Dnešná téma bude trochu iná, ako tie predchádzajúce, pretože väčšina ľudí nepredpokladá, že pochopíte, čo vám chceme povedať. A ak aj pochopíte, nepredpokladajú, že vás to bude zaujímať. A ak vás to aj bude zaujímať, nepredpokladajú, že s tým niečo urobíte. A ak aj niečo urobíte, nepredpokladajú, že to vydrží. My však áno!
Dnes vám chceme ukázať, ako sa dajú robiť ťažké veci už dnes. Ako môžete prekročiť hranice očakávaní spoločnosti a ako sa môžete môžete aj vy zapojiť do Rebelúcie. Hovoriť budeme o knihe Robiť ťažké veci a o jej myšlienkach, ktoré menia zmýšľanie miliónom mladých kresťanov po celom svete.
Ako vznikla táto kniha?
Za touto úspešnou publikáciou stoja dvojčatá Alex a Brett Harrisovci, ktorí ju napísali ako teenegeri. Títo jedineční bratia sa začali zaoberať problémami mladých ľudí, mladých kreťanov, približne, keď mali (len) 16 rokov. Vtedy vytvorili internetový blog s názvom therebelution.com, kde sa venovali otázkam a problémom svojich mladých čitateľov. No asi najviac však otázke absurdne malých očakávaní (ustlať si posteľ a pod.), ktoré spoločnosť kladie na teenegerov.
V knihe, ktorá je písaná veľmi vtipne a vťahujúco, sa hovorí aj o tzv. mýte dospievania, kde by akoby existovala zázračná hranica dospelosti, ktorú keď prekročíme, mali by sme už byť dospelými, zodpovednými a zanechať detské spôsoby. No pokiaľ sme ešte pred ňou, je nemysliteľné, aby sme si kazili svoje bezstarostné teenegerské roky a brali si na svoje plecia zodpovedné úlohy.
Čo všetko je ťažká vec?
Keď sa rozprávame a uvažujeme o ťažkých veciach, uvedomíme si, že je veľmi relatívne, čo môže byť takou ťažkou vecou. Však pre niekoho ťažké, môže byť pre iného ľahké, a naopak. My vám teraz neponúkneme zoznam ťažkých vecí. To bude už vašou úlohou. Chceme vám ponúknuť päť druhov ťažkých vecí inšpirovaných knihou.
- Prekročenie svojej zóny komfortu
Pri tomto bode nemyslíme, že by ste sa mali zdvihnúť z postele alebo gauča, na ktorom práve sedíte. Ale to, že by ste mali ísť v niektorých situáciách s kožou na trh. Nerobiť len to, v čom sa cítime ako ryba vo vode, ale prekonávať sa a skúšať nové, náročnejšie úlohy.
- Presahovanie očakávaní
Isto si uvedomujete, že spoločnosť na nás všetkých kladie nejaké požiadavky. Očakávania. Keď si dáme do Googlu vyhľadať teenegeri a … doplní to slová ako alkohol, drogy, fajčenie a pod. Nikde nevyskočí článok o úspešných mladých športovcoch alebo šikovných umelcoch (aspoň na prvých 50 stránkach nie), hoci také určite sú. Vidíte to? presne takto nás ma spoločnosť zaškatuľkovaných. Čo s tým ideme robiť? Nechceme to nejako zmeniť? Naozaj nič iné zmysluplné nedokážeme robiť?
- Ťažké veci v spolupráci s inými
Možno sa teraz viacerí z vás nadchli a povedali si: Idem do toho! Ja to dám! No keď sa už naozaj pustíme do plánovania a rozmýšľania nad konkrétnou ťažkou vecou, často sa stane, že nás zabrzdí práve to, že narazíme na nejaký problém. Nemáme dosť peňazí alebo nemáme dostatok ľudí, reklamy a podobne. Dobrou správou pre vás je, že aj nájsť a spolupracovať s niekým iným na vašej ťažkej veci je tiež ťažká vec. Dva v jednom. 😀
- Malé ťažké veci
Pravdou je, že keď chceme nájsť nejakú ťažkú vec, nemusíme chodiť vôbec ďaleko. Stačí, keď sa pozrieme na plný drez, prádlový kôš či školskú tašku. Vari nie je ťažké aj to, aby sme si plnili naše povinnosti? Malé ťažké veci sú všade okolo nás. Nikto nás pri nich nevidí a ani nás za ne nikto nepochváli. A navyše ani nikoho nebavia… No nie sú vskutku ťažké?
- Ťažké veci proti prúdu
Robiť veci, s ktorými súhlasí väčšina sú oveľa jednoduchšie aj pre nás – ich uskutočňovateľov. Ale čo tak tie, pri ktorých musíme zaujať postoj voči rôznym etickým a sociálnym otázkam proti prúdu spoločnosti? Už zrazu nebudeme tými neviditeľnými človiečikmi kdesi vzadu. Teraz už budeme vytŕčať z davu. Budeme tými, čo odmietajú potraty a eutanáziu a neboja sa povedať svoj názor.
Keď plníme Radostnú službu, konáme všetky tieto druhy ťažkých vecí. Preto vás chceme aj vyzvať, aby ste boli na stRetkách tými ľuďmi, ktorí budú dávať príklad deťom, že sa naozaj dá robiť niečo nad rámec. Že v každom z nás je veľký potenciál. Nepotvrdzujme deťom malé očakávania, ktoré na nich spoločnosť kladie. Ukážte im, že môžu konať výnimočné veľké aj malé skutky a že môžu vygumovať čiaru linkovanej spoločnosti.
Čo to znamená Rebelúcia?
