Koronavírusová choroba (COVID-19) môže adolescentov ovplyvniť priamo a nepriamo. Okrem samotného ochorenia pandémia vplýva na sociálnu, emocionálnu a duševnú pohodu mnohých adolescentov. Trauma v tomto vývinovom štádiu môže mať dlhodobé následky počas ich celého života. COVID-19 – Zdroje informácií pre rodičov: Zabezpečenie sociálnej, emocionálnej a duševnej pohody detí a mladých ľudí Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb pomáhajú rodičom, opatrovateľom a iným dospelým starajúcim sa o deti a mladých ľudí rozoznať ich sociálne, emocionálne a duševné výzvy a zabezpečiť ich blahobyt.
Výzvy
Zmeny v zaužívanom programe
Okrem každodenných krokov na prevenciu ochorenia COVID-19 je fyzický alebo sociálny odstup jeden z najlepších nástrojov na to, ako sa vyhnúť vírusu a spomaliť jeho šírenie. Zvládnuť obmedzený kontakt s ľuďmi, ktorých milujete, ako sú kamaráti, priateľ alebo priateľka, rodina alebo vaša náboženská komunita, môže byť náročné. Adolescenti môžu mať problémy zmeniť svoje sociálne návyky – od vyhýbania sa osobným stretnutiam po neustále nosenie rúška na verejných priestranstvách. Dospelí by mali adolescentom pomôcť prevziať osobnú zodpovednosť, aby chránili seba a ostatných, a podporovať ich v tom, aby sa so svojimi priateľmi a rodinou spojili bezpečným spôsobom na diaľku.
Strata istoty a bezpečia
Strata zamestnania a mzdy ovplyvnila počas ochorenia COVID-19 príjem mnohých rodín s adolescentmi. Ekonomická neistota je úzko spojená s nepriaznivým vývinom adolescentov a negatívne ovplyvňuje ich akademické a zdravotné výsledky. Môže im odoprieť nepretržitý prístup k zdravej strave, bezpečnej preprave a bývaniu. Narastajúce ekonomické stresové faktory môžu zvýšiť riziko vystavenia násiliu. Pri pobyte doma počas pandémie COVID-19 mohli byť niektorí adolescenti čoraz viac vystavení zneužívaniu a zanedbávaniu, násiliu v intímnych partnerských vzťahoch doma a sexuálnemu násiliu. Zvýšená online aktivita môže pre adolescentov tiež znamenať zvýšené riziko, že prídu do kontaktu s nebezpečenstvom na internete, vrátane sexuálneho zneužívania, kybernetickej šikany, riskantného správania a potenciálne škodlivého obsahu. Rodičia a iní prosociálni dospelí by mali s adolescentmi udržiavať dôverné vzťahy, viesť otvorené rozhovory a zároveň sledovať zmeny v správaní, ktoré by naznačovali nepohodu.
Premeškanie významných životných udalostí
Pri obmedzení kontaktu s inými ľuďmi môžete nadobudnúť pocit, že život sa zastavil. Pravda však je, že hodiny stále tikajú. Narodeniny, ukončenie štúdia, školské večierky, dovolenkové plány, narodenia a pohreby predstavujú len zopár príkladov mnohých významných životných udalostí, ktoré môžu adolescentom počas pandémie COVID-19 chýbať. Sociálny odstup, zákaz vychádzania a obmedzenie zhromažďovania zúžili možnosti priateľov a rodiny osobne sa stretnúť, aby tradičným spôsobom oslávili nejakú udalosť alebo spoločne trúchlili. Smútok je normálna reakcia na stratu niekoho alebo niečoho, čo je pre vás dôležité. Rodina a priatelia by mali pomôcť adolescentom nájsť alternatívne, kreatívne a bezpečné spôsoby, ako sa navzájom spojiť a podporiť aj na diaľku.
