Ako ma Misijná púť detí naučila, čo majú spoločné naše deti na stretkách a deti z Fatimy.
Neviete o Fatime nič viac okrem toho, že je to miesto zjavenia Márie? Bola som na tom podobne až kým sme nezistili, že počas Misijnej púte detí 13. Mája budú fatimské zjavenia oslavovať svoje 100. výročie. Povedala som si, že je to pravý čas, kedy môžem aj ja nazrieť do tohto vzácneho posolstva pre svet. Chcem sa s vami podeliť s trojitým rozmerom Misijnej púte, ktorý som si pri nej uvedomila. Malo veľký zmysel, že ste prišli, malo význam, že ste so sebou zobrali svoje stretko. Aj Mária sama urobila z dubu vo Fatime miesto svojich stretiek s tromi deťmi – Františkom, Hyacintou a Luciou a malo to význam pre celý svet.
MISIA
Rovnako má význam pre svet aj misijné srdce účastníkov púte. Každoročná púť je totiž poďakovaním všetkým koledníkov Dobrej noviny, ktorí počas Vianoc neváhajú vykročiť, rovnako ako Fatimské deti, a pomôcť. Možno vnímate Dobrú novinu len ako zábavku, možno si myslíte, že deti jej aj tak viac nedokážu porozumieť ale „nech nimi nik nepohŕda, pretože sú mladé.“ (Tim 4,12) Naše deti na eRku sú totiž tiež pozývané do misie. Nie len Dobrá novina, ale aj Detský čin pomoci či týždeň Vypni telku , zapni seba, ktorý nás čaká o pár dní – sú misijnými dielami, ktorými deti v eRku slúžia spoločnosti. A cez túto službu sa tak učia kresťanstvu, ktoré je bez misie mŕtve. (KKC 1438) Nie len veľké akcie sú však misiou eRka. Misionármi ste aj vy animátori, keď týždenne zamieňate domáce pohodlie za stretkáreň, aby ste ukázali deťom pochopenie, priateľstvo a radosť, cez ktoré ich vediete k zrelosti.
MAMA
Prvú misiu však zažívajú deti doma. Hovorím o materstve, ktoré bolo misiou aj samotnej Márie. Už pod krížom dostala misiu stať sa mamou celého sveta a ako mama sa zjavila aj deťom vo Fatime. V máji oslavujeme Deň matiek, ktorým nechceme povedať mamám, že sú vzácne len pre pranie, žehlenie či varenie, ale naša vďaka im patrí za lásku, s ktorou toto všetko robia. Preto aj vo Fatime prišla Mária ako mama, ktorá odkázala deťom, že svet potrebuje modlitby za lásku pre svet. Každodenné stretnutie s mamou je nám živým odkazom, aby sme milovali a nebáli sa obetovať.
MIER
Láska je totiž liekom na mier vo svete. Predtým, ako sa deťom vo Fatime zjavila Mária, prišiel k nim anjel pokoja, aby ich naučil modliť sa za pokoj. Naše deti na stretkách sa môžu tiež stretnúť s podobnými anjelmi – s animátormi, ktorí im nesú posolstvom o Bohu. Spolu s rodičmi ich aj vy učíte modliť sa. Nie len za seba, ale aj za svet, v ktorom žijú. Dnes síce nežijeme vo svetovej vojne, aká bola počas zjavení v roku 1917, ale bojujeme o hodnoty, o ľudskosť.
Z tohtoročnej Misijnej púte si teda neodnášam len 3D obraz vysmiatych tvárí, ale aj 3M – misiu, mamu a mier, cez ktoré vidíme, že posolstvo Fatimy sme pozvaní žiť aj na našich stretkách v eRku. Verím, že nech ste boli na ktorejkoľvek misijnej púti – v Obišovciach, Levoči, Marianke či Rajeckej Lesnej, odnášate si odtiaľ krásne svedectvo priateľstva, dobrovoľníci aj obety, a najmä lásky, ktorú ideme šíriť svetom, tak ako to urobili aj deti vo Fatime.
