Koronavírusová choroba (COVID-19) môže deti ovplyvniť priamo a nepriamo. Okrem samotného ochorenia pandémia vplýva na sociálnu, emocionálnu a duševnú pohodu mnohých detí. Trauma v tomto vývinovom štádiu môže mať dlhodobé následky počas ich celého života. COVID-19 – Zdroje informácií pre rodičov: Zabezpečenie sociálnej, emocionálnej a duševnej pohody detí a mladých ľudí Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb pomáhajú rodičom, opatrovateľom a iným dospelým starajúcim sa o deti a mladých ľudí rozoznať ich sociálne, emocionálne a duševné výzvy a zabezpečiť ich blahobyt.
Výzvy
Zmeny v zaužívanom programe
Okrem iných každodenných krokov na prevenciu ochorenia COVID-19 je fyzický alebo sociálny odstup jeden z najlepších nástrojov na to, ako sa vyhnúť vírusu a spomaliť jeho šírenie. Zvládnuť obmedzený kontakt s ľuďmi, ktorých milujete, ako sú starí rodičia, priatelia, vaša náboženská komunita alebo chorí členovia rodiny, môže byť pre deti náročné. Rodičia by mali deti podporovať v tom, aby si našli čas na kontaktovanie priateľov a rodiny a zistili, ako sa majú.
Strata istoty a bezpečia
Príjem mnohých domácností s deťmi počas pandémie COVID-19 ovplyvnila strata zamestnania a mzdy. Ekonomická neistota je úzko spojená s nepriaznivým vývinom detí a negatívne ovplyvňuje ich akademické a zdravotné výsledky. Môže im odoprieť nepretržitý prístup k zdravej strave, bezpečnej preprave a bývaniu. Narastajúce ekonomické stresové faktory môžu zvýšiť riziko vystavenia detí násiliu. Pri pobyte doma počas pandémie COVID-19 môžu byť niektoré deti čoraz viac vystavené zneužívaniu a zanedbávaniu, násiliu v intímnych partnerských vzťahoch doma a sexuálnemu násiliu. Zvýšená online aktivita môže pre deti tiež znamenať zvýšené riziko, že prídu do kontaktu s nebezpečenstvom na internete, vrátane sexuálneho zneužívania, kybernetickej šikany, riskantného správania a potenciálne škodlivého obsahu. Rodičia a opatrovatelia by mali s deťmi udržiavať dôverné vzťahy, viesť otvorené rozhovory a zároveň sledovať zmeny správania, ktoré by naznačovali nepohodu.
Premeškanie významných životných udalostí
Pri obmedzení kontaktu s inými ľuďmi môžete nadobudnúť pocit, že život sa zastavil. Pravda však je, že hodiny stále tikajú. Narodeniny, ukončenie štúdia, talentové súťaže, dovolenkové plány, narodenia a pohreby predstavujú len zopár príkladov mnohých významných životných udalostí, ktoré môžu rodinám počas pandémie COVID-19 chýbať. Sociálny odstup, zákaz vychádzania a obmedzenie zhromažďovania zúžili možnosti priateľov a rodiny osobne sa stretnúť, aby tradičným spôsobom oslávili nejakú udalosť alebo spoločne trúchlili. Smútok je normálna reakcia na stratu niekoho alebo niečoho, čo je pre vás dôležité. Treba deťom pomôcť pochopiť, že usporiadanie stretnutia počas ochorenia COVID-19 by mohlo byť nebezpečné pre všetkých zúčastnených. Priatelia a rodina môžu deťom pomôcť nájsť alternatívne spôsoby, ako sa spojiť a navzájom podporiť aj na diaľku.
