Na Celoslovenskom stretnutí eRkárov koncom augusta sme odprezentovali novú ročnú tému a odhalili sme jej logo. Volá sa “Aj ty hrdinom” a skrýva v sebe posolstvo, ktoré znie: Konaj veci s láskou a stanú sa neobyčajnými. Je to naše pozvanie k hrdinstvu v každodennosti.
Prečo téma hrdinstva?
Spiderman, Wonderwoman, Superman… Ich príbehy nás bavia. Hrdinky a hrdinovia z ríše fantázie sú takí úžasní. No keď príbeh skončí, povieme si: „Bolo to pekné, a teraz späť do reality“. Prečo teda ročná téma o hrdinstve? Spolu s deťmi chceme odhaľovať skutočnú tvár ľudského hrdinstva. Zamýšľať sa nad tým, akých hrdinov nasledujeme. Chceme odvážne napredovať v našom povolaní k veľkej láske. Veď nasledovanie kresťanského ideálu je žitie čností na heroickom stupni. Chceme vyzdvihnúť hrdinov každodennosti. Osobitne však deti. ktoré sa stali hrdinami pre svoju rodinu, kamarátov, školu, dedinu, mesto či krajinu. Nemusí ťa pohrýzť pavúk, nemusia ťa operovať v supertajnom laboratóriu a nemusí ťa zasiahnuť žiara kryptonitu. Nehraj sa na to, čím nie si, ale hrdinsky rozvíjaj to, kým si. Preto začíname cestu hrdinstva s pokorou.
Bránou k hrdinstvu je pokora
Akých je tvojich päť negatívnych vlastností? A teraz skús vymenovať päť pozitívnych. Čo bolo ľahšie? Pre väčšinu ľudí je ťažšie pohotovo vymenovať svoje pozitíva, pretože často žijeme v prostredí, kde sa ľudia sťažujú a hovoria neustále o svojich problémoch. Vidieť svoje slabosti je dôležitou súčasťou pokory, robí nás to skromnými. No podľa Tomáša Akvinského v pokore ide najmä o to, aby sme sa videli v celej pravde. Pokora nás uschopňuje, aby sme poznali a uznali svoje reálne možnosti (z hľadiska vedomostí, poznatkov, telesnej a duševnej zdatnosti, mravnej výšky). Inými slovami, pokora je pravda o sebe. Jej úžitok nie je len súkromný. Pomáha nám vychádzať s druhými. Priekopník komunitného života sv. Benedikt z Nursie vložil do regule svojho rádu poučenie o dvanástich stupňoch pokory. Vedel totiž, že bez pokory budú mať mnísy medzi sebou problém s veľkými egami. Pokora sa nazýva aj bránou k všetkým cnostiam, lebo je to práve naše ego, ktoré nám pre falošnú spokojnosť môže brániť napredovať k hrdinským ideálom. Jej opakom je pýcha. Pyšný človek je rozdvojený: na to, čo je a na to, za čo sa vydáva. Má teda dosť problémov sám so sebou a nemá kapacitu na to, aby sa stal hrdinom. Pokorný však vďaka pravde nikdy nestratí pôdu pod nohami, môže sa slobodne vydať na cestu. A po ceste si môže spievať tento žalm: „Neženiem sa za veľkými vecami ani za divmi pre mňa nedosiahnuteľnými.“ (Žalm 131)
Pokrstení a povolaní
Robiť veci neobyčajnými. Na to sme u hrdinov zvyknutí. Okrem tých fantastických, ktorí získali superschopnosti vymysleným spôsobom, sú aj ľudia ako my, ktorí svojou vnútornou silou, intenzívnym záujmom či nákazlivou radosťou konali veľmi neobyčajne. Jednými z nich boli napríklad sv. košickí mučeníci, naši patróni. „Supershopnosti“ kresťanov pramenia z krstu. V krste sa náš život stal neobyčajným, keď sa ho vo sviatosti navždy dotkla Božia láska. Bol to taký silný dotyk, že okrem prirodzeného povolania ku vzťahom nám vtlačil aj kresťanské povolanie premieňať tento svet Kristovou láskou. Ako sa to dá? Tak, že každý deň príjmeme výzvu milovať Boha nadovšetko a svojho blížneho ako seba samého. .
Pokora – odvaha napredovať – vernosť
Každodenné hrdinstvo si teda vyžaduje pokoru, odvahu napredovať a vernosť. Hrdina nie je ten, kto všetko vie, stále sa mu darí a všetko dokáže. V skutočnosti, každý dobrý príbeh má hrdinu, ktorý príjma nečakané udalosti a nepriazeň osudu s pokorou. Na ceste k cieľu môže občas aj padnúť. Pozerá sa však pravde do očí, odvážne príjma svoje povolanie a napreduje, aby sa stal požehnaním pre druhých. Je verný až do konca. Vernosť bude dôkazom jeho lásky a obety. Môžeš byť takým aj ty. Aby boli naše stretká príbehmi hrdinstva v každodennosti. Tieto tri cnosti budeme spolu precvičovať v našom eRkoPROGRAME. Budú námetmi stretiek v Lusku a kampaní, Detský čin pomoci, Dobrá novina a Zapni seba!
Aj deti hrdinami
Na celoslovenskej rade 2019 sme v posolstve vyzvali deti k hrdinskej misii aj takýmito slovami: „Milé deti, objavte v sebe hrdinov, ktorí konajú dobro a menia svet. Nech zaznie reč vašich malých skutkov. Nezištné detské skutky sú ako liek. Nielen že nimi pomáhate riešiť problémy, ale vaše rozžiarené oči, úsmev, dotyk zlepšujú náladu dospelým. (…) Keď sa sľúbite pre nejakú službu, buďte v tom verní (napr. ak doma pomáhate, chodíte koledovať, spievate pre druhých, miništrujete…). Toľko ľudí dnes nedodržiava svoje sľuby…, vy však buďte svojou vernosťou príkladom aj pre dospelých. Snažte sa o pevné a hlboké priateľstvá, veď dobrý priateľ má rád v každom čase. Nech je vaše stretko spoločenstvom ozajstných priateľov. Vďaka našej viere vieme, že každý človek okolo nás je jedinečný. Nebojte sa prejaviť svoje kamarátstvo aj k tým, ktorí sú odstrkovaní a vysmievaní.“
Logo
Príbeh hrdinu môže byť aj tvojim príbehom. Hovorí o tom aj naše logo. Komixová bublina pripomína, že tvoje hrdinstvo je súčasťou väčšieho príbehu. Svetlo na pozadí symbolizuje povolanie, ku ktorému ťa Boh pozýva a pokoru, ktorá osvetľuje pravdu o tebe. Cválajúci kôň je symbolom odvážneho napredovania k tým, pre ktorých si povolaný darovať sa. Podobne ako hrdina si oblieka svoj pláśť do každej akcie, aj ty buď „štýlový“ každý deň. Pre nás eRkárov je to štýl Mám rád… Buďme mu verní. (Logo ročnej témy navrhla eRkárka Veronika Dubcová)
Autor článku: Juraj Králik, predseda eRka