorá môže iným odovzdať to krásne posolstvo štýlu eRka – Mám rád. Myslím, že trochu nevedome som tento štýl začala žiť a žijem ním neustále. Stal sa mojím postojom. Moje naj z pravidiel je: “To, čo si myslím, mám v srdci a to aj hovorím.”

Som eRku vďačná, že ovplyvnilo môj život už ako malému dievčaťu a kráča so mnou doteraz.

Ako eRko ovplyvnilo Tvoje povolanie?

Ako každý mladý človek, keď dospieva, rozmýšľa kam sa v živote zaradí. Čaká ma manželstvo? Alebo som povolaná žiť iným spôsobom? To boli aj moje otázky. Spoločenstvo eRka, kde mám silné korene, mi ponúkalo odpovede na moje otázky. S odstupom času vnímam, že vďaka vzťahu s Bohom, vďaka ľuďom, ktorých mi do cesty poslal, som našla zmysel svojho života práve za múrmi kláštora 😀

Tí, ktorí ma poznáte dlhšie, pamätáte si na svoj prekvapený výraz v tvári, keď ste sa dozvedeli, že budem rehoľnou sestrou? Nepochopiteľné… Energická “bláznivá” Donča… Boh má svoje plány, ktoré sú nad tými našimi.

Ďakujem eRko, za hĺbky aké som mohla zakúšať s Tebou v modlitbe s Bohom.

Ďakujem eRko, za šírku priateľstiev, ktoré si mi darovalo.

Ďakujem eRko, za výšky, do ktorých som mohla lietať s deťmi i mladými v radosti a nachádzať v každom z nich Boha. Robím to doteraz.

Filip Orlovský, kňaz Spišská diecéza

Ako eRko zmenilo môj život?

Odpovedať nejako konkrétne je pre mňa veľmi ťažké. eRko zmenilo môj život a stále ho mení! Lepšie povedané, to kým som, formuje eRko vo mne už vyše 21 rokov.

Som si istý, že bez eRka by som bol ktosi iný. Je to najlepšie spoločenstvo na svete:)

Ako eRko ovplyvnilo moje povolanie?

Vďaka eRku, skvelým animátorom a deckám som sa učil žiť hodnoty a štýl eRka už od mojich 9 rokov. Bolo to spoločenstvo cez ktoré sa rozvíjali moje talenty a zručnosti, ktoré využívam aj ako kňaz, no najmä sa rozvíjal môj osobný vzťah s Bohom a isté nasmerovanie k radostnej službe Bohu aj ľuďom. Tu som spoznal ozajstného Boha, ktorý ma povzbudzuje k pravej radosti a poháňa k službe. eRko je spoločenstvo skrze ktoré si ma Boh povolal a som vďačný, že ešte stále môžem byť hrdým a trocha aj šialeným eRkárom.

Lujza Stančeková, DKL (Spoločnosť Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul)

Ako eRko zmenilo tvoj život?

V eRku som pôsobila 15 rokov ako animátor. Bol to pre mňa krásny, radostný a zmysluplný čas. V eRku som objavila svoje talenty a zažila radosť zo spoločenstva „z viery žijúcich a v láske konajúcich ľudí“. Spoznala som tu veľa zaujímavých ľudí a našla aj niekoľko vzácnych priateľov. Tiež som zakúsila, že malé spoločenstvo nadšených ľudí môže zmeniť život nielen miestnej komunity, ale aj za hranicami Slovenska.

Ako eRko ovplyvnilo tvoje povolanie?

Výroky mojej mamy: „Zuzka, či sa nejde vydávať? Prosím vás a kedy. Ona má deti a mladých a tým sa venuje. A čo ja viem, kde a na akom stretku teraz je?“ eRko má naučilo radostnej a nezištnej službe iným. Sestry vincentky som spoznala už v detstve. Všetko, čo som dostala cez prácu v eRku môžem v mojom povolaní ďalej využívať a rozvíjať.

Sr. Klementína, Kongregácia sestier Najsvätejšej sviatosti

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

Neviem, či sa dá povedať, že zmenilo, skôr možno nasmerovalo na dobrú cestu, pretože som na eRkostretká chodila pár rokov ako dieťa a neskôr ako vedúca. Myslím, že práve v týchto rokoch sa v mojom srdci začala budovať láska k misiám, úcta k nenarodenému životu či služba deťom. A môžem povedať, že skoro po 20 rokoch mimo SR, stále používam témy, hry, tance i pesničky z eRka pri rôznych misijných dňoch a akciách. V eRku som sa naučila myslieť na druhých, chorých či núdznych a to sa neustále snažím odovzdávať deťom v našej CMŠ, ale i absolventom našej škôlky, ktorí sa k nám vracajú na stretnutia „Misijního klubka“ – stretká a akcie, cez ktoré sa zapájame do aktivít na pomoc najchudobnejším deťom cez Pápežské misijné diela detí v ČR. Takže i keď nie som, už fyzicky členom eRka, duchom a činnosťou áno.

Ako eRko ovplyvnilo tvoje povolanie?

V dobe, keď som začala uvažovať nad zasväteným životom, som už bola zamilovaná do Afriky. Nebola som si ešte úplne istá povolaním, zdravotnú školu som si vybrala pre istotu, ak by ma Pán predsa len zavolal do Afriky. No v priebehu štúdia ma Pán dosť zreteľne nasmeroval do Kongregácie sestier Najsvätejšej sviatosti, kde som počítala s tým, že ma predstavení pošlú pracovať do domova dôchodcov, ústavu sociálnej starostlivosti, alebo vyšívať a zhotovovať bohoslužobné rúcha. Myslela som, že sa musím zrieknuť práce s deťmi, ale prax získaná v eRku bola viditeľná. Sestry ma poslali študovať pedagogickú školu a po roku som začala učiť. Odvtedy pracujem aj naďalej s deťmi a spolu s nimi objavujem v Božom slove nové a nové tajomstvá. Ale i aj naďalej mojim najobľúbenejší biblický text zostáva Ž 139, ktorý ma oslovil na 18.ZK, a ktorý mi tiež vždy pripomenie ľudí, ktorí svoj čas dávajú do Božej služby prostredníctvom práce s deťmi.

