Mládežnícke organizácie, ktoré pracujú s deťmi a mladými ľuďmi, sa vždy dokázali flexibilne adaptovať na meniacu sa situáciu v spoločnosti a čeliť výzvam, ktoré doba ponúka. Naplno sa to ukázalo pri zvládaní celosvetovej pandémie. Teraz pred nami stojí nová výzva – vojnový konflikt u nášho suseda a s ním spojený útek desiatok tisícov ľudí pred hrôzami vojny. Medzi utečencami je veľa mladých ľudí a detí. Pre niektorých z nich je Slovensko iba prestupnou stanicou do iných krajín, mnohí však zostanú na Slovensku aj dlhšie. Ako zapojiť deti a mladých ľudí utekajúcich pred vojnou do našich aktivít? Ako ich zapojiť do našich stretiek, družín či klubov? Tu je niekoľko tipov:
Všeobecné tipy a zásady
- Buďte vnímaví na svoje okolie – Sledujte pozorne situáciu vo vašom meste či dedine. Určite ľahko zistíte, či sú vo vašom bezprostrednom okolí ubytované nejaké rodiny s deťmi či tínedžermi. Môžeš sa spýtať detí zo svojej skupinky, či nemajú vo svojej triede nového spolužiaka či spolužiačku, ktorí by sa mohli zapojiť do vašich spoločných aktivít.
- Urobte prvý krok – Buďte prvý, kto príde proaktívne s ponukou, aby deti a mladí prišli na vaše stretnutia. Môžete sa rodinám krátko predstaviť, kto ste a čo robíte, k akej organizácii patríte a ako často a kde sa vaša skupinka stretáva. Šírte okolo seba kultúru otvorenosti.
- Koordinujte sa – Kontaktujte starostu či primátora, riaditeľov a riaditeľky škôl, či iných zodpovedných dospelých vo vašom okolí a koordinujte navzájom svoju činnosť. Ak nevieš z nejakého dôvodu ponúknuť aktivity pre deti a mladých ľudí, zapoj sa ako dobrovoľník do inej prospešnej pomoci utečencom vo svojom okolí.
- Myslite dopredu a plánujte – Vojnový konflikt a jeho dôsledky spravidla netrvajú krátku dobu. Môžeme očakávať, že v našich mestách a dedinách bude postupne rásť počet detí a mladých ľudí utekajúcich pred vojnou a že tu zostanú dlhší čas. Myslite už teraz na jarné a letné aktivity (ako napr. letné denné a viacdňové tábory) a ako do nich zapojíte takéto deti a mladých.
- Nevzdávajte sa a neprepadajte zúfalstvu – Rovnako ako pri výzvach spojených s pandémiou koronavírusu musíme byť pripravení reagovať flexibilne, tvorivo a s láskou. Naše aktivity musíme prispôsobovať aktuálnej situácii. Aktivity do ktorých budú zapojené napr. ukrajinské deti a mladí budú určite vyzerať inak ako tie, ktoré robíš tradične so svojou skupinkou. Možno nebude všetko prebiehať podľa tvojich predstáv a plánov, prvé kroky môžu byť nesmelé a rozpačité. To však vôbec nevadí a je to normálne.
- Nebojte sa požiadať o pomoc – Situácia spojená s vojenským konfliktom na našich hraniciach je pre nás nová. Už dlhšie obdobie naša spoločnosť nič podobné nezažila a preto sa nemôžeme spoliehať na zaužívané postupy a zvyklosti. Je normálne, ak na niečo nepoznáš odpoveď, alebo nevieš ako sa máš v niektorých situáciách zachovať alebo čo robiť. Neboj sa požiadať o pomoc niekoho zo štruktúry alebo kancelárie vašej organizácie, alebo sa obrátiť na inú dôveryhodnú organizáciu, ktorá poskytuje pomoc.
- Zapájajte rodičov – Zapájajte do svojich aktivít aj rodičov, ktorí pricestovali spolu s deťmi. Minimálne pre mladšie deti bude prostredie našich aktivít bezpečnejšie, ak budú mať blízko seba svojich rodičov. Môžete pre rodičov organizovať aj paralelný program – zatiaľ čo sa budete venovať ich detom, môžete vytvoriť priestor pre stretnutie rodičov. Na viacerých aktivitách (napr. tvorivých dielňach) sa môžu zúčastňovať rodičia aj priamo.
