V jednej dedinke bola dávno-pradávno skromná stolárska dielňa. Raz, keď bol stolár na pochôdzke, zasadli pracovné nástroje k veľkej porade. Zasadanie trvalo dlho a miestami bolo rušné, ba až ostré. Išlo o vylúčenie niektorých členov z dôstojného spoločenstva nástrojov.
Prvý, ktorý sa ujal, povedal: „Musíme vylúčiť sestru Pílku, lebo stále hryzie a škrípe zubami. Má najhryzavejšiu povahu na svete.“ Ktosi mu skočil do reči: „Medzi nami nemá miesto ani brat Hoblík. Je to nabrúsený puntičkár, ktorý poodiera všetko, čoho sa dotkne.“ „A čo brat Kladivo?“ zaprotestoval ďalší. „Má ťažkú a útočnú povahu. Povedal by som, že je to zurvalec a bitkár. Tlčie hlava – nehlava a lezie všetkým na nervy. Vyhoďme ho!“ „A čo klince? Dá sa žiť s takými pichľavými bytosťami? Nech idú preč aj oni. Aj s Pilníkom a Rašpľou. Žiť s nimi je večné utrpenie. A vyžeňme aj Šmirgľa. Zdá sa, že jediný dôvod jeho existencie je škriabať blížneho!“ A tak sa stolárove nástroje dohadovali stále živšie a živšie. Hovorili všetci, jeden cez druhého. Kladivo chcelo vyhnať Pilníka a Hoblíka, a Pilník so Šmirgľom zasa Klince a Kladivo, a tak ďalej. Na konci zasadania všetci vyháňali všetkých.
Schôdzku znenazdajky prerušil príchod stolára. Všetky nástroje zmĺkli, keď videli, ako pristupuje k hoblici. Vzal dosku, prepílil ju hryzavou Pílkou. Ohobľoval ju Hoblíkom, ktorý poodiera všetko, čoho sa dotkne. A hneď sa dal do práce. Potom prišiel rad na Sekeru, ktorá bez milosrdenstva všetko osekáva a zraňuje, na sestru Rašpľu s drsným jazykom a na brata Šmirgľa, ktorý škriabe a drhne. Potom stolár siahol po Klincoch s pichľavou povahou a Kladive, ktoré všetko bije po hlave. Použil všetky svoje nástroje so všetkými násilníckymi vlastnosťami a urobil kolísku. Krásnu kolísku pre dieťatko, ktoré sa malo narodiť. Kolísku, ktorá mala prijať život.
(Bruno Ferrero: Kruhy na vode, s.7-8)
Pred rokom bola vo Vatikáne tiež podobná schôdzka biskupov a laikov z celého katolíckeho sveta – SYNODA O MLÁDEŽI a premýšľali o mladých ľuďoch s rôznymi povahami a názormi. Ako im ukázať správnu cestu, dať návod na hodnotné prežívanie svojej mladosti nie egoisticky, ale stať sa altruistom pre dnešné časy. Po mesačných debatách v krúžkoch, spoločnej modlitbe a za silnej pomoci zhora od Darcu všetkých darov, Ducha Svätého, sa podarilo vyrobiť „kolísku“, ktorá má prijať život. Mladý život. Krehký, plný neistoty, obáv, sklamaní, ale aj silnej viery, dobrých nápadov a správnych rozhodnutí. Kolíske dali meno Christus vivit – Kristus žije.
Christus Vivit – 299 dielikov mládežníckeho puzzle ako recept na radostný život s Ježišom. Toľko bodov ma apoštolská exhortácia pápeža Františka mladým a celému Božiemu ľudu. V nej sa ukrýva 9 kapitol, ktoré predstavujú obrovské „návesti“ pred križovatkami
sveta mladých.
Čo je potrebné? Tri „Vé“:
- Všimnúť si ich.
- Vedieť ich prečítať, t. j. im rozumieť.
- Veriť im, t. j. Nebrať ich ako iba informáciu, byť informovaný, ale brať ich ako formáciu – byť nimi formovaný.
Krátky kuk do Christus Vivit – prvá exkurzia
Zaangažovanosť mladých t. j. „NIE-balkónoví mladí“ – č.168-174
- Povolaním laika (aj mladého človeka) je láska v rodine, láska sociálna či politická.
- Konkrétna angažovanosť vychádzajúca z viery za budovanie novej spoločnosti.