Majka Puškárová s rodinou

Ako eRko zmenilo tvoj život?

Do eRka som začala chodiť na základnej škole, takže som s ním prežila väčšinu života. Tu som spoznala množstvo krásnych ľudí, vytvorili sa trvalé a vzácne priateľstvá…

Možno aj vďaka službe animátora sa vo mne viac upevnilo moje budúce povolanie (, ktoré mám rada a doteraz ma napĺňa).

A napokon – eRko, koledovanie Dobrej Noviny, neskôr i členstvo v DNK vo mne objavili skrytú túžbu po misiách, ktorá rástla a naplnila sa, keď som mala možnosť na 3 mesiace vycestovať do Kene ako dobrovoľníčka. Táto skúsenosť vo mne ostáva živá i po rokoch a zmenila môj pohľad na mnohé (ne-)dôležité veci, (ne-)hodnoty…

Ako ovplyvňuje eRko váš rodinný život? Čo znamená eRko pre vašu rodinu?

S manželom sme sa spoznali len pár týždňov (dní) po mojom príchode z Kene domov.

5 pilierov (východiskových hodnôt), na ktorých stojí eRko, sa snažíme automaticky vkladať do nášho vzťahu. Pokračujeme aj naďalej – ako sa naša rodinka rozrastá.

Hoci sú naše poklady malé a do eRka ešte nechodia, verím, že raz budú môcť zažiť to, čo som smela zažiť ja – prijatie, spoločenstvo, živú vieru, radosť…

eRko pre nás znamená vzťahy. Vzťahy, priateľstvá, ktoré sa ani kvôli deťom, nedostatku času na pravidelné stretávanie… nepretrhli, ale sú naďalej živé, krásne a úprimné.

eRko, ĎAKUJEMe!

Michal Božík s rodinou

Ako eRko zmenilo Tvoj život?  

Vďaka eRku som dostal príležitosť nezištne pomáhať a slúžiť duhým ľuďom. eRko mi do života prinieslo vieru v dobro a potvrdenie, že čím Viac zo seba rozdáme, tým viac sa nám vráti v každom ohľade nášho života. Touto cestou chcem teda poďakovať všetkým, ktorí eRku venovali, venujú, alebo budú venovať kúsok zo seba, lebo tým menia seba a ostatných k lepšiemu na našej spoločnej ceste.

Ako ovplyvňuje eRko váš rodinný život? / Čo znamená eRko pre vašu rodinu?  

Hodnoty, ktoré sme dostali a zažívali v eRku sa snažíme odovzdávať aj v našej rodine, aj keď to nie je vždy jednoduché :-). No vždy sa snažíme byť čo najbližšie k Bohu a kráčať spolu malí aj veľkí. Každé stretnutie v eRku je príležitosťou byť tu pre druhých a tak sa aj my v našej rodine každý deň učíme byť lepšími pre svojich blížnych.

Kovalčíkovci

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

eRko je miesto – spoločenstvo, kde sa náš spoločný život začal písať.  Vďaka eRku sme sa s manželom spoznali, spoznali tak doslovne, nielen niekoľko minút do dňa, či týždňa, ale spoznali naozaj skrze akcie, výlety, víkendovky apod. sme mali možnosť, zažiť jeden druhého v rôznych situáciách dňa (práca s deťmi, ochota pomôcť, obeta, spoločenstvo, prežívanie viery, únava) Náš život eRko zmenilo veľmi pozitívne, zažili sme v ňom prijatie a to, že sme milovaní, nielen ľuďmi okolo seba ale aj Bohom. Naučilo nás obetovať čas pre iných a nerátať ho.

Ako ovplyvňuje eRko váš rodinný život? Čo znamená eRko pre vašu rodinu?

Máme 5 krásnych, zdravých dcér a sme vďační za ich životy. Už od malička chodili na stretká a tábory s eRkármi v našom meste. Boli aj časy kedy to naše deti nevnímali ako niečo dôležité, ale Boh je Veľký a našiel si cestu v najlepší čas a cez najlepších ľudí, aby naše dcéry pritiahol k sebe aj vďaka eRku a spoločenstvu. eRko je pre našu rodinu životný štýl – Mám rád / Mám čas. Je to pojem ktorý v našich srdciach vzbudzuje úctu, rešpekt, priateľstvo, spoločenstvo, rodinu, zážitky, osobný rast, vieru. Aj teraz sa stále túžime stretávať s rodinami, ktoré majú rovnako pozitívne zmýšľanie pre Boha ako my, ukázať našim deťom, že nie sme sami, ktorí chodíme do kostola, modlíme sa a pod. Boh koná aj skrze spoločenstvá veľké veci. Nám daroval eRko – množstvo priateľov, ochotných ľudí plných lásky. Ak by sme si mali vybrať ešte raz prežiť život s eRkom, alebo bez neho, tak určite vyhrá možnosť s eRkom. Je to nezabudnuteľná skúsenosť lásky, dobroty srdca a Boha. eRkárom sa nestávaš – eRkárom si! celým srdcom.