Rebelúcia pochádza práve už spomínaného blogu, ktorí spisovatelia tejto knihy začali vydávať na začiatku svojej poznávacej cesty k robeniu ťažkých vecí.
V tomto termíne sa spájajú dve slová: rebelovanie a revolúcia. Ide o to, že svojím rebelantským postojom môžeme spraviť revolúciu v spoločnosti, v ktorej žijeme. Pričom rebelmi nie sme preto, že robíme niečo zlé, ale preto, že robíme veci proti prúdu a očakávaniam, v medziach ktorých nás spoločnosť tlačí. My sami sa môžeme postaviť zoči – voči situácii, v ktorej sa nachádzame a využiť všetok svoj potláčaný potenciál, ktorý bol zakrývaný závojmi trápne nízkych očakávaní. A taktiež využiť všetky svoje talenty a dary, ktoré máme od Boha pre dobro nás všetkých.
Neviem či ste si všimli, ale je veľmi veľa mladých ľudí, ktorí majú problém vyjadriť, v čom sú dobrí, na čo majú dar. Talent sa s ľudí určite nevytratil a ani nie sú všetci prehnane skromní. Jednoducho žijú s prelepenými očami bez toho, aby vedeli, že ich majú prelepené. Niekde v kútiku duše síce vedia, že majú na to spraviť to a hento. Ale spravia to? Nie! Však na čo aj? Nikto im neverí, že by boli čo i len schopní zamýšľať sa nad niečím takým.
Keď sa nájde náhodou v našom okolí zapálený jedinec, ktorý búra stereotypy o mladých, považujeme ho za blázna alebo v inom prípade ho z diaľky obdivujeme. Neprídeme k nemu a nespýtame sa ho: ,,Hej ty! Ako si sa dostal až sem? Ako je možné, že si taký odvážny?”
Workshop o robení ťažkých vecí
V eRku máme na túto tému zameraný aj celý workshop. Venujeme sa v ňom hlavne trom čnostiam – ťažkým veciam. A to odvahe, starostlivosti a zodpovednosti. Pri každej z nich nás sprevádza výnimočný teeneger alebo teenegerka, ktorá nám svedčí svojím príbehom o robení ťažkých vecí. Asi takým naj posolstvom, čo chceme týmto workshopom odovzdať ďalej je to, aby sme si uvedomili, že to ako sa práve v období svojho dospievania rozhodneme, ovplyvní náš život už navždy. Je to ideálnym mostíkom, od ktorého sa môžeme odraziť a svedčiť tak svojím životom. 🙂
Ako sa dostať k workshopu?
V eRku ponúkame veľa rôznych workshopov o rôznych témach, či už o ceste animátoRa, ceste k sebe a druhým alebo ceste duchovného rastu.
Všetky témy workshopov sú dostupné na erko.sk, v sekcii pre animátorov, vzdelávanie, ponuka workshopov. Taktiež tam nájdete aj kalendár lektorov, kde si môžete pozrieť, ktorý lektor alebo lektorka má v daný termín voľno.
Keď sa už pre nejaký workshop rozhodnete, stačí napísať mail na: lucka@erko.sk a ideálne aj konkrétnemu lektorovi. 🙂
Posmelenie na záver
Chceme vás vyzvať k tomu, aby ste sa zamysleli nad všetkým, čo dokážete a posmelili sa ukázať to svetu. Nebojte sa prijať zodpovednosť. Či už sa bavíme o každodenných maličkostiach alebo aj v eRku. Nebojte sa plniť Radostnú službu a byť ZOFmi a ZOFkami alebo VOCmi a VOCkami. Ako raz povedal Henry Ford: ,,Či si myslíš, že to dokážeš, alebo nedokážeš, vždy máš pravdu.”
Chcem sa s vami podeliť aj o dve moje obľúbené myšlienky z knihy Robiť ťažké veci:
- Nie sme povolaní, aby sme boli zakaždým úspešní. Sme povolaní, aby sme boli spoľahliví, aby sme urobili prvé náročné kroky – a prenechali výsledky Bohu.
- Boh postavil svoj štandard tak vysoko preto, aby sme neurobili chybu tým, že sa budeme usilovať o málo. Je nedosiahnuteľný, aby sme nikdy nemali výhovorku prestať rásť.
Keď sa odhodláte vykročiť a robiť ťažké veci nezabúdajte, prečo ich robíte. Nerobíte to preto, aby ste ľuďom okolo vás ukázali, že sú trápni a že vy dokážete viac, ako si mysleli všetci, ktorí vás podceňovali. Robíte to preto, lebo Boh nás nestvoril ako pasívne a naprogramované bytosti kráčajúce po vopred vychodených chodníkoch. Boh nám dal a neustále aj dáva veľmi veľa milostí, aby sme mohli premieňať ľudí okolo nás, spoločnosť okolo nás na Božie kráľovstvo. Preto nezabúdajte počas svojho života plného robenia ťažkých vecí, žiť aj sviatostne. Lebo o čo je lepší človek, ktorý organizuje veľké púte, konferencie alebo tábory, keď neprijíma Božie telo a nemá čisté srdce?
Podcast o vzbure voči malým očakávaniam
O vzbure voči malým očakávaniam sme sa rozprávali aj v našom eRko podcaste s Julkou Frčkovou, programovou koordinátorkou územia Banská Bystrica – Rozňava a členkou metodicko – vzdelávacej komisie eRka. Vypočujte si ho. Všetky časti nájdete na www.erko.sk/podcast. Budeme radi, keď ich budete zdieľať, prípadne odoberať. Ďakujeme.