V apríli 1968 zastrelili nenásilného bojovníka za ľudské práva Martina Luthera Kinga a dva mesiace potom amerického prezidenta J. F. Kennedyho. Vo francúzsku vypukli študentské nepokoje a do Československa vtrhli tanky Varšavskej zmluvy. Aj taký bol rok 1968. Na začiatku toho roka odštartoval Pavol VI. Deň modlitieb za pokoj.
Prvý január poznáme ako deň, kedy sa po silvestrovských oslavách prebúdzame do nového roka. Málokto z nás však vie, že Cirkev sa do nového občianskeho roka prebúdza s osobitným želaním pokoja vo svete. 1.1.1968 predniesol pápež Pavol VI. svoje prvé posolstvo k pokoju a zaviedol tradíciu Medzinárodného dňa modlitieb za pokoj. Ako ukázali neskoršie násilné udalosti toho roka, svet bol vo veľkom napätí a rozdelení. Svet potreboval počuť slová povzbudenia a pravdy o tom, ako sa o pokoj starať, neustále sa oň zasadzovať a vychovávať k nemu budúce generácie. Od roku 1968 po dnes vydali pápeži 51 posolstiev k pokoju. Aj dnes, keď sa množia ozbrojené konflikty a provokácie a ako hovorí pápež František „prebieha tretia svetová vojna po kúskoch“ reagujú posolstvá k pokoju na aktuálne témy. Ten tohtoročný napríklad hovorí o téme pokoja vo vzťahu k migrácii a migrantom.
Posolstvá pápežov k pokoju stoja za prečítanie. Aj my sme sa pri formovaní ročnej témy DOBROdružstvo pokoJA inšpirovali viacerými z nich. Dovoľte, aby sme vám niektoré špeciálne odporučili:
1979: Pokoj dosiahneme výchovou k pokoju
Je to prvý príhovor k pokoju po nástupe sv. Jána Pavla II. do pápežského úradu. Napísal ho po troch mesiacoch od zvolenia. Je v ňom cítiť veľkú víziu a nádej k tomu, že hoci je svet rozdelený, pokoj je možný. Hlavné tézy tohto listu sme prevzali do ročnej témy.
Pri výchove k pokoju je potrebné praktizovať 3 čnosti:
- Veľkodušnosť – schopnosť vedieť sa pozrieť aj poza smutné fakty, nenechať sa znechutiť a tvoriť riešenia, ktorými sa obnovuje pravda a spravodlivosť. Aby deti neprestali snívať o opravdivom pokoji.
- Starostlivosť – skutky konkrétneho záujmu o druhých a akčné skutky lásky. Starostlivosťou sa prekonáva izolácia medzi skupinami ľudí. Aby sa deti naučili, že pokoj sa nedá tvoriť virtuálne.
- Slová pokoja – lebo slová majú vyjadrovať veci srdca a slúžiť jednote. Aby sme deti vystríhali pred tým, že vojny začínajú klamlivými, nepotrebnými a urážlivými slovami.
2003: Štyri kľúče k pokoju podľa encykliky Pokoj na zemi
Pojem štyri kľúče k pokoju pochádzajú od patróna našej ročnej témy sv. Jána XXIII., z jeho encykliky Pokoj na zemi. Sú nimi: 1. Spravodlivosť, 2. Pravda, 3. Láska, 4. Sloboda. Ján Pavol II. sa v tomto posolstve znovu zahĺbi do textu encykliky jeho predchodcu a ponúka východiská pre rozvíjanie týchto kľúčov pre šírenie pokoja.
2004: Výchova k pokoju (šlabikár pokoja)
Posolstvo Jána Pavla II. z r. 2004 je veľmi zaujímavé v tom, že tu akoby zhŕňa rôzne témy, ktoré pápeži používali v posolstvách k pokoju od r. 1968. Zhŕňa ich do 10 tém, ktoré končia víziou Civilizácie lásky. V kontexte toho, že tento list vznikol rok a pol pred pápežovou smrťou by sme ho mohli považovať aj za určitú syntézu sv. Jána Pavla II. k šíreniu pokoja v dnešniom svete.
2012: Vychovávať mladých k spravodlivosti a pokoju
Posolstvo Benedikta XVI. z 2012 môžeme vnímať ako jeho príspevok k téme výchovy k pokoju, ktoré nadväzuje najmä na podobné posolstvá sv. Jána Pavla II. Nájdeme tu okrem iného veľmi pekné a povzbudivé myšlienky o výchove ako takej.
2013: Blahoslavení tí, čo šíria pokoja
Toto je posledné posolstvo Benedikta XVI. k pokoju. Opiera sa tu o kľúčový biblický text – jedno z ôsmych blahoslavenstiev: “Blahoslavení tí, čo šíria pokoja, lebo ich budú volať Božími synmi.”
2017: Nenásilie: štýl politiky za mier
Pápež František v tomto posolstve nepíše len o politike. Posolstvo je skôr výzvou pre každého z nás veriť v pokojné riešenia a pričiniť sa o ne v štýle nenásilia. Nenásilný boj za spravodlivosť veľká kresťanská téma a je oveľa praktickejšia ako znie. Ak sa chcete s ňou bližšie zoznámiť, odporúčame tento list.