- Najväčším nepriateľom je vojna. Dnes vidíme, že svet sa ničí vojnou.
- Sociálna zangažovanosť je špecifickou črtou dnešných mladých ľudí.
- „Urobte všetko, čo Vám povie.“ Jn 2,5
- „Tvoje srdce, mladé srdce, chce budovať lepší svet.“
- Mladí chcú byť protagonistami zmeny.
- Premáhajte apatiu, ponúkajte kresťanskú odpoveď na sociálne otázky.
- Nepozerajte sa na život „z balkóna“.
Hodnota eRka – rozvíjam otvorené spoločenstvo = snažím sa o jednotu v rôznorodosti, prijímam druhého, som tolerantný, rozvíjam spoluprácu.
Pre Teba na zamyslenie
Pílka – najhryzavejšie povaha
Hoblík – nabrúsený puntičkár
Kladivo – ťažká a útočná povaha
Klince – pichľavé vlastnosti
Šmirgeľ – škriabať blížneho.
Aké „nástroje“ sa skrývajú v mojej osobe?
Koľkokrát som bol účastný takýchto búrlivých schôdzok mojej osobnosti v poslednom čase?
Dokážem u svojho blížneho vidieť skryté dary, ktoré poslúžia k budovaniu spoločenstva, aj keď na prvý pohľad sú mi proti srsti?
Uvedomujem si, že máme spoločný cieľ – prijať ŽIVOT do skutkov, štýlu správania, postojov?
Citáty
„Mladosť je koreňom stromu poznania, hoci ovocie vydá iba jeho koruna.“ Arthur Schopenhauer
„Zvykať si v mladosti znamená mnoho.“ Vergílius
„Služba je láska v akcii, láska „zmenená na živú časť tela“. Láska je podnet, služba, čin.“ Sarah Boyle
„Akonáhle cítiš, že slúžiš iným, robíš prácu dobre. Ak sa staráš len o to, aby si pomohol sám sebe, nerobíš to tak dobre – toto je zákon, ktorý je neúprosný, rovnako ako gravitácia.“ Stephen Covey
„Celý život je služba.“ Seneca
Krátky kuk do Christus Vivit – druhá exkurzia
Odvážni misionári – č.175-178
- byť apoštolmi neznamená nosiť na saku odznak, nehovoriť iba o pravde, ale žiť ju
- buďte schopní ísť proti prúdu a dokážte sa podeliť o Ježiša
- Kam nás posiela Ježiš? Niet hraníc,niet obmedzení. Posiela nás ku všetkým.
- Vás mladí, chcem mať ako svoje nástroje, cez ktoré chce vyžarovať svetlo a nádej.
- Nečakajte dozajtra, aby ste spolupracovali na premene sveta.„Vy ste Božie teraz.“
„Takoj“
Počuli ste už niekedy toto slovo? Pochádza zo šarišského nárečia. Význam slova „takoj“ je voľnom preklade hneď. Ale je to iné hneď. Keď mi mama povedala, že mám prísť takoj domov, znamenalo to, že som už mal byť doma. Takže takoj znamená dvakrát hneď. 🙂
Aj „Božie teraz“ z Christus Vivit nesie v sebe posolstvo rýchleho, to znamená nerozospatej realizácie nie našich plánov, ale JEHO plánov v našich plánoch, resp. našich plánov vytvorených šikovným umom v JEHO pláne. „BOŽIE TAKOJ“ nech sa stane neudržateľným povzbudením. Do toho!
Citáty
„Za odvážneho považujem toho, kto premôže svoje túžby než toho, kto premôže svojich nepriateľov.“ Aristoteles
„ Naučil som sa, že odvaha n e je neprítomnosť strachu, ale prekonanie strachu.“ Nelson Mandela
„Buď odvážny a mocné sily ti prídu na pomoc.“ Basil King
„Všednosť volá po odvahe.“ Shackerley Marmion
„Dokonalá odvaha je, keď človek urobí bez svedkov to, čo by bol schopný urobiť, keby sa prizeral celý svet.“ Francois de la Rochefoucauld
…sme v Božej dielni, každý sme dôležitý a potrebný. Aby sme boli súčasťou príbehu o ŽIVOTE, JEHO ŽIVOTE v našich životoch.
P.S. Christus vivit – Kristus žije.
Pre Lusk 168 pripravil NBS Marek Roják ODF (Nehodný Boží Služobník, Obyčajný Dedinský Farár)