Ako si na tom?
Aj ty čekuješ svoj mobil 42x za deň?
Odpisuješ na každú notifikáciu a lajkuješ ako divý :-)?
Čekuješ mobil pri jedle s rodinou a priateľmi?
Prichádza čas, kedy si podobne ako pri jedle či ochrane životného prostredia budeme musieť vytvoriť zdravý postoj k nášmu digitálnemu prostrediu.
Aj keď debata o vzťahu digitálnych technológii a človeka, ktorá práve prebieha má svoje extrémy, je niekoľko vecí, na ktorých začína panovať všeobecná zhoda a ktoré potvrdzuje aj veda o človeku, medicína a neurovedy:
- prvýkrát v histórii sme sa obklopili vecami tak, aby sme boli neustále vyrušovaní
- príliš veľa času na displejoch neumožňuje človeku naplno rozvinúť svoj tvorivý potenciál
- prílišné používanie digitálnych technológii vedie k poruchám pozornosti
Aj preto sme pretvorili našu kampaň Vypni telku, zapni seba! Aby sme s prvou generáciou detí, ktorá sa narodila do digitálneho sveta našli správnu mieru vo využívaní digitálnych technológii.
Miernosť je pevným brehom, ktorý usmerňuje tok, aby nenarážal na prekážky,
a ktorý mu dodáva silu, spád a rýchlosť. (Josef Pieper)
Nerovný súboj s appkovým priemyslom
Predstav si svoj obyčajný deň. Sústredíš sa na rôzne veci, ktoré ťa čakajú v škole, na to, čo budeš robiť doma, s kým sa stretneš a pod. Potom zdvihneš mobil a tvoj mozog sa ocitne v súboji so supermozgami zo Sillicon Valley, ktoré práve teraz investujú milióny dolárov do toho, aby ťa na appke udržali čo najdlhšie. Akú máš asi šancu? Akú majú asi šancu deti, ktorých mozog sa ešte len vyvíja a nemá zatiaľ úplnú výbavu pre činnosť kritického myslenia?
Rodičia sa často hnevajú na deti, že porušujú dohodnuté limity času na tablete a mobile. My sa často pohoršujeme nad našimi synovcami a neterami, ktorí nás pri návšteve ignorujú, pretože sa nevedia odlepiť od displeja. Skúsme si však uvedomiť, aký nerovný boj sa odohráva medzi ich mozgom a celým appkovým priemyslom. V Knihe digitálny minimalizmus je zachytený rozhovor s bývalým inžinierom tohto priemyslu z relácie 60 minutes na americkom TV kanály CBS.
Relácia mala názov „Nabúravanie mozgov“ (Brain hacking) a začínala sa rozhovorom Andersona Coopera so štíhlym ryšavým inžinierom so starostlivo upraveným strniskom obľúbeným medzi mladými mužmi v Silicon Valley. Volal sa Tristan Harris a bol to bývalý zakladateľ start-upu a inžinier v Google, ktorý sa odklonil zo svojej dobre našliapnutej cesty vo svete technológií, aby sa stal v tomto uzavretom svete niečím nepochybne vzácnym: informátorom. „Táto vec je hrací automat,“ povedal Harris na začiatku rozhovoru držiac pritom svoj smartfón. „Ako to?“ opýtal sa moderátor Cooper. „No, zakaždým, keď si skontrolujem telefón, hrám na hracom automate, aby som videl‚ čo som získal‘,“ odpovedal Harris. „Existuje celý rad techník, ktoré (technologické spoločnosti) používajú na to, aby vás primäli používať ich produkt tak dlho, ako je to len možné.“ „Programuje Silicon Valley aplikácie alebo programujúľudí?“ opýtal sa Cooper. „Programujú ľudí,“ povedal Harris. „Vždy sa vraví, že technológie sú neutrálne. A že je na nás, aby sme si vybrali, ako ich používame. To jednoducho nie je pravda.“ „Technológie nie sú neutrálne?“ prerušil ho Cooper. „Nie sú neutrálne. Chcú, aby ste ich používali určitým spôsobom a na dlhý čas. Lebo takto zarábajú svoje peniaze.“
V rozhovore a dokumente sa dozviete aj toto:
- Inžinieri, ktorí navrhujú appky pre sociálne siete sa inšpirujú od výrobcov hracích automatov z Las Vegas.
- Deti, ktoré používajú Snapchat sú také závislé na tom, aby sa v ich profile ukazovalo veľa “streakov” (počet dialógov s osobou za sebou), že keď vidia, že budú na dovolenke s rodičmi bez Snapchatu, dajú svojim piatim kamarátom heslo do svojho profilu, aby im naháňali “streaky” v čase ich neprítomnosti.