Tipy priamo pri práci s deťmi a mladými
- Buďte citliví na ich potreby – Práca s deťmi a mladými, ktorí museli utiecť zo svojej krajiny má svoje špecifiká. Neočakávaj od nich, že sa budú hneď a naplno zapájať do aktivít, ktoré pre ne pripravíš. Nechaj im dostatok času na aklimatizáciu. Musíš mať na mysli, že sú to deti a mladí ľudia, ktorí museli náhle utiecť zo svojej krajiny kvôli vojne, nachádzajú sa v zahraničí, kde sa hovorí cudzím jazykom. Možno sa na začiatku deti a mladí ľudia nezapoja do aktivít ihneď, ale budú potrebovať svoj čas, niektoré budú pravdepodobne utiahnutejšie a budú prejavovať menej dôvery. Rešpektuj ich hranice a potreby. Pri plánovaní aktivít taktiež pamätajte na to, že najmä deti a mladí, ktorí prišli na Slovensko len nedávno, nemusia mať na aktivity potrebné vybavenie a pomôcky (napr. na výlet do prírody nemusia mať vhodnú obuv, teplé oblečenie a pod.).
- Hľadajte, čo máte spoločné – S deťmi a mladými ľuďmi z cudziny prichádza do vašej skupinky nový prvok, ktorý sa môže zdať domácim deťom a mladým cudzí. Hoci pochádzame z rozdielnych krajín, v skutočnosti sa však až tak príliš nelíšíme a máme mnoho spoločného. Slovenské deti a mladí ľudia ešte pred vojenským konfliktom riešili v zásade rovnaké veci, ktoré riešili deti a mladí ľudia na Ukrajine, či hocikde inde na celom svete. Skúste hľadať medzi deťmi a mladými to, čo majú spoločné a nie to, čo ich rozdeľuje. Možno majú radi rovnaké hry, rozprávky, filmy či hudbu. Vystavajte na tom ich spoločné zážitky. Nevyzdvihujte príliš fakt, že je dieťa či mladý človek z Ukrajiny. Celú situáciu na Ukrajine, samozrejme, nemožno ignorovať, ale nezaškatuľkujte celú identitu len na základe národnosti. Výrazné rozdiely neprehliadajte a snažte sa ich zohľadňovať (napr. iné vierovyznanie).
- Priblížte sa ich kultúre – Deti a mladí ľudia z inej krajiny môžu byť zároveň aj veľkým obohatením pre vašu skupinku. Povzbuďte ich, aby sa zdieľali o ich kultúre – aby vás naučili ich piesne, hry, rozprávali niečo o prírode či histórii. Môžete napr. spoločne navariť ich národné jedlo. Nezabúdajte, že prezentovať pred celou skupinou môže byť pre niektoré deti a mladých stresujúce. Spýtajte sa, či, čo a ako by o svojej kultúre radi zdieľali.
- Naučte sa niečo po ukrajinsky – Každého, kto je nútený odísť zo svojej krajiny poteší, ak v krajine do ktorej prichádza počuje svoju rodnú reč. Nie je dôležité vedieť perfektne po ukrajinsky, stačí vám len zopár jednoduchých fráz. To čo sa ráta, je ochota priblížiť sa druhým. Ľahšie nadviažeš prvý kontakt s deťmi a mladými, ak sa im predstavíš v ich jazyku. Nehanbite sa raz za čas spýtať na slovíčka v ukrajinčine a postupne tieto slovíčka zakomponujte do svojich viet (napr. teraz si zahráme hru, budemo hraty v hru, ktorá sa volá…). Buďte inovatívny a stiahnite si do telefóne prekladač, príp. inú užitočnú aplikáciu, ktorá vám uľahčí komunikáciu.
- Zdieľajte našu kultúru – Určite bude prospešné pre deti a mladých, ktorí sem prichádzajú, aby sa dozvedeli niečo viac aj o slovenskej kultúre. Najmä pre tých, ktorí plánujú zostať na Slovensku dlhšie. Pomôžte im urobiť prvé kroky pri zoznamovaní sa s našou kultúrou – našim jazykom, tradíciami či spôsobom života. Nech ich prvý dojem zo Slovenska a Slovákov nie je negatívny.
- Vytvárajte pozitívne spoločné zážitky – Deti a mladí ľudia, ktorí utekajú pred vojnou, zažili veľmi negatívne zážitky, ktoré by vo svojom detstve a dôležitom období vývoja zažívať nemali. Pomôžte im, aby aspoň na chvíľu na všetko zlé zabudli a mali detstvo, aké si zaslúžia. Naplánujte spoločný výlet, športový turnaj či kultúrne podujatie, spoznávajte spolu s nimi okolie a krásy Slovenska. Vytvárajte priestor na budovanie priateľstiev medzi nimi a slovenskými deťmi a mladými.
- Plánujte jazykovo menej náročné aktivity – Chystajte čo najviac aktivít pri ktorých jednotlivec nie je znevýhodnený ak nemá perfektné jazykové znalosti. Uprednostňujte napr. kreslenie, vytváranie rukami, tanečné či športové aktivity pred aktivitami diskusnými.