Betka Sejková s rodinou

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

Myslím, že práve eRko a ľudia v ňom boli tými, ktorí mi pomohli vyjsť zo svojej ulity. Naučila som sa slúžiť s radosťou a byť tu pre druhých. Práve preto eRko bude mať v mojom srdci vždy dôležité miesto. A preto som veľmi vďačná Bohu za to, že mi poslal manžela, ktorý túto radosť a nadšenie zo spoločenstva zdieľa so mnou.

Ako ovplyvňuje eRko váš rodinný život? Čo znamená eRko pre vašu rodinu?

eRko vždy bolo a bude pre našu rodinu zdrojom inšpirácie. Vždy nám dodá novú chuť pracovať a vytvárať spoločenstvo s tými najmenšími, ktorí sú v našej farnosti. Preto ak sme vyhorení, máme pocit, že sa nám nedarí, alebo príde akýkoľvek dôvod, ktorý by nás chcel odradiť, snažíme sa opäť zažiť tú pravú eRkársku atmosféru v spojení s úžasnými ľuďmi zapálenými pre Krista a jeho “mladú” vinicu. Veríme, že v budúcnosti aj naše dcérky budú kráčať po eRkárskych cestách. 🙂

Koníčkovci

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

eRko nás formovalo od mladosti. Vďaka eRku sme obaja tým, kým sme. Vnímame potreby iných, vieme pracovať v tíme, nemáme problém vystúpiť na verejnosti, snažíme sa v druhých vidieť dobro… A napokon, nebyť eRka, chlapec z Nemšovej by sa s dievčaťom z Kláštora pod Znievom, možno nikdy nestretol a neboli by 8 rokov manželmi ☺

Ako ovplyvňuje eRko váš rodinný život? Čo znamená eRko pre vašu rodinu?

Všetko, čo sme sa ako mladí v eRku naučili a prežili, rovnaká hodnotová orientácia, praktické pedagogické zručnosti – to všetko vytvorilo pevný základ pre naše manželstvo a rodinu. Sme vďační za to, čo sme dostali. Prajeme eRku k narodeninám ešte veľa veľa rokov a mnoho z viery žijúcich a v láske konajúcich členov.

+ Animátori

Radka Ficová, animátorka Bánovce nad Bebravou

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

Dovolím si napísať, že eRko veľmi ovplyvnilo môj život nielen v prehĺbení viery, ale aj v nasmerovaní života. Pred základným kurzom som nemala takmer žiadne skúsenosti s prácou s deťmi. Vďaka eRku som sa rozhodla študovať predškolskú pedagogiku. Práca s deťmi ma veľmi napĺňa a spôsobuje mi radosť, ktorú rada šírim vôkol seba.

Ako by eRko malo vyzerať o 30 rokov alebo čo je to dôležité, čo by v ňom nemalo chýbať?

Myslím si, že je dôležité, aby sa našli mladí ľudia zapálení pre prácu s deťmi, ktorí by s radosťou žili štýl MÁM RÁD. Rodičia, ktorí by deti podporovali a posielali na stretká. Deti, ktoré by sa s radosťou zúčastňovali stretiek a vážili si čas a všetko, čo pre nich animátori pripravujú. Taktiež je potrebné, aby eRko vo farnosti cítilo podporu a malo vytvorené vhodné podmienky pre jeho realizáciu.

Dominik Špánik, vedúci OC Rajecké Teplice

 

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

Je to veľmi ťažké  napísať v krátkosti, pretože menilo môj život v rôznych malých i veľkých veciach. Vďaka eRku mám naozaj veľa pravých priateľstiev, naučilo ma zodpovednosti, upevnilo ma vo viere. Ale najväčšou zmenou je asi to, že ma učí novým veciam. Práve vďaka eRku som sa naučil komunikovať s cudzími ľuďmi, naučil som hovoriť pred skupinou ľudí a objavil som mnohé dary, o ktorých som dovtedy ani netušil. Dovolím si tvrdiť, že vďaka eRku som tým kým som a verím, že ma bude meniť i naďalej.

Ako by eRko malo vyzerať o 30 rokov? / alebo Čo je to dôležité, čo by v ňom nemalo chýbať?

Keby sa aj o 30 rokov zachovalo v eRku to najlepšie, čo teraz má, bolo by to skvelé. Naše hnutie bolo stvorené pre MY, preto by mu malo ostať spoločenstvo, ktoré tvoríme na stretkách, MY, ktoré tvoria deti a animátori. Tiež je potrebné kvalitné vzdelávanie, ktoré formuje ochotných a zodpovedných lídrov. Aby eRko malo toto všetko, potrebuje hlavne ľudí s otvoreným srdcom pre Boha a jeho plán. Potom bude aj ďalších 30 rokov radostná cesta.

Timo Šnirc, animátor Prestavlky

Ako eRko zmenilo tvoj život?

Vstup do eRka, to, že som v ňom začal nejak fungovať, bol pre mňa dosť zásadnou zmenou, a to, že v ňom stál fungujem ma ovplyvňuje dodnes. Ocitol som sa tu takpovediac z ničoho-nič, bola to nečakaná, a ako sa neskôr ukázalo dosť zásadná zmena v mojom živote. ERko mi pomohlo viac sa otvoriť, byť samým sebou, rozvíjať sa. Za ten čas čo som v ňom prežil, som získal veľa skvelých priateľov, prežil úžasné momenty a chvíle, a v neposlednom rade som sa naučil rôzne nové veci. ERko je dnes pre mňa spoločenstvom, ktoré som pred tým nemal, je spoločenstvom v ktorom to žije, v ktorom sa dá hýbať a pracovať, eRko je jednoznačne niečím, čo zmenilo môj život.

Ako by eRko malo vyzerať o 30 rokov alebo čo je to dôležité, čo by v ňom nemalo chýbať?