Veronika Bruncková, Územie Orava-Liptov
OBIŠOVCE
V deň stého výročia zjavení vo Fatime, 13. mája, zorganizovalo eRko, v spolupráci s rímskokatolíckou farnosťou Obišovce, historický prvú arcidiecéznu púť detí do svätyne Ružencovej Panny Márie, do Obišoviec.
Cez tisícku detí z celej košickej arcidiecézy putovalo peši z Ličartoviec. Počas putovania naberali nadmorskú výšku, ale tiež duchovnú výšku. Modlili sa, spievali mariánske piesne, spoznávali Fatimu i Obišovce. Každý zúčastnený mal preukaz pútnika, do ktorého dostával pečiatky po splnení úlohy. Svoje úmysly a obety detí zložili vo svätyni pri milostivom obraze Panny Márie. Domáci obišovský veriaci dokázali nasýtiť obedom všetkých pútnikov, za čo im patrí veľká vďaka i obdiv. Popoludňajší čas deti trávili katechézou, eRko tancami, výrobou cukríkového ruženca, maxibublinymi, či hrami. Vyvrcholením púte bola modlitba posvätného ruženca a slávnostná sv. omša, ktorú celebroval Mons. Marek Forgáč, pomocný košický biskup. V homílii povzbudil detí k obetavosti a vernosti modlitbe, lebo aj „malé“ skutky napĺňajú život bohatstvom. Liturgiou nás sprevádzal vranovský detský spevácky zbor Bambino Luci, ktorý dokázal, aj pomedzi kvapky dažďa, roztancovať srdce, ruky i nohy. V závere sa pútnici zasvätili Nepoškvrnenému Srdcu Panne Márii a dostali požehnanie na cestu domov.
Týmto ale púť neskončila. Pútnici majú doma pokračovať v modlitbe ruženca tým, že sa pomodlia posledný 5. desiatok ruženca, a tak prinášať pokoj sebe i svetu. Detí na púť priniesli aj trvanlivé potraviny a školské pomôcky ako svoj obetný dar, ktorý sa odovzdal do o.z. Maják, ktorý pomáha matkám v núdzi. Aj takouto pomocou iným púť pokračuje ďalej.
LEVOČA:
Na Misijnej púti v Levoči sa tento rok stretlo viac ako 1226 pútnikov. Program púte bol zameraný na Fatimské zjavenia a ich posolstvo. Deti sa už počas pešieho putovania cestou na Mariánsku horu hravou formou dozvedeli mená Fatimských detí, rok zjavení, to, že sa Fatima nachádza v Portugalsku, keď na mape spájali svoju obec s Fatimou a priliepali papieriky s prosbami. Posledné stanovištie sa týkalo modlitby ruženca, keďže práve túto modlitbu nám priblížila Panna Mária cez Fatimské deti ako prostriedok pre polepšenie človeka i sveta. V súvislosti s tým dostal každý pútnik ešte pred začiatkom putovania desiatok misijného ruženca.
Na vrchole Mariánskej hory vítali prichádzajúce deti moderátori, s ktorými sme sa cez tanečný časostroj presunuli do roku 1917. Stretli sme sa tak i s tromi malými pastierikmi Luckou, Hyacintou a Františkom. Tí nám sprostredkovali informácie o tom kto sú, čo robia, prečo pasú zvieratká hoci sú len deti, ale aj to, čo sa stalo, že o nich hovorí celý svet. Zjavila sa im Panna Mária, ktorá práve cez tieto deti svetu sprostredkovala túžbu po mieri a duchovné prostriedky k tomu, aby sme takýto mier vytvárali.
