Keď sme v eRku tvorili víziu a ciele projektu Mladé srdce, boli to viac naše dobré úmysly a predstavy a tiež viera, že to musí fungovať. Už na začiatku sme hľadali inšpiratívne iniciatívy a podarilo sa nám niektoré osloviť, napríklad v Austrálii, USA či Nemecku. Až neskôr sme objavili človeka, ktorý oživuje farnosti „na plný úväzok“ a čuduj sa svete, pôsobí len 230 kilometrov od slovenských hraníc.
Georg Plank je rakúšan, žijúci v Grazi; je teológ, sociálny manažér, inovátor. 25 rokov pracoval v diecéze Graz-Seckau na rôznych pozíciách: od práce s mládežou, cez teologické školenia, až po hovorcu diecézy. V roku 2014 založil iniciatívu „Pastoralinnovation“ a je jej výkonným riaditeľom. Práca na oživovaní farností a komunít je pre neho zamestnaním a aj veľkým poslaním. Sám hovorí, že oživovanie farností je budovanie pristávacej plochy pre Ducha Svätého.
Zorganizovali sme stretnutie, na ktoré Dr. Plank pricestoval do Bratislavy a spoločne sme strávili príjemné popoludnie. Uvažovali sme nad tým, čo je pri zvyšovaní pulzu života farnosti dôležité. Okrem ľudí z Projektu Mladé srdce sme na stretnutie pozvali kolegov pracujúcich v eRku a tiež zástupcov organizácií, ktorým, podobne ako nám, horí srdce pre mladých v Cirkvi.
V úvodnej aktivite nás náš hosť rozhýbal a sériou otázok sme predstavili svoje aktuálne naladenie. Posledná otázka odhalila, že všetci prítomní sa vnímajú ako aktívni členovia farnosti/cirkvi. Stretla sa teda silná skupina ľudí angažovaných v rôznych pastoračných aktivitách. Tu nás Georg Plank upozornil na to, aby sme nezabúdali na taký obraz Cirkvi, ktorý nám zanechal sám Kristus: že Cirkev nie je len pre „insiderov“, ale aj pre ľudí viac či menej vzdialených od centra jej života. Je však veľkou výzvou hľadať možnosti zapojiť čím viacerých.
Byť blízko Cirkvi súvisí s úlohou byť blízko človeku v jeho životných ťažkostiach. Pre človeka je čoraz ťažšie zvládať všetky nároky každodenných starostí. Táto úloha – pomáhať zvládnuť nástrahy života – nie je však len úlohou Cirkvi, ale celej spoločnosti. Aj v tejto oblasti je potrebná spolupráca. Spoluprácu možno prirovnať k „ladeniu nástrojov“. Je to totiž ako v orchestri – každý môže prispieť svojou jedinečnou časťou, ktorá spoločne ladí a vytvára veľký, niekedy až ohromujúci, výsledok.
Zo svojej skúsenosti, ktorú DR. Plank nadobudol vo farnostiach v Západnej Európe, má skôr pocit, že sa tam deje pravý opak. Západná kultúra je totiž poznačená silným individualizmom. Ten nedokážu cirkevné spoločenstvá kompenzovať ani dostatkom finančných prostriedkov, ani všemožnými službami a aktivitami, ktoré produkujú.
Hoci v celej Európe vnímame dramatický odliv veriacich, je dôležité vnímať prítomnosť Boha v každej ľudskej bytosti a vo svete ako takom a rešpektovať rozhodnutie slobody jednotlivca zvoliť si svoju budúcnosť. Pohľadom teológa pripomenul Georg Plank.
V ďalšej časti sme sa venovali princípom, ktoré odpovedajú na otázku: čo má mať miestna cirkev, aby bola „úspešná“, „atraktívna“ či „užitočná“. Dr. Plank nám predstavil 8 princípov modelu Natural Development of parish, ktorý vznikol z analýzy života 60-tisíc farností z celého sveta. Tesne predtým však podotkol podstatnú vec. Jestvuje milión plánov a programov, ale princípy sú nemenné a naprieč rôznymi cirkvami sú totožné, alebo veľmi podobné.
Osem plus dva “bonusové” princípy, ktoré má mať farnosť, aby bola „živá:
- Líderstvo, ktoré posilňuje druhých
Sú vaši lídri na všetkých úrovniach zameraní na to, aby posilnili ostatných k službe, inšpirovali ich a pomáhali im zlepšovať sa?
- Služba založená na daroch
Vedia zaangažovaní ľudia o svojich daroch, ktoré im Boh dal? Sú úlohy rozdelené na základe týchto darov a kompetencií?
- Spiritualita s vášňou
Má duchovný život kresťanov vášeň a nadšenie? Ako sa prejavuje zápal a radosť z viery? Ako môžeme povzbudzovať zápal v duchovnom živote ľudí?
- Efektívne štruktúry
Sú všetky štrukturálne prvky (tímy, procesy, financie atď.) zamerané na podporu rastu kvality a kvantity?
- Bohoslužby, ktoré povznášajú
Sú bohoslužby (či už sväté omše alebo iné) skutočne priestorom, kde môžem citeľne budovať môj vzťah s Bohom?
- Malé spoločenstvá
Aktívne podporujte malé spoločenstvá. Vytvárajte tak pre ich členov príležitosť niekde patriť, dávajte im priestor byť kreatívni. Môžu tak zažiť v pozitívnom zmysle čo je Cirkev a Evanjelium.
- Evanjelizácia, ktorá sa dotýka životov ľudí
Spája sa evanjelizácia so skutočnými potrebami a každodenným životom ľudí, najmä s chudobnými a trpiacimi?
- Srdečné vzťahy
Aké silné sú všetky aktivity, vzťahy či miesta skúsenosti s autenticky prežívanou láskou a empatiou?
Dva bonusy z praxe Georga Planka:
- Prívetivosť a kultúra prijatia
Čo pomáha ľuďom z okraja, ľuďom celkom zvonka či kritikom cítiť sa vítaní a vytvárať pocit spolupatričnosti?
- Cirkev naklonená deťom a mladým
Cítia sa mladé rodiny akceptované a docenené vo farskom živote? Čo môžeme urobiť pre to, aby malé deti chodili rady do kostola?
Tieto princípy sú bohatým priestorom na diskusiu. Poradie či relevanciu jednotlivých princípov však určujú podmienky, v ktorých sa konkrétna miestna cirkev nachádza. Každá farnosť vie, kde sú jej silné stránky, zároveň vie ľahko určiť oblasti, kde má svoje rezervy. Využite ich ako podnet pre diskusiu vo vašich farnostiach, vo farských tímoch!
Stretnutie s Dr. Georgom Plankom nám prinieslo nové inšpirácie a najmä povzbudenie, že práca na oživovaní farností je dôležitá. Oživovanie farností sa pre Mladé srdce stále jasnejšie zhmotňuje do reálnej predstavy. Postupne sa mení z abstraktnej túžby “urobiť niečo viac” na praktickú a fungujúcu aktivitu. Nove horizonty nám otvára možnosť spolupráce s partnerom v neďalekom zahraničí a veríme, že sa naša spolupráca rozvinie na dlhodobú výmenu skúseností.
František Koníček, obsahový koordinátor projektu Mladé srdce