Myslím, že eRko je organizáciou, ktorá sa neustále vyvíja. Tým, že fungujeme na systéme ročných tém sa stále aktualizuje náš program a má možnosť sa prispôsobiť potrebám doby, do ktorej aktuálne zapadá, samozrejme v rámci našich kresťanských hodnôt. V eRku okrem toho pracujú tými šikovných a usilovných ľudí, ktorí sa týmto veciam venujú a udržujú eRko v chode. Bolo to zreteľné aj počas kampane MINIdigi a pred ňou, keď sa kvôli vírusu musela meniť jej podoba, ale zmenila včas a bola dobre pripravená, keď to bolo potrebné. Ak sa eRko skrátka bude aj o tých 30 rokov hýbať, ako sa hýbe teraz a nezastane v čase, a zachová si svoje princípy a hodnoty bude stále skvelé a aktuálne.

Majka Neupauerová, animátorka z Lendaku  

Ako eRko zmenilo tvoj život?

eRko ma naučilo žiť život radostnejšie. Otvorilo mi oči a srdce pre druhých. Stretla som veľa milých a vzácnych ľudí, ktorí mi ukázali smer ako žiť živú vieru a ako si voliť dobro a stať sa DOBROvoľníkom 🙂

Ako by eRko malo vyzerať o 30 rokov alebo čo je to dôležité, čo by v ňom nemalo chýbať?

Určite by v ňom nemala chýbať radosť, láska, jednota, deti, ANIMAtori, ktorí spoločne budú kráčať radostnou cestou ku Kristovi. ❤

Klára Demčáková, koordinátorka územia Východ

Ako eRko zmenilo tvoj život?

eRko ma mení postupne, vďaka nemu rastiem a dozrievam. Každé stretnutie s eRkom ma istým spôsobom ovplyvňuje, menia ma moje deti na stretku, animátori s ktorými spolupracujem, začínajúci animátori na kurzoch, môj územný tím, ľudia zo strediska a všetci, ktorých vďaka eRku stretávam. Kvôli nim sa chcem stávať lepšou verziou  seba a vychádzať zo svojho komfortu.

Ako by eRko malo vyzerať o 30 rokov alebo čo je to dôležité, čo by v ňom nemalo chýbať?

O 30 rokov by v eRku podľa mňa nemalo chýbať čaro domova, radostnej služby. Aby každý, kto príde medzi eRkárov,  sa cítil ako keby prišiel domov.

+ Deti

Dominik, 7 rokov, Šaľa

Čo sa ti páči na eRku?

Na eRku sa mi najviac páčia všetky aktivity vonku, napríklad rôzne hry, naháňačky či schovávačky. Veľmi sa tiež páči, že sa tam môžeme stretávať s kamarátmi a tráviť s nimi čas. Nemôžem zabudnúť na modlitbu, ktorá je všadeprítomná.

Čo praješ ostatným eRkárom?

eRkárom – malým i veľkým – prajem veľa zdravia a úspechov tam, kde sú – v škole či v práci.

Lucka Koristeková, 12 rokov, Látky

Čo sa ti páči na eRku a čo praješ ostatným eRkárom ?

Je super stráviť čas spolu so super ľuďmi, kde je veľká zábava výborné témy, takže ten čas nie len tak stratený. Máme príležitosť porozprávať sa, zahrať si hry, či prečítať niečo z biblie. Keď odchádzaš tak odchádzaš s pocitom že si sa znova naučil niečo nové a spoznal sa viac s Ježišom. A ostatným eRkárom prajem aby si vážili to, že môžu byť členom tohto super spoločenstva.

Miška Čamajová, 12 rokov, Seňa

Čo sa ti páči na eRku?

Na eRku sa mi páči to, že ma učí byť kreatívnou. Úlohy sú poučné  a zaujímavé pre všetky vekové kategórie. V eRku som spoznala veľa svojich kamarátov a teraz sme ako jedná veľká rodina.

Čo praješ ostatným eRkárom?

Prajem všetkým eRkárom, aby medzi sebou naďalej vítali nových členov pripravený rozdávať radosť.

Miriamka (8) a Šimonko (11) Šangalovci, Oravský Biely Potok

Čo sa vám páči na eRku?

Že sa tam hráme, súťažíme a vyhrávame rôzne ceny. Spoznávanie svätých a z radosťou o nich vravíme rodičom.
Najviac sa nám páčili Anka Kolesárová, sv. Benedikt, sv. Martin a sv. Jozef. Je tam veľká sranda s našimi vedúcimi.
To že chodíme všetci spolu po eRku na svätú omšu a zapájame sa do jej priebehu čítaním prosieb a nesením obetných darov.

Čo prajte ostatným eRkárom?

Prajeme vám pekné zážitky na eRku a veľa zábavy, nech sa vám darí.

Matteo Massi, 11 rokov, Jacovce

Čo sa ti páči na eRku?

V eRku sa mi veľmi páči, že je tam veľká zábava. Bavia ma tam aktivity, je tam veľa super ľudí a mám tam veľa kamarátov. Rád chodím na eRko tábory, v ktorých si to veľmi užijem vďaka kamarátom a vedúcim. Želám eRku, aby sa mu stále darilo a malo stále viacej a viacej detí, ktorým sa bude v eRku páčiť tak ako mne.

Čo praješ ostatným eRkárom?

Želám mu takých skvelých animátorov ako máme my v Jacovciach.

