Za patróna ročnej témy sme si zvolili sv. Ambróza pre jeho súdržnosť so spoločenstvami, ktoré spravoval a preto, že dôkladne pripravoval ľudí na život v kresťanskom spoločenstve. Okrem toho, je patrónom študentov a podľa legendy aj patrónom včelárov.
Sviatok: 7. December (deň vysvätenia za biskupa)
Narodenie: okolo 339 Trier, Porýnie-Falcko, Nemecko
Smrť: 4. apríl (?) 397 Miláno, Taliansko
Atribúty: úľ, kniha, bič, kosť, pero
Patrón: včelárov, študentov, pekárov, obchodníkov
Legenda o včelách
Podľa tejto legendy ho ako malé nemluvňa dala matka spať vonku do kolísky. Jednému zo včelárov v okolí uletel včelí roj. Tento náhodou sa usadil na spomínanú kolísku i na spiace nemluvňa. Niekoľko včiel mu do úst vložilo kvapky medu a po krátkej chvíľke celý roj uletel bez toho, že by ho čo len jedna včielka uštipla. Práca včiel sa stala jeho celoživotným krédom: svedomitosť, pracovitosť a v neposlednom rade súdržnosť s pospolitým ľudom.
Život
Detstvo a štúdiá
Narodil sa okolo roku 339 v Trevíri (Trier, dnešné juhozápadné Nemecko). Keď mu v roku 350 zomrel otec, matka sa s dvoma synmi odobrala do Ríma. Tam už bola v kláštore Ambrózova sestra Marcelína. Ambróz mal veľké nadanie, matka mu vybrala najlepších učiteľov tých čias. Získal dokonalý prehľad v umení, rečníctve a práve.
Správca mnohých spoločenstiev
Po štúdiách sa stal advokátom. Získal si obdiv svojou vzdelanosťou, výrečnosťou, spravodlivosťou a láskou. Vďaka svojmu priateľovi Aniciovi Probovi, miestodržiteľovi Talianska, sa stal prísediacim na súde na najvyšších štátnych úradoch. V roku 373 sa stal miestodržiteľom v Miláne, Piemonte, Janove a Bologni. Svoj úrad zastával so všetkou láskavosťou a vľúdnosťou, za čo si onedlho získal všeobecnú obľubu
Tvorca jednoty
Keď v roku 374 umrel v Miláne ariánsky biskup Auxencius, vznikol pri voľbe nového biskupa nepokoj. Ariáni chceli biskupa spomedzi seba a katolíci chceli pravoverného. Bola obava, že vznikne vzbura a vraždenie. Cisársky miestodržiteľ Ambróz sa ponáhľal do chrámu, aby utíšil nepokoje. V chráme predniesol ohnivú reč, v ktorej napomínal obe strany. Všetko zatíchlo. Zrazu jedno dieťa v chráme zvolalo: „Ambróz nech je biskupom!“ Pridali sa aj ďalší, teraz už zjednotení katolíci i ariáni.
Sila povolania
Ambróz na návrhy, aby sa stal biskupom namietal, že nemá teologické vzdelanie a nie je ani pokrstený. Dokonca dal do svojho paláca doviesť dve ženy pochybnej povesti a dvoch zločincov natiahnuť na škripec, aby sa zdalo, že má zlé srdce a nie je hodný biskupskej hodnosti. Keď ani to nepomohlo, ušiel. Našli ho však hneď na druhý deň. K cisárovi vyslali posolstvo s prosbou, aby im vyhovel, aby Ambróz mohol byť biskupom. Cisár privolil. Po dôkladnej príprave ho kňaz Simplicián 30. novembra 374 pokrstil. Následne prijal kňazskú vysviacku a 7. decembra bol vysvätený za biskupa.
Nezištný a usilovný služobník
Ambróz neohrozene obhajoval Cirkev, bojoval proti bludárom a svetským útokom. Celý svoj hnuteľný majetok rozdal chudobným a nehnuteľný daroval Cirkvi. Správu týchto majetkov zveril svojmu bratovi Satyrovi, aby sa on sám mohol venovať jedine biskupskej službe. Žil veľmi skromne, postil sa, nechodil na hostiny. Usilovne študoval, čo mu chýbalo.
Citáty sv. Ambróza
- Keď si v Ríme, správaj sa ako Rimania a keď niekde inde, ži podobne ako tam žijú oni.
- Keď dávaš žobrákovi, nie je to z tvojich vlastných dobier. Je to jeho časť, ktorú mu vraciaš. Zem patrí všetkým. Takže, vlastne len splácaš dlh a pritom si myslíš, že dávaš dar, ku ktorému ťa nič neviaže.
- Ak máš vo svojom šatníku dve košele, jedna patrí tebe a druhá človeku, ktorý žiadnu košeľu nevlastní.
- Nestačí len blaho želať, pre blaho musíme aj niečo urobiť.
- Nik sa vskutku neuzdraví, ak pri tom zraňuje iných.
- Prax dokonalej cnosti si nevyžaduje, aby sa o nej vyučovalo, ale sama ukazuje druhým, čo robiť.
- Keď hovoríme o múdrosti, hovoríme o Kristovi. Keď hovoríme o cnosti, hovoríme o Kristovi.
- Je ľahšie múdro vyzerať, ako múdro hovoriť.
- Diabol pokúša, aby ničil. Boh skúša, aby korunoval.
- Je ozajstnou úľavou, ak máme niekoho, s kým môžeme zdieľať svoje vnútro, komu môžeme otvoriť srdce a zveriť mu svoje tajomstvá.
- V dnešnej dobe v škole, v úrade možno počuť všeličo proti viere, Bohu, mravným zásadám. Hovoriť či mlčať? Mlčanie môže byť niekedy výrečnejšie ako slovo. No je dôležité, aby slovo vychádzalo z lásky a aby mlčanie nepochádzalo zo strachu.
- „Keď čítame Sväté písmo, Boh sa vracia poprechádzať sa v pozemskom raji.“
O sv. Ambrózovi sme sa rozprávali s profesorom Milošom Lichnerom aj v najnovšej epizóde nášho eRkopodcastu. Vypočuť si ju môžete v podcastovom archíve www.erko.sk/podcast. Ďakujeme.
Zdroje:
www.zivotopisysvatych.sk
Sv. Ambróz. Výklad vyznania viery. O sviatostiach. O tajemstvách. Miloš Lichner – Róbert Horka (ed.). Starokresťanská knižnica 9. Trnava: Dobrá kniha, 2017, 308 s. ISBN 978-80-8191-065-4.