Moderátori pre deti pripravili aktivitu, v ktorej 3 Fatimské deti symbolizovali tieto 3 oblasti: MIER, MISIA, MAMA. Tieto slová detský pútnici poskladali z písmen a o každom si niečo povedali. Spoločnou záverečnou aktivitou bolo vytvoriť čo najväčšie ľudské M: V tomto M-ku sme ako vďaku naším mamkám, ale i nebeskej mamke Márii kričali trikrát MAMA JE NAJ! Živé M sa rozpŕchlo po celej Mariánskej hore, pretože pútnici mali možnosť sv. spovede, možnosť prezrieť si Baziliku a tiež vypočuť si niečo o histórii tohto miesta. Nosnú časť programu tvorili workshopy s kňazmi a bohoslovcami, ktorí pútnikom priblížili ako žiť fatimské posolstvá v bežnom živote.
Obloha sa nám zatiahla až počas obeda, tak sme sa za spevu piesni presunuli do Bazililky, kde sme sa pomodlili ruženec a za ním nasledovala sv. omša, ktorú celebroval Spišský biskup Mons. Štefan Sečka. Pán biskup nás cez príklad Fatimských detí povzbudil k aktívnemu a svätému životu.
RAJECKÁ LESNÁ:
Ďakujeme všetkým dobrovoľníkov animátorom, kňazom a hlavne deťom za účasť na Misijnej púti detí v Rajeckej Lesnej (13.4.2017). Bolo nás spolu 1550 a misijným koláčom sme prispeli na misie v Ugande sumou 1871,57 €. Obetný dar vreckový čaj odovzdáme Charite v Žiline pre bezdomovcov.
MARIANKA (Rádio Lumen):
Júlia Kavecká, moderátorka: „Deti bratislavskej a trnavskej arcidiecézy dnes spoznávali tajomstvá a odkaz Fatimských zjavení. Na púti v Marianke sa cez katechézy a úlohy oboznámili s príbehom zjavenia Panny Márie vo Fatime a s modlitbami, ktoré naučila malých pastierikov. Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský pripomenul, že modlitba detí je pred Pánom Bohom osobitne cenná. Na každoročnej púti detí v Marianke nahrával Pavol Hudák.“
Pavol Hudák, redaktor: „Tohtoročná púť detí v Marianke bola zameraná na to, aby aj deti prežili a pochopili niečo z posolstva Panny Márie vo Fatime. Približuje koordinátor púte, otec Tomáš Krampl.“
otec Tomáš Krampl, koordinátor púte: „V údolí Marianky sme mali pripravené štyri katechetické stanovištia, deti zažili jednak scénku zo zjavení Panny Márie vo Fatime, na druhom stanovišti zase si vyrábali, desiatok ruženca a animátori učili ako sa ruženec modlí presne, no a potom sme mali ešte dve stanoviská, kde sa hovorilo o obete, modlitbe, ktoré naučil anjel deti vo Fatime.“
Pavol Hudák: „Púť detí v Marianke vyvrcholila svätou omšou, ktorú slúžil bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Poukázal na to, že Panna Mária sa zjavila práve trom deťom, ktoré boli vo veku detí na púti.“
Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup: „Tá ich modlitba je osobitným spôsobom cenná pred Pánom Bohom a nemusí vždy prísť k osobitnému zjavenie Panny Márie. Je isté, že modliace sa deti vedia byť posolstvom Božích myšlienok pre svojich najbližších.“
Pavol Hudák: „Do Marianky prišlo asi 500 detí aj napriek chladnému a veternému počasiu. Deti do Marianky putovali pešo z asi 12 kilometrov vzdialenej Rače alebo 5 kilometrov zo Stupavy. Už počas cesty boli pre ne pripravené rôzne úlohy.“
Dieťa: „Zapisovali sme si do pútničkov modlitbu, modlili sme sa desiatky počas tej cesty.“
Pútnik: Prišli sme sem z farnosti Zohor, je tu šesť detí a päť dospelých. Základná motivácia je starostlivosť o deti, o ich duchovnú formáciu, aby boli normálnymi ľuďmi v tomto svete.“
Pavol Hudák: „Deti so deti za sebou na púť priniesli ako obetný dar sušené mlieko pre bábätká v rodinách, ktoré sú v núdzi.”