+ Učitelia

Ján Grenčík, učiteľ v Materskej škole

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

V období, keď sme vo farnosti rozbiehali detský spevokol a prvé stretká s deťmi  – eRko nám ponúklo podporu a zastrešenie. Myslím si, že veľký vplyv mali i stretnutia s inými eRkármi, kde sme sa navzájom povzbudili v práci s deťmi. Mali sme možnosť navštíviť rôzne kurzy – napríklad kurz o táboroch – kde sme sa dozvedeli všetko potrebné k fungovaniu táborov. Takže eRko určite ovplyvnili môj život tým, že nám dalo zastrešenie a dôveru – a to som si veľmi vážil vtedy a vážim si to dodnes.

Čo špeciálne ponúka eRko deťom v oblasti výchovy alebo čím je eRko výnimočné v prístupe k deťom?

eRko je obrovská pokladnica. Je v ňom obrovské bohatstvo. Pokladom sú v prvom rade ľudia. Potom rôzne metodiky, nápady, hry, piesne… Ja osobne obdivujem ako eRko vníma čo sa deje v spoločnosti a prostredníctvom ročných tém sa na to snaží reagovať. Rozvíja v deťoch charakter, ktorý si poradí aj v ťažších časoch. Vzácne je aj to obrovské množstvo dôvery, ktoré dostávajú eRko-animátori od rodičov a spoločnosti aby pre deti vytvárali bezpečné prostredie v ktorom sa môžu rozvíjať. To, že eRko povzbudzuje mladých aby si vytvárali reálne spoločenstvá a dáva im aj náplň pre ich stretnutia – venovať sa iným – je podľa mňa dnes – v dobe sociálnych sietí – tiež veľmi vzácne.

Zuzka Dubnická, školská psychologička

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

eRko ovplyvnilo smerovanie môjho života výrazným spôsobom a viackrát som sa sama zamýšľala nad tým, ako by možno vyzeral môj život, keby nebolo eRko. Ale Boh zjavne nechcel, aby bolo nejaké „keby“, ale aby som si eRko plnými dúškami zažila. Vďaka eRku som spoznala, čo znamená mať spoločenstvo priateľov, s ktorými sa prijímame takí, akí sme, keďže nám spoločne ide o dobro, ktoré nás samotných presahuje. Doteraz sa spolu stretávame a podporujeme v žití hodnôt, ku ktorým nás okrem našich rodín viedlo aj samotné eRko. Rovnako som sa vďaka eRku učila prijímať výzvy a dôverovať Bohu, že pod Jeho záštitou je všetko možné. A v neposlednom rade som sa vďaka eRku zoznámila aj s mojím manželom, s ktorým sme mali možnosť spoznávať sa viac ako desať rokov na táboroch a spoločných akciách pre deti a animátorov, a preto z mojich úst zaznieva pre eRko úprimné „ďakujem“ J.

Čo špeciálne ponúka eRko deťom v oblasti výchovy alebo čím je eRko výnimočné v prístupe k deťom?

Myslím si, že eRko sa snaží veľmi hmatateľným a použiteľným spôsobom priblížiť deťom a mladým život podľa evanjelia. Mladí ľudia majú príležitosť vo svojej dobrovoľníckej činnosti zakúsiť, čo znamená vyjsť zo svojej komfortnej zóny a darovať kúsok seba, čo zároveň obohacuje nielen deti, ale aj ich samotných. Môžu tak poodhaliť svoju vlastnú hodnotu, dary, talenty a zisťovať, ako úžasne sa vie Boh o všetko postarať, keď sa rozhodnú svoje úsilie odovzdať do Jeho rúk. A deti? Tie majú možnosť spoločne zažívať radosť z viery a spoznávať, že keď sa ony samotné rozhodnú prevziať zodpovednosť za svoje činy a konať dobro, stávajú sa skutočnými hrdinami. Hrdinami, ktorí vďaka nadobudnutým cnostiam môžu prinášať to pravé svetlo na tento svet a nadobúdať istotu, že dôležitejšie ako „mať“, je „byť“.

Lenka Lužáková, učiteľka v Materskej škole, momentálne na Materskej dovolenke

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

Bol to Boží plán pre môj život. Bez ľudí, ktorých som v eRku stretla, bez aktivít, ktoré mi eRko ponúklo, by sa môj život uberal určite iným smerom. Pomohlo mi zakotviť svoj život viac v Bohu a v službe iným.

Čo špeciálne ponúka eRko deťom v oblasti výchovy alebo čím je eRko výnimočné v prístupe k deťom?

eRko deťom ponúka zmysluplné trávenie voľného času. Okrem aktivít im ponúka priateľstvo s animátormi, príklad živého vzťahu s Bohom. Všetkým deťom by som priala, aby zažili to spoločenstvo detí a animátorov, ktorí chcú kráčať vo svojom živote s Bohom a sú tu jeden pre druhého.

Simona Orviská, učiteľka Základná škola

Ako eRko zmenilo tvoj život?

Vďaka eRku som spoznala mnohých inšpiratívnych ľudí, ktorí ma formovali v dôležitých obdobiach života. Zažila som, že dávanie sa druhým je radosťou. Spoločenstvo je zas najväčším darom pre dospievajúceho človeka. Môže každý v spoločenstve dostávať viac, ako dáva? V matematike nie, ale v Bohu je všetko možné.

Čo špeciálne ponúka eRko deťom v oblasti výchovy? Čím je eRko výnimočné v prístupe k deťom?

Každé dieťa túži byť tým dobrým a v eRku je presne tak vnímané. eRko kladie dôraz na spoločenstvo, no pritom nezabúda na individualitu. Dieťa môže rozvíjať svoje talenty, angažovať sa v spoločnosti aj čerpať zo spoločenstva. Vďaka tomu všetkému sa môže stať takým skvelým človekom, akým bol stvorený.

