Tým, čo vychovávajú deti predškolského veku či deti na 1. stupni ZŠ, niet čo závidieť. Myslím na rodičov, učiteľov, vychovávateľov…
Prinášam zopár tipov, ako sa dá využiť kniha či sprostredkovať deťom umelecký text.
1. tip: nechajte sa knihou inšpirovať
Poznáte ľudovú rozprávku o tom, ako šlo vajce na vandrovku? Prečítajte si príbeh s deťmi a vysvetlite im, čo to vandrovka je. Vajce stretlo veľa zvieratiek a nakoniec sa mu podaril hrdinský čin. A čo tak usporiadať „vandrovku“ s deťmi? Rodičia môžu vytýčiť trasu – a tak ako vajce – aj oni sa vydajú s deťmi vandrovať. Pobalia si batôžtek (môže to byť desiata zabalená do textilného obrúska, šatky – ako to robili naši predkovia, doma upečený chlebík, ale môže to byť aj koláčik a hocičo, čo deti rady prijmú). Deti budú mať k batôžku pripevnenú šnúrku so zošitkom a perom a budú si značiť všetko zaujímavé, koho/čo po ceste stretnú. Nebude to asi kôň či moriak, ako v rozprávke, ale môže to byť sused, túlavý pes či smiešny ujko s červeným nosom, sanitka či smetiari… Všetko, čo deti zaujme, si môžu zapísať. Ak majú staršie deti mobil, môže sa urobiť fotografia (môžu to urobiť deti alebo ich rodičia).
Keď vandrovka skončí, deti majú materiál na knihu o vandrovačke, ktorý môžu spracovať. Rozstriháme s nimi nepotrebné kartónové škatule na kúsky rovnakého formátu a pomôžeme im tie kúsky zlepiť lepiacou páskou alebo drôtom (alebo zošiť pevnou niťou tak, že im najskôr urobíme diery do kartóna a deti budú prevlekať veľkou ihlou niť s motúzom). Vytvoríme podklad pre knihu. Môže to byť klasické leporelo vo forme knihy alebo harmonikové leporelo. Na každú stranu sa nalepí text a obrázok o tom, čo dieťa zažilo (ale môže sa kresliť a písať aj priamo na kartón a až potom ho zviazať). Dieťa si môže príbeh domyslieť podľa svojej fantázie, dokresliť obrázky alebo vlepiť fotografie. Kniha sa bude volať podľa autora, napríklad: Ako išiel Denis na vandrovku… Ako išla Elka na vandrovku. Každý deň sa môže pridať ďalšia a ďalšia strana. Na zadnú stranu úplne poslednú – sa označí, kto je autorom knihy, kde býva, kto pomáhal… Bude to taká tiráž. Deti, ktoré ešte nevedia písať, budú mať knihu kreslenú, iní ju môžu mať už aj s písaným príbehom.
Ak sa dá, zorganizujte súťaž. Rada knihy pozriem a zhodnotím najkrajšie. Každý dostane darček a tri najkrajšie budú ocenené a poslané do časopisu Zvonček alebo Maxík ako inšpirácia.
2. tip: čítajte s deťmi
Nie je to nič nové, nič objavné. Ale je dobré nájsť si spoločný čas a prečítať to, čo je kvalitné, inšpirujúce.
Čítali ste už knihu Moniky Kompaníkovej Hlbokomorské rozprávky? Autorka za ňu získala niekoľko ocenení. Bola vydaná v roku 2013 vo vydavateľstve Artforum. Má krásne ilustrácie a odporúčam ju deťom vo veku 6 – 9 rokov, deťom, ktoré majú vzťah k prírode a rady sa učia nové veci. Príbehy ryby Biby a hada Rada sú inšpirujúce a hovoria o tom, akú silu má kamarátstvo, aj keď váš kamarát nie je z tých najväčších krásavcov a má svoje chyby. Kniha má aj encyklopedický záber, rozpráva o množstve živočíchov z podmorského sveta, a tak sa môžu dozvedieť niečo nové aj tí starší.
Pre mladších čitateľov (vo veku 5 – 7 rokov) odporúčam knihu Marty Hlušíkovej Môj dedko Rýchly šíp. Je to kniha, ktorá vonia prázdninami. Malá Rinka zažíva dobrodružstvá u dedka, ktorý svojej vnučke robí „indiánske leto“. Je to veľmi milý a nekomplikovaný príbeh, ilustrácie sú vkusné, nápadité, inšpirované detskými výtvormi.
V časopisoch nájdete tiež veľa dobrého. Napríklad v časopise Maxík (určený pre 1. stupeň ZŠ) vychádza teraz seriál o Chrontulienke od Braňa Jobusa. A keďže hygiena je v čase korony aktuálna téma, dá sa to dobre využiť na viacero spôsobov.
Vo Zvončeku uverejňujem teraz seriál o chlapcovi, ktorý sa v čase korony nudí, no z nudy ho zázračne dostane obyčajný plastový telefón. Seriál má 10 častí, volá sa Neobyčajný telefón a je určený pre deti vo veku 5 – 8 rokov.
3. tip: Počúvajte rozhlasové rozprávky
Na stanici Regina Západ chystajú pre deti vysielanie niekoľkých rozprávok či rozprávkových seriálov. Napísala som pre nich seriál o Papinovi (Krátka rozprávka), je to 5 častí príbehov o panáčikovi z papiera a o tom, že veciam môžeme dať aj druhý život. Bude odvysielaný na Vianoce (24. 12.), každú hodinu bude jedna časť (o 6.43, 7.40, 9.45 a 10.40), posledná piata časť bude na Božie narodenie ráno (pribl. o 6,40 hod.). Na Regine budú aj premiérové rozprávky: dňa 25. 12 o 8.05 veľká rozhlasová rozprávková hra Snehová kráľovná, 26. 12. o 8.00 hod. Traja kamoši a fakticky fantastický bunker. Minirozprávočky (cca 5 minútové) chodia v dopoludňajších hodinách často. Na Nový rok o 8.00 uvedie Regina veľkú rozhlasovú rozprávkovú hru – Kresadlo (od Hansa Christiana Andersena) a 6. 1. (Traja králi) ponúkajú o 8.00 hod. veľkú rozhlasovú rozprávkovú hru – Conrad, chlapec z továrne.
Všetkých pozdravujem a želám veľa síl do ďalších „bojov“.
Gabriela Magalová, odborníčka na literatúru pre deti a mládež