- Na Instagrame bol vyvinutý algorytmus, ktorý úmyslene zadržiava objavenie sa “srdiečka” na profile, čaká, kým ich pribudne trochu viac a potom ich pustí na zobrazovanie nárazovo ako prúd srdiečok, aby uživateľ mal silnejší emocionálny zážitok, že ho naraz lajkujú mnohí.
Urob si svoj digitálny audit
Okrem jednoduchého digitálneho audito na erko.sk/minidigi odporúčame aj čosi viac. Ak cítiš, že potrebuješ zamakať na správnej miere vo využívaní digitálnych technológii, začni digitálnym auditom. Využi appky ako Moment alebo Screentime, ktoré na pozadí merajú tvoj čas strávený na appkách, počet zdvihnutí mobilu pre čekovanie notifikácii a pod. Pre každého je správna miera niekde inde. No najprv musíš vedieť, ako na tom si a zamyslieť sa, či je ten čas na appkách hodný tvojho zmysluplného a radostného života.
Zamysli sa a podeľ sa s niekým
- Na ktorej appke tráviš najviac času? Koľko je to za týždeň?
- Koľko času za týždeň tráviš na sociálnych sieťach?
- Máš nejakú appku alebo inú digitálnu technológiu, ktorá zmysluplne pomáha prekvitať tvojmu životu? Napr. ti šetrí čas, pomáha ti udržiavať poriadok v živote, denne ťa inšpiruje a pod?
Deti v digitálnom prostredí
Naše deti sú prvou generáciou vyrastajúcou v obklopení displejov. Je to nová situácia, ktorú dennodenne rieši každý rodič. Ak sa chceš o téme dozvedieť viac, odporúčame napríklad:
Informácie z nedávnej štúdie HBSC Sociálne determinanty zdravia školákov.
Staňme sa hrdinami
Počas besedy so Slávkou Kubíkovou na stretnutí eRkárov CSE 2019 sa vyvinula celkom zaujímavá diskusia. V závere nás Slávka povzbudila v tom, že naša generácia animátorova vychovávateľov má historickú príležitosť, aby sa stala hrdinami pre dnešné deti. Ako? Tak, že im bude vzorom v ovládaní a používaní technológii. Generácia detí, ktoré práve chodia na stretká žije v období rozmachu appkového priemyslu. Dnešné deti potrebujú priateľov, ktorí im budú svojim správaním vzorom v rozumnosti a miernosti. Ktorí ich budú zmysluplne sprevádzať lákavým a nadmieru rušným digitálnym prostredím tak, aby žili autentický život, odolávali pokušeniam, ktoré sú plytké a márnia náš čas, aby vyťažili z digitálneho prostredia to najlepšie a samé ho kultivovali. Nejde o odmietanie technológii, ale o pestovanie miernosti.
Niekoľko vylepšení pre viac digitálnej miernosti
- Žiadne displeje v posteli – odlož si mobil a tablet na noc napr. do kuchyne
- Po 21:00 odlož displeje
- Rieš emaily jedenkrát za deň – neprerušuj svoju pozornosť neustálym vybavovaním mailov hneď, keď ti prídu, ale vyčleň si čas na riešenie mailov raz za deň nárazovo.
- Vyčleň si na sociálne siete max. 30 minút za deň – appka Moment alebo Screenplay ti pomôže monitorovať tento záväzok
- Pozeraj streamovacie videá iba jeden deň v týždni
- Pestuj digitálnu miernosť s priateľmi – podporujte sa v žití digitálneho minimalizmu s priateľmi, hľadajte tvorivé cesty ako dodať vašim dňom zmysel, radosť a zdravú mieru vo využívaní technológii. Inšpirujte sa rozumnými nápadmi a vyberajte si z digitálneho prostredia to najlepšie pre to, aby váš život prekvital.
Čítajme spolu
Kniha Digitálny minimalizmus pomáha vytvoriť si vlastný postoj k digitálnemu prostrediu.
Kniha Krotitelia displejov je sprievodcom rodičov a vychovávateľov.
Kniha Svet čaká na deti ukazuje príbehy detí, ktoré rozhodne nemárnia čas.
Podcast o digitálnej miernosti
O téme digitálnej miernosti a digitálnom prostredí, ktoré nás obklopuje sme sa rozprávali aj v našom eRko podcaste s Jurajom Králikom, predsedom eRka. Vypočute si ho.