Minulý týždeň prišla pre nás eRkárov radostná správa, že hoci s istými obmedzeniami, ale predsa naše tábory nakoniec budú. A tak sa mnohí z nás pustili opäť do ich prípravy, plánovania a chystania programu.
V čom by mal byť náš program iný?
Možno si často kladieme takúto otázku: Čím sa náš tábor odlišuje od táborov v cestovkách alebo CVČ? Prvým rozdielom by malo byť to, že ako kresťanské hnutie aj naším táborovým programom ponúkame kresťanské hodnoty a vedieme deti k viere. Druhou odlišnosťou by mala byť snaha nielen deti zabaviť, ale ich cez náš program aj niečo naučiť. No a nakoniec v našom programe by sme nemali zabudnúť na aktivity, ktoré budujú spoločenstvo.
Aby program splnil toto všetko a zároveň bol pre deti pútavý treba doň zahrnúť “z každého rožka troška”. Myslíme teda na to, aby v ňom boli aktivity: zábavné, športové, náučné, duchovné, tvorivé, dobrodružné, súťaživé ale aj tie budujúce spoločenstvo. Všetko čo na tábore robíme sa snažíme prepojiť s témou/myšlienkou tábora. Ak to nie je možné pri každej aktivite, zaradíme každý deň minimálne jednu aktivitu, ktorá bude poukazovať na tému tábora a hlavné myšlienky tábora.
Čo by nemalo chýbať v duchovnom programe?
Základom duchovného programu je modlitba – ranná, večerná a pred jedlom. Tie by sme nemali vynechať ani raz a vždy na ne nechať v programe dostatok priestoru a ponúkať deťom rôzne modlitby. Ak máme so sebou na tábore kňaza nebojme sa do programu zaradiť svätú omšu aj každý deň ak nemáme skúsme sa aspoň zopár krát zúčastniť na omši v mieste tábora. Do programu môžme zahrnúť aj iné formy duchovného program: krížovú cestu, ruženec, chvály atď. Pamätajme však, že všetko treba s mierou – tábor nie je duchovná obnova.
Hry, turistika a nočné akcie
Pri všetkých aktivitách, ktoré máme na tábore sa snažíme v prvom rade nezabúdať na bezpečnosť, tomu prispôsobujeme výber miesta ale tiež pravidlá, ktoré určíme. Ak už nejakej hre určíme pravidlá dbáme na ich dodržiavanie. Pravidlá musia byť zrozumiteľné a nesmie ich byť priveľa aby si ich deti pamätali. Takisto zvažujeme koľko času hre venujeme, niekedy je dobré v najlepšom prestať, najmä ak sa nám zdá, že by hra mohla prejsť do agresie.
Ak sa rozhodneme na tábore zaradiť aj turistiku zrealizujeme ju vždy len za dobrého počasia. Dávame pozor na dobré oblečenie a obutie detí, dostatok vody a nepreťažené ruksaky. V teple nezabúdame tiež na pokrývky hlavy. Trasu vždy vyberáme podľa najslabších, tak aby ju bez problémov zvládol každý. Ak sa pozeráme do turistických máp, časy, ktoré nám uvádzajú ratame dvojnásobné pri deťoch.
Veľa animátorov sa zamýšľa aj nad tým,či zaradiť a v akej forme nočné hry. Nočná hra môže byť pre deti príležitosťou zažiť dobrodružstvo. Nemýľme si však dobrodružstvo so strachom. Deti na nočných hrách nikdy nestrašíme a tie ktoré nechcú ísť na nočnú hru rozhodne do účasti nenútime. Nočné hry robme vždy hneď po skončení večerného programu skôr ako nám deti zaspia. Jednak potom deti lepšie reagujú pri hre a je pravdepodobné že skončíme aj v takom čase, že aj deti aj animátori budú mať dosť času na spánok.
Na tábor nejdeme pre deti ale s deťmi
Nebojme sa deti zapojiť do tvorby programu na samotnom tábore.. Cez rôzne scénky, vystúpenia, prípravu výzdoby. Tiež môžeme dať deťom za úlohu pripraviť si večerné alebo ranné modlitby, zapojiť ich do čítania na svätej omši ale aj veľa ďalšieho.
Mobily na tábore
Možností ako sa k mobilom na tábore postaviť je mnoho. Ideálne je ak dokážete presvedčiť rodičov aby si ich deti nechali doma a dáte im kontakt na vás aby mohli svojim deťom v čase voľna zavolať. Ak už deti majú mobil so sebou treba si určiť jasné pravidlá. Mobil by mal počas programu vždy zostať na izbe. Ak chceme deťom mobily na program vyzbierať rodičov o tom informujeme už v prihláškach. Najmä u menších detí, ktoré majú u seba mobil dajme pozor aby volali rodičom radšej cez deň ako pred spaním. Môžu byť z večerných telefonátov viacej rozrušené, smutné a preplakať potom aj pol noci.
Námety na program
Ak neviete akú tému tábora, či program si zvoliť môžete skúsiť zalistovať v Lusku. či už tohtoročnom alebo aj v tých z minulých rokov. Veľa námetov nám ponúka aj metodland. A ak by ste si predsa len nevybrali môžete skúsiť prebrázdiť internet alebo sa popýtať animátorov z iných farností, OC, ktoré robievajú tábory.
Ako to dať celé dokopy?
Na túto otázku si treba odpovedať v našom táborovom tíme. Niekto rád prevezme celý tábor z Lusku a urobí len malé úpravy pre svoje deti, iní radšej nájdu len tému a celý tábor vymyslia od základov sami. Niektorí plánujú celý tábor spolu iní si podelia jednotlivé dni a každý niečo vymyslí. Jediný správny postup neexistuje a vždy je to na dohode v tíme ako budem postupovať.
Lucka Časnochová, členka PEPO komisie
Podcast o programe na tábore
O programe na tábore, o jednotlivých tipoch a radách sme sa rozprávali aj v našom eRko podcaste s Luckou Časnochovou, členkou PEPO komisie a lektorou kurzu O táboroch. Vypočujte si ho. Archív ostatných našich podcastov nájdete na www.erko.sk/podcast. Budeme radi, keď ich budete zdieľať, prípadne odoberať. Ďakujeme.