Radoslav Kačur, riaditeľ Základnej školy

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

Keď som sa na vysokej škole ponúkol Bohu, „že by som mu mohol byť v niečom užitočný, nech mi povie ako…“, nasmeroval ma do eRka. Dovtedy nevýrazný človiečik dostal krídla ?. Každý deň ma napĺňal pocit užitočnosti a prijatia. Úžasné eRko spoločenstvo s ľuďmi a s Bohom mi zmenili život a naplnili mi ho tak, že cezo mňa preteká doteraz! Modlitba Večné Slovo sa mi stala mottom na dlhé roky môjho dobrovoľníčenia.

Kto má, tomu sa pridá… Mne osobne dal v eRku Pán Boh ešte jeden špeciálny dar – moju úžasnú manželku Ivku. Spolu sme prežívali nejeden kurz, PEPO komisiu, či celoslovenskú kampaň. A spolu sme sa stali rodičmi krásnych dcér, možno nádejných eRko animátoriek. Som vďačný Ivke a aj všetkým, ktorí ma v eRku sprevádzali a naučili ma žiť v darovaní sa…

Čo špeciálne ponúka eRko deťom v oblasti výchovy? / alebo Čím je eRko výnimočné v prístupe k deťom?

To špeciálne, čo eRko ponúka deťom, je v jeho motte: Radostnou cestou svedectva viery kráčame spolu malí i veľkí. Krásna veta s jasným a hlbokým programom.

Radostne a nezraňujúco, reagujúc na neustále meniaci sa život, skôr svedectvom vlastného života ako dôrazom na zapamätanie si faktov, prirodzene žitý život s osobným vzťahom so živým Bohom, v otvorenom spoločenstve prijímajúcom každé dieťa, ukazujúc mu jeho hodnotu a Božiu lásku ku každému.

Neprikazovať deťom, čo musia, ale ukázať im, že keď budú chcieť – život s Bohom a v dobroprajnom spoločenstve ľudí im prinesie požehnanie a šťastný život.

+ Zasvätení

br. Juraj Paľov OSB novic

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

V eRku som sa učil žiť v spoločenstve. Myslím, že v tomto zmysle zmenilo eRko nielen mňa, ale aj celú moju rodinu. eRku vďačím za to, že mi v zložitom období dospievania bolo majákom viery a spoločenstvom prijatia. Služba v eRku, mi často prevrátila kalendár a osobné záujmy ”hore nohami”, a práve vtedy obracala moju pozornosť na Toho, ktorý povoláva do každej služby a na tých, ktorí ju potrebovali.

Ako eRko ovplyvnilo tvoje povolanie?

Hoci dnes som v kláštore ešte len novicom, akokoľvek bude Boh ďalej viesť moje kroky, predsa cítim, že ”eRkárska” radostná cesta svedectva viery ostáva tá istá v eRku, v kláštore, a kdekoľvek inde. Tak ako som sa po nej učil kráčať sledujúc príklad iných eRkárov, teraz sa to učím v spoločenstve bratov benediktínov.

Dominika Olejková – s. Daniela, Kongregácia školských sestier, de Notre Dame

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

eRko začalo “dobýjať” moje srdce už na základnej škole, kde sme mávali pravidelné stretká. Ako som rástla, túžila som aj ja byť animátorkou, ktorá môže iným odovzdať to krásne posolstvo štýlu eRka – Mám rád. Myslím, že trochu nevedome som tento štýl začala žiť a žijem ním neustále. Stal sa mojím postojom. Moje naj z pravidiel je: “To, čo si myslím, mám v srdci a to aj hovorím.”

Som eRku vďačná, že ovplyvnilo môj život už ako malému dievčaťu a kráča so mnou doteraz.

Ako eRko ovplyvnilo Tvoje povolanie?

Ako každý mladý človek, keď dospieva, rozmýšľa kam sa v živote zaradí. Čaká ma manželstvo? Alebo som povolaná žiť iným spôsobom? To boli aj moje otázky. Spoločenstvo eRka, kde mám silné korene, mi ponúkalo odpovede na moje otázky. S odstupom času vnímam, že vďaka vzťahu s Bohom, vďaka ľuďom, ktorých mi do cesty poslal, som našla zmysel svojho života práve za múrmi kláštora 😀

Tí, ktorí ma poznáte dlhšie, pamätáte si na svoj prekvapený výraz v tvári, keď ste sa dozvedeli, že budem rehoľnou sestrou? Nepochopiteľné… Energická “bláznivá” Donča… Boh má svoje plány, ktoré sú nad tými našimi.

Ďakujem eRko, za hĺbky aké som mohla zakúšať s Tebou v modlitbe s Bohom.

Ďakujem eRko, za šírku priateľstiev, ktoré si mi darovalo.

Ďakujem eRko, za výšky, do ktorých som mohla lietať s deťmi i mladými v radosti a nachádzať v každom z nich Boha. Robím to doteraz.

Filip Orlovský, kňaz Spišská diecéza

Ako eRko zmenilo môj život?

Odpovedať nejako konkrétne je pre mňa veľmi ťažké. eRko zmenilo môj život a stále ho mení! Lepšie povedané, to kým som, formuje eRko vo mne už vyše 21 rokov.

Som si istý, že bez eRka by som bol ktosi iný. Je to najlepšie spoločenstvo na svete:)

Ako eRko ovplyvnilo moje povolanie?

Vďaka eRku, skvelým animátorom a deckám som sa učil žiť hodnoty a štýl eRka už od mojich 9 rokov. Bolo to spoločenstvo cez ktoré sa rozvíjali moje talenty a zručnosti, ktoré využívam aj ako kňaz, no najmä sa rozvíjal môj osobný vzťah s Bohom a isté nasmerovanie k radostnej službe Bohu aj ľuďom. Tu som spoznal ozajstného Boha, ktorý ma povzbudzuje k pravej radosti a poháňa k službe. eRko je spoločenstvo skrze ktoré si ma Boh povolal a som vďačný, že ešte stále môžem byť hrdým a trocha aj šialeným eRkárom.

