Dňa 20. novembra 2014 si pripomíname 25. výročie podpísania Dohovoru o právach dieťaťa. Valné zhromaždenie OSN schválilo Dohovor 20. novembra 1989 a začalo tým novú éru pohľadu na dieťa ako rovnocenného nositeľa ľudských práv v spoločnosti. Potvrdením jeho dôležitosti a najmä jeho uplatňovania v bežnom živote dieťaťa sú aj tohtoroční nositelia Nobelovej ceny za mier.
FIMCAP Day
Po diskusii o týchto právach sa všetky členské organizácie účastné na 24. Valnom zhromaždení FIMCAP, ktoré sa uskutočnilo v novembri 2013 v Modre na Slovensku, počas práce v skupinách zaviazali chrániť práva dieťaťa a propagovať ich v rámci svojich aktivít. Organizácia FIMCAP sa tiež rozhodla, že v priebehu nasledujúcich 3 rokov bude podujatie s názvom FIMCAP Day (20.11.) venované vždy niektorému zo špecifických aspektov práv dieťaťa. Prvou témou je téma Deti a mier.
S projektom Ambasádori práv detí až do Rwandy
FIMCAP pripravil pre mladých ľudí z členských organizácii projekt s názvom Ambasádori práv detí. Pre mladých ľudí od 21 rokov je tu možnosť stať sa ambasádorom a šíriteľom ochrany práv detí. Projekt má tri fázy – 1. Prípravný seminár v Európe, 2. Trojtýždňový dobrovoľnícky tábor Worldcamp v Rwande, 3. Širenie výsledkov vo svojej organizácii. Prihlášku a popis projektu nájdete v najbližších týždňoch medzi ponukami eRka na www.erko.sk.
Deti a mier (z Vyhlásenia XXIV. Valného zhromaždenia FIMCAP v Modre)
Ako katolícka mládežnícka organizácia máme zodpovednosť za propagáciu, zastupovanie a jednanie v otázkach mieru v rámci našich členských organizácii ako aj v našej spoločnosti. Prehlasujeme, že každý človek má právo na život v mieri prostredníctvom pravdy, spravodlivosti, slobody a lásky. Dieťa má právo na život v mieri. Mier pre nás predstavuje výsledok rôznych okolností akými sú rešpektovanie ľudských práv a práv dieťaťa; rešpektovanie ľudskej dôstojnosti; poskytnutie bezpečného prostredia; rovnocenný prístup a rovnocenné príležitosti v oblasti vzdelávania a zdrojov. Deti majú právo žiť v zdravom životnom prostredí. Za primárneho poskytovateľa spomínaného prostredia považujeme rodinu. FIMCAP členské organizácie taktiež pomáhajú vytvárať takéto prostredie a pozývajú cirkev a spoločnosť, aby sa k nim pridali. FIMCAP považuje dieťa za protagonistu v každodennom procese udržiavania mieru. FIMCAP členské organizácie a ich vedúci sú neustále vedení zvyšovať povedomie detí o mieri ako aj faktoroch ohrozujúcich mier, aby sa tak naučili byť mierumilovní a žiť spoločne v mieri.
Očami eRkárky
eRkárka Veronika z Vrútok sa zúčastnila na VZ FIMCAPu jedného z workshopov. Čo si z toho odniesla?
“Zúčastnila som sa workshopu zameraného na zodpovedanie otázky, kto vie čo potrebujú deti. Pred tým ako som počula fimcap-ákov ako živo diskutovali o tejto téme, nevedela som si ani predstaviť, prečo môže toto niekoho zaujímať. Ale naozaj, deti vnímajú veci inak ako rodičia, učitelia či animátori a na to by sme mali pri plánovaní aktivít vždy myslieť. Nie všetko, čo by bavilo/zaujímalo nás bude mať rovnaký efekt aj na deti. Na záver ako výstup z akčného plánu FIMCAP schváleného na VZ v Modre som vybrala vetu: …teach the leaders to listen to, consult and empower the children… (učiť vedúcich počúvať, konzultovať a posilňovať deti)“
Na Slovensku
Na Slovensku sa téme práv detí venuje Koalícia pre deti. Pri príležitosti 25. výročia podpísania Dohovoru o právach dieťaťa pripravila Koalícia pre deti kampaň pod názvom Počúvajme deti. V dňoch 11.-21. novembra 2014 prebehne na celom Slovensku séria podujatí venujúcich sa napĺňaniu práv a potrieb detí. Koalícia tak chce informovať o stave napĺňania práv detí na Slovensku a tlmočiť názory detí na to, čo od nás dospelých potrebujú najviac. 20.11.2014 sa zástupcovia tohto projektu stretli s prezidentom SR Andrejom Kiskom.
Viac k téme
Vyhlásenie FIMCAP z XXIV. Valného zhromaždenia o právach detí (.pdf, 137 kB)
Dohovor o právach detí v detskej reči
Ako oslavujú 25 rokov Dohovoru v Katholische Jungschar (DE)
Koálicia pre deti: 25. výročie podpísania Dohovoru o právach dieťaťa