Narušenie kontinuity vzdelávania
Keďže sa školy kvôli ochoreniu COVID-19 zatvárajú, adolescenti sa musia na výučbe zúčastňovať z domu. Online platformy a komunity sa stali nevyhnutnosťou, pretože rodiny hľadajú pomoc pri učení v digitálnych riešeniach viac ako kedykoľvek predtým. Nanešťastie, potreba okamžitého presunu na virtuálnu formu vyučovania vyniesla na svetlo sveta nerovnosť zdrojov, prístupu a pripojenia medzi žiakmi a komunitami. Zatvorenie škôl im tiež zamedzilo prístup k niektorým službám nevyhnutným pre ich vývin ako pracovná, behaviorálna a logopedická terapia. Tiež mohlo dôjsť k prerušeniu kontinuity vo vývine ich atletických a praktických odborných zručností s potenciálnymi následkami na ich vyššie vzdelávanie a profesionálnu budúcnosť. Je nutné pochopiť, že virtuálne vzdelávanie môže pre žiakov s obmedzenými zdrojmi alebo špeciálnymi potrebami predstavovať čoraz väčšie problémy. Niektorí adolescenti môžu navyše pociťovať úzkosť z návratu do školy, či už osobne alebo cez internet. U niektorých sa dokonca môže v spojitosti s online videokonferenciami vyskytnúť aj únava – bežne nazývaná „únava zo Zoomu“ (aplikácia na sprostredkovanie videohovorov). Rodiny, školy a komunity sa môžu spojiť a prísť na to, ako zabezpečiť, aby sa náležite riešili vzdelávacie potreby všetkých detí.
Narušenie kontinuity zdravotnej starostlivosti
Rodičia sa mohli cítiť pod tlakom nevyhľadávať zdravotnú starostlivosť pre svojich adolescentov z dôvodu nariadení zákazu vychádzania a môžu v tom pokračovať aj naďalej, pretože sa boja nakazenia ochorením COVID-19. Týka sa to aj dôležitých preventívnych prehliadok, očkovania a návštev zubného lekára. Zatvorenie škôl navyše spôsobilo, že mnoho adolescentov nemá prístup k terapiám duševného zdravia a logopedickým a pracovným terapiám na školách. Dôležité je zabezpečiť, aby sa adolescentom dostávala nepretržitá zdravotná starostlivosť, vrátane nepretržitého poskytovania logopedických terapií, terapií duševného zdravia a pracovných terapií (napr. prostredníctvom zdravotnej starostlivosti na diaľku) a zabezpečenia vakcinácií (vrátane ochorenia COVID-19, keď bude vakcína dostupná).
Čo môžete robiť?
Rozpoznajte strach a stres a riešte ich
Adolescencia je čas veľkých zmien. Adolescenti sa môžu cítiť skľúčene, najmä ak sa stres spája s traumatizujúcou udalosťou, čo sa prejavuje nadmernými obavami alebo smútkom, nezdravými stravovacími alebo spánkovými návykmi a problémami s pozornosťou a koncentráciou. Dospelí im môžu pomôcť vysporiadať sa so situáciou tak, že im poskytnú stabilitu a podporu, alebo im sprostredkujú prístup k profesionálnej pomoci a tiesňovým linkám, pokiaľ je to potrebné.
Dodržujte a vyžadujte dodržiavanie každodenných preventívnych opatrení
Existujú opatrenia, ktoré možno prijať, aby sme ochránili ostatných, zabránili vlastnej nákaze a spomalili šírenie ochorenia COVID-19. Podporujte adolescentov, aby išli dobrým príkladom – ak si budú často umývať ruky, dodržiavať minimálne dvojmetrové odstupy a nosiť rúška na verejných priestranstvách, aby chránili seba aj ostatných, je väčšia pravdepodobnosť, že to budú robiť aj mladšie deti, dokonca aj ich rovesníci.
Dbajte o zdravie adolescentov
Učte adolescentov o tom, aké dôležité je starať sa o svoje zdravie. Pomôžte im objednať sa na rutinnú prehliadku a očkovanie. Zabezpečte kontinuitu v starostlivosti o ich duševné zdravie a pracovných terapiách. Nabádajte ich, aby namiesto sladených nápojov pili vodu pre silné zuby, boli fyzicky aktívni alebo sa naučili niečo nové. Vďaka tomu budú zdraví a sústredení.
Pomôžte adolescentom udržiavať sociálne kontakty
Povzbudzujte adolescentov, aby sa spojili so svojimi priateľmi a rodinou prostredníctvom telefónu, videohovorov, sociálnych médií, dokonca videohier. Školy môžu poskytnúť tipy a pokyny, ako napĺňať ich sociálne a emocionálne potreby.
Zdroj: Centers for Disease Control and Prevention (CDC)