Lujza Stančeková, DKL (Spoločnosť Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul)

Ako eRko zmenilo tvoj život?

V eRku som pôsobila 15 rokov ako animátor. Bol to pre mňa krásny, radostný a zmysluplný čas. V eRku som objavila svoje talenty a zažila radosť zo spoločenstva „z viery žijúcich a v láske konajúcich ľudí“. Spoznala som tu veľa zaujímavých ľudí a našla aj niekoľko vzácnych priateľov. Tiež som zakúsila, že malé spoločenstvo nadšených ľudí môže zmeniť život nielen miestnej komunity, ale aj za hranicami Slovenska.

Ako eRko ovplyvnilo tvoje povolanie?

Výroky mojej mamy: „Zuzka, či sa nejde vydávať? Prosím vás a kedy. Ona má deti a mladých a tým sa venuje. A čo ja viem, kde a na akom stretku teraz je?“ eRko má naučilo radostnej a nezištnej službe iným. Sestry vincentky som spoznala už v detstve. Všetko, čo som dostala cez prácu v eRku môžem v mojom povolaní ďalej využívať a rozvíjať.

Sr. Klementína, Kongregácia sestier Najsvätejšej sviatosti

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

Neviem, či sa dá povedať, že zmenilo, skôr možno nasmerovalo na dobrú cestu, pretože som na eRkostretká chodila pár rokov ako dieťa a neskôr ako vedúca. Myslím, že práve v týchto rokoch sa v mojom srdci začala budovať láska k misiám, úcta k nenarodenému životu či služba deťom. A môžem povedať, že skoro po 20 rokoch mimo SR, stále používam témy, hry, tance i pesničky z eRka pri rôznych misijných dňoch a akciách. V eRku som sa naučila myslieť na druhých, chorých či núdznych a to sa neustále snažím odovzdávať deťom v našej CMŠ, ale i absolventom našej škôlky, ktorí sa k nám vracajú na stretnutia „Misijního klubka“ – stretká a akcie, cez ktoré sa zapájame do aktivít na pomoc najchudobnejším deťom cez Pápežské misijné diela detí v ČR. Takže i keď nie som, už fyzicky členom eRka, duchom a činnosťou áno.

Ako eRko ovplyvnilo tvoje povolanie?

V dobe, keď som začala uvažovať nad zasväteným životom, som už bola zamilovaná do Afriky. Nebola som si ešte úplne istá povolaním, zdravotnú školu som si vybrala pre istotu, ak by ma Pán predsa len zavolal do Afriky. No v priebehu štúdia ma Pán dosť zreteľne nasmeroval do Kongregácie sestier Najsvätejšej sviatosti, kde som počítala s tým, že ma predstavení pošlú pracovať do domova dôchodcov, ústavu sociálnej starostlivosti, alebo vyšívať a zhotovovať bohoslužobné rúcha. Myslela som, že sa musím zrieknuť práce s deťmi, ale prax získaná v eRku bola viditeľná. Sestry ma poslali študovať pedagogickú školu a po roku som začala učiť. Odvtedy pracujem aj naďalej s deťmi a spolu s nimi objavujem v Božom slove nové a nové tajomstvá. Ale i aj naďalej mojim najobľúbenejší biblický text zostáva Ž 139, ktorý ma oslovil na 18.ZK, a ktorý mi tiež vždy pripomenie ľudí, ktorí svoj čas dávajú do Božej služby prostredníctvom práce s deťmi.

+ Rodiny

Majka Puškárová s rodinou

Ako eRko zmenilo tvoj život?

Do eRka som začala chodiť na základnej škole, takže som s ním prežila väčšinu života. Tu som spoznala množstvo krásnych ľudí, vytvorili sa trvalé a vzácne priateľstvá…

Možno aj vďaka službe animátora sa vo mne viac upevnilo moje budúce povolanie (, ktoré mám rada a doteraz ma napĺňa).

A napokon – eRko, koledovanie Dobrej Noviny, neskôr i členstvo v DNK vo mne objavili skrytú túžbu po misiách, ktorá rástla a naplnila sa, keď som mala možnosť na 3 mesiace vycestovať do Kene ako dobrovoľníčka. Táto skúsenosť vo mne ostáva živá i po rokoch a zmenila môj pohľad na mnohé (ne-)dôležité veci, (ne-)hodnoty…

Ako ovplyvňuje eRko váš rodinný život? Čo znamená eRko pre vašu rodinu?

S manželom sme sa spoznali len pár týždňov (dní) po mojom príchode z Kene domov.

5 pilierov (východiskových hodnôt), na ktorých stojí eRko, sa snažíme automaticky vkladať do nášho vzťahu. Pokračujeme aj naďalej – ako sa naša rodinka rozrastá.

Hoci sú naše poklady malé a do eRka ešte nechodia, verím, že raz budú môcť zažiť to, čo som smela zažiť ja – prijatie, spoločenstvo, živú vieru, radosť…

eRko pre nás znamená vzťahy. Vzťahy, priateľstvá, ktoré sa ani kvôli deťom, nedostatku času na pravidelné stretávanie… nepretrhli, ale sú naďalej živé, krásne a úprimné.

eRko, ĎAKUJEMe!

Michal Božík s rodinou

Ako eRko zmenilo Tvoj život?  