Narušenie kontinuity vzdelávania
Kvôli zatvoreniu škôl mohli byť deti nútené zostať doma s rodičmi a opatrovateľmi, ktorí naraz museli zvládať opatrovanie, dohliadanie nad učením a potenciálne zodpovednosti týkajúce sa práce na diaľku. Vzdelávanie z domu je jeden zo spôsobov, ako možno zastaviť šírenie ochorenia COVID-19. Online platformy a vzdelávacie komunity sa stali nevyhnutnosťou, pretože deti a ich rodiny hľadajú pomoc pri učení v digitálnych riešeniach viac ako kedykoľvek predtým. Nanešťastie, potreba okamžitého presunu na virtuálnu formu vyučovania odhalila nerovnosť zdrojov, prístupu a pripojenia medzi žiakmi a komunitami. Rodičia by sa mali obrátiť na učiteľov, školských administrátorov alebo školských poradcov a prediskutovať s nimi ťažkosti, ktoré rodina prežíva v súvislosti s virtuálnym vzdelávaním. Spolu sa môžete porozprávať o možnostiach, ktoré sú dostupné na škole alebo v okrese. Tiež majte na pamäti, že niektorí žiaci môžu prejavovať nervózne alebo úzkostné správanie, pretože nie je isté, či sa vôbec niekedy fyzicky do školy vrátia. Rodiny a komunity môžu spoločne prísť na to, ako poslať deti späť do škôl bezpečne a bez ujmy na zdraví.
Narušenie kontinuity zdravotnej starostlivosti
Rodičia sa mohli cítiť pod tlakom nevyhľadávať zdravotnú starostlivosť z dôvodu skorších nariadení zákazu vychádzania a môžu v tom pokračovať aj naďalej, pretože sa boja nakazenia ochorením COVID-19. Týka sa to aj dôležitých preventívnych prehliadok, očkovania a návštev zubného lekára. Zatvorenie škôl navyše spôsobilo, že mnoho detí nemá prístup k terapiám duševného zdravia a logopedickým službám. Dôležité je zabezpečiť, aby deti dostávali zdravotnú starostlivosť nepretržite, vrátane kontroly ich vývinu na preventívnych prehliadkach, nepretržitého poskytovania terapií duševného zdravia a logopedických terapií (napr. prostredníctvom zdravotnej starostlivosti na diaľku) a zabezpečenia vakcinácií na choroby ako osýpky, chrípka, čierny kašeľ a aj ochorenie COVID-19, keď bude vakcína dostupná.
Čo môžete robiť?
Rozpoznajte strach, stres a zmeny v správaní a riešte ich
Deti sa môžu báť, že ochorejú na COVID-19, alebo že ochorejú ich blízki. Medzi príznaky stresu u detí patria nadmerné obavy alebo smútok, nezdravé stravovacie alebo spánkové návyky a ťažkosti s pozornosťou a koncentráciou. Dospelí môžu podniknúť kroky na poskytnutie stability a podpory, ktoré deťom pomôžu pri zvládaní situácie.
Dodržujte a vyžadujte dodržiavanie každodenných preventívnych opatrení
Existujú opatrenia, ktoré možno prijať, aby sme zabránili vlastnej nákaze a spomalili šírenie ochorenia COVID-19. Buďte dobrým príkladom – ak si dospelí často umývajú ruky, dodržiavajú minimálne dvojmetrové odstupy a nosia na verejných miestach rúško, aby chránili seba a ostatných, je väčšina pravdepodobnosť, že to budú robiť aj deti.
Dbajte o zdravie detí
Objednajte dieťa na preventívnu prehliadku a očkovanie. Snažte sa o kontinuitu v starostlivosti o duševné zdravie a pracovných terapiách. Dbajte o to, aby deti namiesto sladených nápojov pili vodu pre silné zuby a jedli zdravú stravu. Nabádajte deti, aby sa hrali vonku – je to prospešné pre fyzické a duševné zdravie a deti tak budú zdravé a sústredené.
Pomôžte deťom udržiavať sociálne kontakty
Spojte sa s priateľmi a rodinou prostredníctvom telefonátov alebo videohovorov. Členom rodiny, ktorých deti nemôžu navštíviť, napíšte pohľadnicu alebo list. Školy môžu poskytnúť tipy a pokyny, ako napĺňať sociálne a emocionálne potreby detí.
Zdroj: Centers for Disease Control and Prevention (CDC)