Jednou z možností, ako prežívať tento čas spolu s deťmi, je pripravenie online stretka. Prirodzene, je to iné ako stretnutie naživo, ale aj toto je dobrá forma ako sa vzájomne s deťmi, s mladými vidieť, počuť a prežiť spolu hodnotne využitý čas. Na čo je dobré myslieť?
Pred stretkom
- Zistite, informujte sa u rodičov, či by sa deti pripojili na stretko, či majú technické možnosti, či nemajú príliš veľa online aktivít (škola, krúžky, volania s rodinou..).
- Naštudujte si technické možnosti a online nástroje ako stretko zrealizovať.
- Pozvite animátorov na online poradu, spoločne sa dohodnite na obsahu a technickom zabezpečení stretka, ktoré si zároveň počas porady, spoločných príprav vyskúšate. Rozdeľte si, kto, čo pripraví a kto bude akú aktivitu viesť počas stretka.
- Informujte rodičov o online stretku, pozvite deti.
TIP: Môžete natočiť krátku videopozvánku a poslať ju rodičom na mail. Vo video pozvánke nezabudnite uviesť dátum, čas, trvanie stretka s a spôsob “stretnutia sa”, prípadne spomeňte obsah stretka, aby si to deti vedeli lepšie predstaviť a aby vedeli, na čo sa môžu tešiť. Do mailu určite napíšte dátum, čas stretka a nezabudnite poslať konkrétny link cez, ktorý sa môžu pripojiť. Tiež pridajte aj inštrukcie, ako sa pripojiť. Povzbuďte rodičov, deti, aby sa prihlásili 10 minút pred začatím stretka, aby si vyskúšali, či všetko dobre funguje. Ponúknite možnosť zavolať vám v prípade otázok a nejasností.
- Odporúčame kratšie trvanie stretka ako zvyčajne (približne 45 minút).
- Dôsledne si pripravte aktivity na stretko a časovo ich odhadnite, keďže stretko bude trvať kratšie a musíte predpokladať, že všetko bude prebiehať pomalšie.
Počas stretka
- Spolu s animátormi sa pripojte aspoň o pol hodinu skôr, pred začatím stretka. Prejdite si program a úlohy.
- Postupne vitajte deti, dávajte im inštrukcie, ako si zapnúť mikrofón, kameru. Uistite sa, či dobre počujú a vidia (nie je dobré, ak sedia tak, že za sebou majú okno).
- V úvode stretka všetkým zopakujte vysvetlite technické možnosti.
- Poproste deti, aby mali počas celého stretka zapnutú kameru, aby si vypli mikrofón. Ak budú chcieť niečo povedať, môžu zdvihnúť svoju ruku, zakývať a až po vyzvaní animátorom – vedúcim, moderátorom stretka si môžu zapnúť mikrofón a povedať, čo chceli.
- Vyskúšajte si, či všetky deti vedia vypnúť a zapnúť mikrofón. V prípade menších detí alebo tých, ktorým to veľmi nepôjde, môžu mať mikrofón celú dobu zapnutý. (Nemôže byť ich veľa, lebo okolité šumy u detí doma budú veľmi narúšať priebeh stretka.)
- V krátkosti, v úvode priblížte program stretka.
- Postupujte podľa prípravy a dohody s ostatnými animátormi.
- Zapájajte deti, dajte im priestor na vyjadrenie sa.
- V závere poďakujte deťom a informujte ich o dátume a čase ďalšieho stretko, prípadne o iných formách komunikácie (ak plánujte poslať video, poštu..).
- V prípade technických problémov sa nebojte povedať deťom, že aj pre vás je to výnimočné mať takto stretko, že sa to spolu učíte a máte veľkú radosť, že sa môžete “stretnúť” aspoň takýmto spôsobom.
Obsah stretka
Stretko môže byť o čomkoľvek, odporúčame (najmä na prvé stretko) nevoliť úplne konkrétnu tému.
Podstatné je, aby ste sa:
- videli
- počuli
- zoznámili sa s technickými možnosťami
- spýtali sa detí ako sa majú – vzájomné zdieľanie sa
- modlili spolu
- rozprávali
- pozvali ich k zapojeniu sa do kampane, priblížili výzvy a tipy, pozvali k aktivitám s rodinami
- a mali spolu veľa Radosti 🙂 vďaka rôznym pripraveným aktivitám, hrám…
Je na vás, aké aktivity a ich poradie zvolíte. Deti budú mať určite veľkú Radosť.
Pripravil tvorivý tím PePov kampane MINIdigi