Máme už jún a všetci úpenlivo očakávame leto. Obdobie dovoleniek, oddychu, zábavy, ale tiež nových stretnutí, priateľstiev a spoločných zážitkov. Pre nás eRkárov je to tiež čas letných táborov. V tomto období sú už prípravy v plnom prúde a dotýkajú sa mnohých z nás. Po dlhom období tvrdých „protikoronových“ opatrení je to opäť nádych a nová energia v živote animátorov – dobrovoľníkov. S rešpektom a ochotou sledujeme vývoj pravidiel, ktoré sa budú týkať našich letných akcií. Radosť zo spoločného stretnutia a nových zážitkov je dostatočná motivácia prijať
a plniť všetky platné nariadenia.
V poslednom období však nerezonuje v spoločnosti len téma bezpečnosti v súvislosti s vírusom COVID-19, ale aj problém sexuálneho zneužívania detí na letných táboroch. Je to veľmi citlivá téma. Zvlášť pre všetkých nás, ktorí s deťmi aktívne pracujeme a snažíme sa vždy pracovať pre ich dobro a rozvoj. Napriek tomu si myslíme, že je potrebné, aby sme v našom hnutí hovorili aj o tejto odvrátenej strane, pretože prostredie letných táborov k eRku neodmysliteľne patrí.
Je iste prirodzené, že pod tlakom mediálnych správ a po zverejnení stále nových podozrení, majú rodičia o svoje deti strach. Mnohí zvažujú, či svoje dieťa do tábora vôbec dajú, iní otvárajú rozhovory so svojimi deťmi a snažia sa ich vzdelávať, aby sa vedeli pred zneužívaním brániť.
My v eRku máme tridsaťročnú skúsenosť s prácou s deťmi a snažíme sa ju neustále zlepšovať. Usilujeme sa zabezpečiť, aby prostredie, v ktorom sa deti zúčastňujú aktivít, bolo bezpečné a aby pracovníci a dobrovoľníci pracovali spôsobom, ktorý predchádza ublíženiu deťom. Najlepšou prevenciou pred ublížením a narušením integrity dieťaťa je konanie zamerané na jeho dobro. V prípade eRka je takýto prístup zhrnutý v Kódexe správania sa k deťom. Tento kódex je súčasťou Smernice ochrany detí. Dokument bol uvedený do života v roku 2017 a odvtedy je neodmysliteľnou súčasťou našich aktivít, najmä táborov. V eRku dbáme o to, aby bol každý animátor o kódexe poučený a svoj súhlas potvrdzuje podpisom. Cieľom nie je iba formálny súhlas, ale premena pravidiel na životný štýl, čo znamená skutočné stotožnenie sa s kódexom a jeho aplikácia v každodennom živote. Akékoľvek porušenia sú posudzované individuálne.
Ponúkame vám aj nasledujúce praktické rady a tipy ako dobre pripraviť a udržať bezpečné prostredie na tábore:
- Venujte čas prípravných stretiek téme zneužívania detí. Rozprávajte sa o problémoch a utvrďte sa navzájom v jasnom odmietnutí akéhokoľvek prejavu ubližovania či zneužívania.
- Buďte citliví na prejavy detí a v prípade akýchkoľvek signálov spojte sily a hľadajte spôsoby ako dieťaťu pomôcť.
- Medzi animátormi sa povzbudzujte, aby všetky aktivity prebiehali so zameraním na dobro dieťaťa – je to najlepšia prevencia.
- Nezatvárajte oči pri nevhodnom spôsobe správania, ani pri utrpení druhých.
- Rešpektujte prezumpciu neviny. Rovnako ako spôsobuje hlboké rany zneužívanie, aj krivé obvinenie dokáže ublížiť človeku a jeho dobrému menu. Škody tohto charakteru je ľahko spôsobiť, no náprava, ak je vôbec možná, je veľmi ťažká.
Všetko, čo súvisí s organizovaním táborov (aktuálne usmernenia v súvislosti s COVIDOM, táborové pravidlá či dôležité prílohy) nájdeš na stránke: www.erko.sk/tabory
O tom, ako v našej organizácii pristupujeme k ochrane detí, naše pravidlá, či bližšie informácie, ako postupovať v prípade podozrenia narušenia bezpečnosti a integrity dieťaťa, sa viac dočítaš na: www.erko.sk/ochranadeti
František Koníček, frantisek.konicek@erko.sk