Posledné týždne sa ako keby život na Slovensku zastavil. Niektorí vnímajú, že majú odrazu viac času – na rodinu, upratovanie, štúdium,… Iní sa zas snažia zladiť pracovné povinnosti s podmienkami, ktoré nastali. Je to nová situácia, na ktorú si všetci zvykáme. Situácia, ktorá aj odhliadnuc od mediálnych správ (či už pozitívnych, či negatívnych) zasieva do srdca svoje otázky: kedy? ako? prečo? dokedy?
RT Dobrodružstvo pokoja nás učila, že keď máme svoju loď, máme tri možnosti – mať svoj „pokoj“, vegetovať v prístave a strániť sa mora. Alebo môžeme vyplávať a nechať sa strhnúť vlnami nepokoja. Treťou možnosťou je vyplávať a vydať sa na dobrodružnú plavbu pokoja. Lebo pravý pokoj je aktívny.
Často máme pokušenie myslieť si, že pokoj je pohoda, ktorú dosiahneme, keď nás nikto nebude otravovať. Avšak ľudia, ktorí boli oceňovaní za prinášanie pokoja, majú inú skúsenosť. Hovoria, že pokoj je aj o spolužití, o riešení konfliktov. Pokoj je aj ovocím ľudského úsilia.
Sv. František Saleský nám napr. radí toto:
Treba vždy a všade žiť pokojne. Ak nás stihne súženie, či už vnútorné alebo vonkajšie, treba ho znášať pokojne. Ak ideme v ústrety radosti, treba ju prijať pokojne, bez rozrušenia. Treba utekať pred zlom? Áno, ale aj to v pokoji, nie v zmätku, pretože inak by sme na úteku mohli spadnúť a dať nepriateľovi možnosť, aby nám vzal život. Ak treba vykonať dobro, máme k tomu pristupovať pokojne, aby sme v náhlivosti nenarobili zbytočne chyby. Dokonca aj pokánie treba robiť s pokojom.
Aký je potom návod na pokoj v srdci? Ako má konkrétne vyzerať naša snaha?
„Nebude pokoja medzi ľuďmi, ak ho nebude v srdci každého z nich.“ (sv. Ján XXIII)
Naše srdce je ako sústava plachiet, ktoré je potrebné niekedy vystrieť, niekedy zapojiť najmä jednu alebo dve z nich. Ako potrebujem nastaviť plachty na mojej loďke v najbližšom mesiaci? Ako mám pracovať so svojim srdcom?
1. plachta: Úprimne hľadaj pravdu
Neustále sa vraciaš k nejakej situácii alebo informácii, o ktorej si nie si istý/á. Možno je to situácia, ktorá sa stala v nejakom vzťahu, možno nemáš čas opýtať sa, ako dopadla akcia, na ktorej ti záleží… Úprimné hľadanie pravdy môže znamenať aj odložiť svoj subjektívny pohľad a nechať sa zasiahnuť názormi iných. Môže to tiež znamenať otvorenejšie sa modliť za dilemy v mojom živote – otvoriť Bohu v modlitbe všetky možnosti.
2. plachta: Nechaj uzdraviť svoje srdce v milosrdenstve
Sv. Otec František nás povzbudzuje k „spovedi túžby“ v čase, keď je náročnejšie pristúpiť k sviatosti zmierenia.
3. plachta: Vyžeň násilie zo svojich slov a giest
Sv. Tomáš Akvinský hovorí, že opakom blahoslavenstva o pokoji je hlavný hriech hnev. Ak sa aj máš právo na niečo hnevať, nezabúdaj, že ak sa táto vášeň dostáva mimo kontroly tvojho rozumu, prekračuješ hranicu od spravodlivého hnevu k hriechu. Potom ťa nebude oberať o pokoj len tá situácia, ale aj hriech. Lebo hriech vždy oberá o pokoj. Premysli si, na koho reaguješ prehnane podráždene. Keď budeš s ním komunikovať v najbližšom mesiaci, zahryzni si občas do jazyka. Jedna vec je, že ťa môže niekto nahnevať, druhá je však to, že ty sám si pridávaš nepokoj, ak púšťaš hnev mimo kontroly rozumu.
4. plachta: Odpúšťaj
Duchovní autori hovoria, že najistejším liekom na hriech hnevu je odpustenie. A tiež radia, že odpustiť treba čim rýchlejšie. Neznamená to súhlasiť s danou nespravodlivosťou, znamená odovzdať vnútorný hnev Bohu. Kedy tak urobiť? Žalmista radí: “Nech slnko nezapadá nad vašim hnevom”.
5. plachta: Prekonávaj konflikty
Je normálne, že naše záujmy občas na seba narazia. Predpokladáš tento mesiac stretnutie (aj online sa ráta ;-)) s človekom, ktoré má potenciál konfliktu? Skús sa zamyslieť nad tým, prečo máte konflikt. Nie len nad tým, ako konflikt vyzerá. Riešenie konfliktov spočíva v uvedomení si záujmov druhej strany a ochoty a možnosti naše záujmy zladiť.
6. plachta: Čiň akčné skutky lásky
Matka Terézia hovorí, že “Vždy, keď zdieľaš lásku s inými, pocítiš pokoj, ktorý naplní teba aj iných.” Od tejto svätej je známa aj iná myšlienka tak aktuálna pre dnešnú situáciu: „Keď chceš zmeniť svet, choď domov a miluj svoju rodinu.“ Čo môžeš urobiť z lásky pre druhých tento mesiac?
Povzbuďme sa slovami pápeža Františka:
Aj Ježiš žil v násilných časoch. Učil však, že skutočným bojovým poľom, kde sa stretáme s násilím a pokojom, je ľudské srdce: „Lebo znútra, z ľudského srdca, vychádzajú zlé myšlienky“ (Mk 7, 21). (pápež František, Posolstvo k pokoju 2017)
Ak sa staráme o poriadok v našom srdci, sme pripravení na plavbu. No aby sa naše plachty mohli hýbať, potrebujeme ešte správny vietor. Pokoj nemôžeme budovať iba sami od seba (môžeme si však na to pripravovať srdce). Pokoj je najmä darom od Boha (ktorý môžeme prijať práve kvôli tomu, že máme pripravené srdce). Čiže naša snaha o pokoj a Božia milosť pokoja idú ruka v ruke.
Po modlitbe obetovania v liturgii sa modlíme: Baránok Boží, DARUJ nám POKOJ. Teda uznávame, že pokoj nevyrobíme len ľudskými silami. Prosme od Kniežaťa pokoja (Iz 9,5), aby nám dnes dal zo svojho daru Pokoja.
(Z workshopu Pokoj dosiahneme výchovou k pokoju, jesenné Maxistretko 2017)