Keby mi všetci ľudia dali pokoj, nadobudol by som pokoj? Nájsť pravý pokoj je oveľa dobrodružnejšie, ako sa zdá. Benedikt XVI. vo svojom liste k pokoju z r. 2013 hovorí, že pokoj je Božím darom, o ktorý máme prosiť, no zároveň je aj našou úlohou, starať sa o poriadok v našom srdci. Túto námahu môžeme prirovnať k vystieraniu šiestich plachiet na lodi. Z učenia katolíckej sociálnej náuky sme pre vás vybrali 6 spôsob pre nadobudnutie opravdivého pokoja. Ako sa teda vystierajú plachty na lodi, ktorá sa práve plaví dobrodružstvpom pokoja?
1. Úprimným hľadaním pravdy
Neustále sa vraciaš k nejakej situácii alebo informácii, ktorá v tebe vzbudzuje pochybnosti? Možno je to situácia, ktorá sa stala vo vzťahu, možno nemáš čas opýtať sa, ako dopadla akcia, na ktorej ti záleží… Úprimné hľadanie pravdy môže znamenať aj odložiť svoj subjektívny pohľad a nechať sa zasiahnuť názormi iných. Môže to tiež znamenať otvorenejšie sa modliť za dilemy v mojom živote – otvoriť Bohu v modlitbe všetky možnosti.
2. Uzdravením srdca v milosrdenstve
Kedy si bol/a naposledy uzdraviť svoje srdce vo sviatosti zmierenia? Možno je čas naplánovať si najbližšiu zastávku v spovednici.
3. Vyháňaním násilia z našich slov a giest
Sv. Tomáš Akvinský hovorí, že opakom blahoslavenstva o pokoji je hlavný hriech hnev. Ak sa aj máš právo na niečo hnevať, nezabúdaj, že ak sa táto vášeň dostáva mimo kontroly tvojho rozumu, prekračuješ hranicu od spravodlivého hnevu k zničujúcemu hnevu. Ak v hneve prekročíš kontrolu rozumu, nebude ťa oberať o pokoj len tá situácia, ale aj chyby, ktoré kvôli zlému hnevu narobíš. Lebo hriech vždy oberá o pokoj. Premysli si, na koho reaguješ prehnane podráždene. Keď budeš s ním komunikovať v najbližšom mesiaci, zahryzni si občas do jazyka. Jedna vec je, že ťa môže niekto nahnevať, druhá je však to, že ty sám si pridávaš nepokoj, ak púšťaš hnev mimo kontroly rozumu. Vyháňaj násilie zo svojich slov a giest.
4. Odpustením
Duchovní autori hovoria, že najistejším liekom na hriech hnevu je odpustenie. A tiež radia, že odpustiť treba čim rýchlejšie. Neznamená to súhlasiť s danou nespravodlivosťou, znamená to odovzdať vnútorný hnev Bohu. Kedy tak urobiť? Do palubného denníka si rovno môžeš napísať dnešný dátum. Žalmista radí: “Nech slnko nezapadá nad vašim hnevom”.
5. Prekonávaním konfliktov
Je normálne, že naše záujmy občas na seba narazia. Predpokladáš tento mesiac stretnutie s človekom, ktoré má potenciál konfliktu? Skús sa zamyslieť nad tým, prečo máte konflikt. Nie len nad tým, ako konflikt vyzerá. Riešenie konfliktov spočíva v uvedomení si záujmov druhej strany a ochoty a možnosti naše záujmy zladiť.
6. Akčnými skutkami lásky
Bl. Matka Tereza hovorí, že “Vždy, keď zdieľaš lásku s inými, pocítiš pokoj, ktorý naplní teba aj iných.” Čo môžeš urobiť z lásky pre druhých tento mesiac?
Sv. František Saleský k našej téme
Treba vždy a všade žiť pokojne. Ak nás stihne súženie, či už vnútorné alebo vonkajšie, treba ho znášať pokojne. Ak ideme v ústrety radosti, treba ju prijať pokojne, bez rozrušenia. Treba utekať pred zlom? Áno, ale aj to v pokoji, nie v zmätku, pretože inak by sme na úteku mohli spadnúť a dať nepriateľovi možnosť, aby nám vzal život. Ak treba vykonať dobro, máme k tomu pristupovať pokojne, aby sme v náhlivosti nenarobili zbytočne chyby. Dokonca aj pokánie treba robiť s pokojom.
Téma bola spracovaná podľa Maxistretka ZOF z jesene 2017