Tlačová správa Dobrej noviny (11.3., pondelok)
V nedeľu 10. marca 2019 ráno sme sa s ľútosťou dozvedeli o leteckom nešťastí lietadla Boeing 737 Max 8 spoločnosti Ethiopian Airlines.
V poobedňajších hodinách nám zástupcovia slovenskej ambasády v Etiópii potvrdili, že medzi obeťami bola aj naša priateľka a kolegyňa Danica Olexová.
V sobotu 9. marca 2019 o 22.20 odletela z viedenského letiska Schwechat do etiópskej Addis Abeby, kde mala medzipristátie na ceste do kenského Nairobi. Počas dvoch mesiacov mala v rámci monitorovacej cesty navštíviť viac ako 10 projektov a projektových partnerov Dobrej noviny v Keni a Tanzánii. Takisto mala pracovať na dokumentárnych filmoch pre nadchádzajúci 25. ročník koledníckej akcie.
Danica mala 42 rokov. Pochádzala z Bratislavy, na Univerzite Komenského v Bratislave vyštudovala učiteľstvo v kombinácii matematika a geografia.
Viac ako 26 rokov aktívne pôsobila v eRku, od roku 2006 sa venovala rozvojovým témam a aktívne spolupracovala s Dobrou novinou. Pred desiatimi rokmi sa rozhodla pre prácu priamo v Afrike. Cez rakúsku organizáciu Horizont3000 pracovala päť rokov ako rozvojová poradkyňa v kenskom Nairobi, kde pôsobila v spoločnej podpornej kancelárii pre Dobrú novinu a DKA Rakúsko. Jej úlohou bolo budovať kapacity miestnych partnerov, monitorovať aktuálne podporované projekty a identifikovať nových potenciálnych partnerov.
Po svojom návrate v roku 2015 pracovala pre Dobrú novinu na Slovensku. Ako projektová manažérka sa venovala projektom v Keni, dobrovoľníckemu programu Dobrovoľníci pre Afriku, príprave metodických materiálov a dokumentárnych filmov.
K projektovej práci pristupovala profesionálne a dôsledne. Hovorila plynule po svahilsky i anglicky, bola kreatívna a mala mimoriadne silný zmysel pre spravodlivosť. Danica nám bude veľmi chýbať, nielen po pracovnej stránke, ale najmä po ľudskej.
Danica bola veľmi priateľská, veselá a plná života. Vo veľkej úcte mala projektových partnerov, poznala nielen ich prácu, ale i osobné príbehy ľudí, s ktorými pracovala v teréne. Mnohé osudy zachytila svojím fotoaparátom i perom. Ako fotografke i autorke textov jej vždy záležalo na tom, aby bol situácia ľudí žijúcich v chudobe, zobrazovali reálne, bez predsudkov a s nádejou.
Je priam symbolické, že jej život vyhasol na africkej pôde počas cesty do Kene, ktorú mala tak rada. Bola naším mostom s Afrikou a pre nás ním aj navždy zostane.
Článok pre eRkárov (10.3., nedeľa)
V nedeľu (10.3.2019) ráno sme sa dozvedeli o leteckom nešťastí lietadla Boing 737 spoločnosti Ethiopean Airlines. Poobede nám z Etiópskej ambasády potvrdili, že naša priateľka kolegyňa, tvorkyňa metodických materiálov Dobrej noviny a projektová manažérka kenských projektov DN bola na palube lietadla, ktoré sa krátko po štarte zrútilo. Danica nám bude veľmi chýbať.
V sobotu (9.3.) vyštartovala z Viedne na projektovú cestu. Mala stráviť niekoľko týždňov v Keni, navštevovať projekty a pripravovať filmovanie materiálu pre 25. ročník Dobrej noviny a špeciálny dokumentárny film k výročiu DN. V Addis Abebe mala medzipristátie. Do kenského Nairobi, kde mala jej práca začať, už nedoletela.
Danica mala 42 rokov. Pochádzala z Bratislavy, vyštudovala učiteľstvo. eRko poznala od malička, keďže chodila na detské stretko, tábory a výlety. Neskôr sama pomáhala pri organizovaní eRko aktivít ako dobrovoľníčka. Bola veľmi tvorivá, vedela pekne kresliť a neskôr fotiť. Pomáhala s tvorbou do nášho časopisu Rebrík pre deti. Keď sa Dobrá novina začala rozvíjať, tvorila plagáty Dobrej noviny, stála pri zrode dobrovoľníckeho programu. Zaujímali ju rozvojové témy a mala silný zmysel pre spravodlivosť. Aj preto sa angažovala v Dobrej novine čoraz viac. Pred 10 rokmi sa rozhodla pre prácu priamo v Afrike. Cez organizáciu Horizont 3000 bola zamestnaná päť rokov v Nairobi, kde bolo jej úlohou monitorovať a pomáhať rozvíjať sa projektom podporovaných z rakúskej a slovenskej koledníckej akcie. Pred 5 rokmi sa vrátila na Slovensko a začala pracovať naplno pre eRko. Bola projektovou manažérkou Dobrej noviny, zároveň autorkou metodických materiálov rozvojového vzdelávania a spoluorganizátorkou dobrovoľníckeho programu eRka. Zvlášť v srdci mala projekt misie sv. Jána v Juhoafrickej republike, ktorý niekoľkokrát navštívila.
´Danica bola plná života. Mala vo veľkej úcte našich projektových partnerov v Afrike a vždy nás ochotne opravila, ak sme sa náhodou o nich vyjadrili stereotypne. Poznala farby a dynamiku kenských slumov, fotila a tvorila dokumentárne filmy o deťoch, ktoré poznáme z plagátov DN a krátkych filmov. Bola našim mostom s Afrikou a iste ním pre nás zostane aj naďalej.