Na biblických stretkách deti spolu s vedúcimi uvažujú nad slovami života, zdieľajú sa a pomáhajú si prenášať tieto slová do svojho vlastného života. Prostedníctvom biblických stretiek chcú eRkári dozrievať pre hodnoty kresťanskej lásky. Zvláštnym obdobím, kedy sa eRkári stretávajú nad nedeľným evanjeliom je pôst. Tu je niekoľko zásad a pomôcok pre vedúceho biblického stretka (zvlášť pre účastníkov od 12 rokov).
Zásady
- Na začiatku každého stretnutia si zažnite sviečku.
- Vedúci skupinky moderuje a riadi celé stretnutie. Texty Písma sú príslušnej nedele, nájdete ich ako prílohu v katolíckych novinách alebo na internete. Ak sa dá, vytlačte si ich pre každého účastníka. Stretnutie by malo byť v hociktorý deň v týždni pred príslušnou nedeľou.
- Predstavenie sa. Ak sa skupina stretá po prvý raz, stručne sa navzájom predstavte, aby ste sa spoznali. Ľudia sa cítia lepšie, keď o sebe niečo vedia.
- Úvodná modlitba, uvažovanie a zdieľanie sa. Po každej úvahe nasleduje zdieľanie sa. Vyhraďte si na to dostatok času. (pomocné texty viď ďalej)
- Zdieľanie môže začať aj vedúci skupinky. Lepšie sa bude ostatným hovoriť.
- Pozvanie k záverečnej modlitbe. Na záver je modlitba. Môže byť spontánna alebo pripravená. Môže byť hlasná alebo tichá. Na forme nezáleží.
- Dĺžka a atmosféra. Trvanie by malo byť asi 1, 30 hod. Atmosféra by mala byť príjemná a spontánna. Musí tam vládnuť vzájomná úcta a podpora.
- Vernosť skupine. Je dôležité dať skupine na vedomie, že to, čo sa v skupine povie, sa mimo ňu nevynáša. Inak bude narušená dôvera ľudí a ich ochota podeliť sa o svoje vnútro.
- Občerstvenie. Na konci alebo na začiatku si skupina môže pripraviť jednoduché občerstvenie. Občerstvenie nech je jednoduché čaj, káva a sušienky.
Pomocné texty v priebehu stretka
(Úvod) Aj v dnešný deň sa chceme stretnúť s naším Pánom v jeho Slove, začnime:
V mene Otca, i Syna, i Ducha Svätého. AMEN.
Zastavme sa na chvíľku v tichu a ponorme sa hlbšie do Božej prítomnosti. Pán Ježiš je tu medzi nami v našom spoločenstve. Ďakujeme Ti, Ježišu, za Tvoju prítomnosť a za Tvoje slovo, ktorým nás chceš dnes osloviť. Ty sám si povedal: „Kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi.“ V nasledujúcich chvíľach chceme počúvať Tvoj hlas a chceme spoznávať, čo každému z náš osobitne chceš týmto slovom povedať. Chceme v tichu s láskou načúvať Tvojmu slovu.
Započúvajme sa do slov Svätého Písma.
(Čítame nahlas a pomaly). Čítania príslušnej nedele nájdete ako prílohu v Katolíckych novinách alebo na internete.
(Po prečítaní textu nahlas): Teraz si prečítame text ešte raz každý sám. Môžeme si podčiarknuť alebo vybrať slová, vety a myšlienky, ktoré nás oslovili alebo zaujali. Po 15 minútach ten, kto chce, môže povedať ostatným, čo ho zaujalo, čo spoznal, že mu Boh chce povedať do jeho života.
Boh nám chce svojím slovom povedať niečo osobné do nášho života. Pre každého z nás to môže byť niečo iné. Obohaťme sa svojimi myšlienkami.
(Nechajme dostatok času na rozhovor, aj vtedy ak je dlhšie ticho. Nebojme sa povedať svoje osobné myšlienky.)
(Po rozhovore) Ďakujeme všetkým, ktorí nás obohatili svojimi myšlienkami.
(Na záver sa pomodlíme desiatok svätého ruženca.)