Vďaka eRku som dostal príležitosť nezištne pomáhať a slúžiť duhým ľuďom. eRko mi do života prinieslo vieru v dobro a potvrdenie, že čím Viac zo seba rozdáme, tým viac sa nám vráti v každom ohľade nášho života. Touto cestou chcem teda poďakovať všetkým, ktorí eRku venovali, venujú, alebo budú venovať kúsok zo seba, lebo tým menia seba a ostatných k lepšiemu na našej spoločnej ceste.

Ako ovplyvňuje eRko váš rodinný život? / Čo znamená eRko pre vašu rodinu?  

Hodnoty, ktoré sme dostali a zažívali v eRku sa snažíme odovzdávať aj v našej rodine, aj keď to nie je vždy jednoduché :-). No vždy sa snažíme byť čo najbližšie k Bohu a kráčať spolu malí aj veľkí. Každé stretnutie v eRku je príležitosťou byť tu pre druhých a tak sa aj my v našej rodine každý deň učíme byť lepšími pre svojich blížnych.

Kovalčíkovci

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

eRko je miesto – spoločenstvo, kde sa náš spoločný život začal písať.  Vďaka eRku sme sa s manželom spoznali, spoznali tak doslovne, nielen niekoľko minút do dňa, či týždňa, ale spoznali naozaj skrze akcie, výlety, víkendovky apod. sme mali možnosť, zažiť jeden druhého v rôznych situáciách dňa (práca s deťmi, ochota pomôcť, obeta, spoločenstvo, prežívanie viery, únava) Náš život eRko zmenilo veľmi pozitívne, zažili sme v ňom prijatie a to, že sme milovaní, nielen ľuďmi okolo seba ale aj Bohom. Naučilo nás obetovať čas pre iných a nerátať ho.

Ako ovplyvňuje eRko váš rodinný život? Čo znamená eRko pre vašu rodinu?

Máme 5 krásnych, zdravých dcér a sme vďační za ich životy. Už od malička chodili na stretká a tábory s eRkármi v našom meste. Boli aj časy kedy to naše deti nevnímali ako niečo dôležité, ale Boh je Veľký a našiel si cestu v najlepší čas a cez najlepších ľudí, aby naše dcéry pritiahol k sebe aj vďaka eRku a spoločenstvu. eRko je pre našu rodinu životný štýl – Mám rád / Mám čas. Je to pojem ktorý v našich srdciach vzbudzuje úctu, rešpekt, priateľstvo, spoločenstvo, rodinu, zážitky, osobný rast, vieru. Aj teraz sa stále túžime stretávať s rodinami, ktoré majú rovnako pozitívne zmýšľanie pre Boha ako my, ukázať našim deťom, že nie sme sami, ktorí chodíme do kostola, modlíme sa a pod. Boh koná aj skrze spoločenstvá veľké veci. Nám daroval eRko – množstvo priateľov, ochotných ľudí plných lásky. Ak by sme si mali vybrať ešte raz prežiť život s eRkom, alebo bez neho, tak určite vyhrá možnosť s eRkom. Je to nezabudnuteľná skúsenosť lásky, dobroty srdca a Boha. eRkárom sa nestávaš – eRkárom si! celým srdcom.

Betka Sejková s rodinou

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

Myslím, že práve eRko a ľudia v ňom boli tými, ktorí mi pomohli vyjsť zo svojej ulity. Naučila som sa slúžiť s radosťou a byť tu pre druhých. Práve preto eRko bude mať v mojom srdci vždy dôležité miesto. A preto som veľmi vďačná Bohu za to, že mi poslal manžela, ktorý túto radosť a nadšenie zo spoločenstva zdieľa so mnou.

Ako ovplyvňuje eRko váš rodinný život? Čo znamená eRko pre vašu rodinu?

eRko vždy bolo a bude pre našu rodinu zdrojom inšpirácie. Vždy nám dodá novú chuť pracovať a vytvárať spoločenstvo s tými najmenšími, ktorí sú v našej farnosti. Preto ak sme vyhorení, máme pocit, že sa nám nedarí, alebo príde akýkoľvek dôvod, ktorý by nás chcel odradiť, snažíme sa opäť zažiť tú pravú eRkársku atmosféru v spojení s úžasnými ľuďmi zapálenými pre Krista a jeho “mladú” vinicu. Veríme, že v budúcnosti aj naše dcérky budú kráčať po eRkárskych cestách. 🙂

Koníčkovci

Ako eRko zmenilo Tvoj život?

eRko nás formovalo od mladosti. Vďaka eRku sme obaja tým, kým sme. Vnímame potreby iných, vieme pracovať v tíme, nemáme problém vystúpiť na verejnosti, snažíme sa v druhých vidieť dobro… A napokon, nebyť eRka, chlapec z Nemšovej by sa s dievčaťom z Kláštora pod Znievom, možno nikdy nestretol a neboli by 8 rokov manželmi ☺

Ako ovplyvňuje eRko váš rodinný život? Čo znamená eRko pre vašu rodinu?

Všetko, čo sme sa ako mladí v eRku naučili a prežili, rovnaká hodnotová orientácia, praktické pedagogické zručnosti – to všetko vytvorilo pevný základ pre naše manželstvo a rodinu. Sme vďační za to, čo sme dostali. Prajeme eRku k narodeninám ešte veľa veľa rokov a mnoho z viery žijúcich a v láske konajúcich členov.

30 rokov eRka v médiách

7.9.2020, Lumen: Infolumen (11:09 – 13:35)

12.9.2020, TV LUX: Spravodajský súhrn (12:28 – 14:19)

23.9.2020, TKKBS: eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí si pripomína 30 rokov

23.9.2020, Slovoplus: eRko oslavuje 30 rokov

26.9.2020, mladez.sk: eRko oslavuje 30 rokov

Z histórie eRka