Máme výsledky z focusových skupín! 🙂
Životný štýl detí a mladých sa za posledných desať rokov veľmi zmenil. Preto sme sa v eRku rozhodli na túto zmenu reagovať. Ako hnutie tvorené deťmi a mladými ľuďmi sme na pulze ich súčasných potrieb a snov. Snaha priblížiť sa mladým, porozumieť im a tvoriť pre nich zrozumiteľnú ponuku prerástla do projektu „Mladé srdce“. V tomto pilotnom projekte je zapojených desať slovenských farností, ktoré sa rozhodli pre dvojročnú cestu obnovy. Cieľom projektu je rozpulzovať srdce mladých vo farnosti, inovovať prácu s deťmi a mladými a priniesť nový život celej komunite. Jedným z prvých a strategických bodov projektu je úvodná evaluácia farností. Vďaka jej dobrému spracovaniu dokážeme nastaviť správny smer, identifikovať a pomenovať hlavné výzvy a hľadať fungujúce riešenia.
Prvú etapu sme úspešne realizovali počas úvodného stretnutia farských tímov, 9.-10. júla v Badíne. Použili sme metódu fokusových skupín, kde sa účastníci rozdelia do malých skupín, rozprávajú sa na určený okruh tém, pričom sa rozhovory zaznamenávajú. Nahrávky sa neskôr prepíšu, anonymizujú a ďalej analyzujú. Spolupráca s odborníkom v oblasti pastorálnej teológie, ale aj metodológie, doc. Jozefom Žuffom nám priniesla zaujímavé výsledky, ktoré nás posúvajú vpred. Vďaka otvorenosti členov farských tímov sme získali mnoho autentických pohľadov na realitu života vo farnostiach. A vďaka odbornému spracovaniu sme sa dopracovali k štyrom oblastiam, ktoré budeme ďalej rozvíjať v nasledujúcich fázach projektu.
Prvou oblasťou je akceptácia zmien. Rýchlosť zmien v spoločnosti poukazuje na potreby aktívnej pastorácie a prirodzene sa menia nároky: ako na kňazov, tak i laikov. Kedysi stačilo vyučovať deti, kázať, vysluhovať sviatosti a úradovať. Dnes sa od kňaza očakáva predovšetkým schopnosť komunikovať, zapájať laikov, spolupracovať a budovať farnosť ako otvorené spoločenstvo. Laici bývali vo farnosti pasívni prijímatelia pastoračnej služby. Dnes je výzvou pre laikov aktívne sa angažovať, preberať zodpovednosť za rozvoj farnosti a širšej komunity.
Druhou oblasťou je rozvoj zručnosti aktívneho počúvania. Z výsledkov fokusových skupín vyšla ako kľúčová, pretože je možné ju preniesť nielen vo vzťahu k mladým, ale do všetkých úrovní farskej pastorácie: ľudia očakávajú vypočutie, bez direktívneho prístupu, zreteľne sa ukazuje potreba dialógu a hľadanie vhodného jazyka vo vzťahu k mladej generácii, či k občianskej spoločnosti.
Tretia oblasť pomenúva potrebu vytvárania priestoru pre spoluprácu. Jej naplnením je cielené vytváranie možností ako zapájať ľudí vo farnosti. V spoločnom dialógu je možné identifikovať nielen potreby, ale aj možnosti farskej rodiny. Ideálom je prepájanie potrieb spoločenstva s dostupnými talentami jeho členov.
Štvrtým východiskom je nutnosť plánovania. Vo fokusových skupinách zarezonovala potreba venovať sa systematickému plánu pred snahami docieliť oživenie cez náhodné impulzy alebo dlhodobú improvizáciu.
Štyri predstavené oblasti znamenajú pre naše farnosti vytýčený smer a pomenovanie konkrétnych výziev. Sú spoločným výsledkom a pretavením diskusií do konkrétnych bodov. Za spoluprácu všetkým Vám ďakujeme!
Tu nájdete kompletnú správu o výsledkoch z fokusových skupín:
Výzvy pre rozvoj vitality farností