Ak už Pán aspoň trochu premenil tvoj príbeh na príbeh hrdinu, tak ti chceme povedať, že každý veľký príbeh začína v spoločenstve. Budeme mať tridsať a želáme si jednu vec. Aby všetci ľudia znovu uverili v silu spoločenstva.
Život je darom, ktorý získavame tým, že sa darujeme
Keď ti dám žetón do vozíka v supermarkete, bude tvoj a nie môj. Vozík si odpojíš iba ty a nie ja. Ty máš úžitok a ja nie. Čo sa však stane, ak ti darujem láskavé slovo? Je tu rozdiel. Bude tvojim a mojim zároveň. Zrodilo sa v mojom srdci, môj mozog ho sformuloval, prechádza mojou pamäťou a ústnou dutinou… To slovo je moje a záleží len na mne, či bude aj tvojim. Láska a radosť nefungujú ako torta, ktorú keď rozkrájaš a rozdáš, už ju nemáš. Je také smutné, keď sa do našich vzťahov vnesie konzum. Keď sa bojíme, že to, čo sme usilovne nadobudli v našom vnútri úplne zmizne, ak to darujeme druhým. Že dobrý nápad patrí iba nám a radšej ho nezdieľame, aby ho nespeňažil niekto iný. Alebo keď sa bojíme oženiť zo strachu, že prídeme o vlastné súkromie. Na Kvetnú nedeľu 2020, v situácii, keď v Taliansku zomierali stovky ľudí denne na ochorenie COVID-19 odkázal pápež mladým celého sveta: „Život je darom, ktorý získavame tým, že sa darujeme.“ Akoby chcel povedať, nemýľme si ľudské vzťahy s nákupmi v supermarkete.
Veľký príbeh začína vždy v spoločenstve
Neviem, či sme sa už trochu poučili z koronakrízy. Na jednej strane tu máme pekné príklady dobrovoľníctva v akútnych prípadoch, na druhej strane, otvorili sa viac naše susedské vzťahy? Sústredíme sa v spoločnosti na podstatné veci? V minulej ročnej téme sme hovorili o tom, aby náš príbeh bol príbehom hrdinu. Teraz to dopĺňame a hovoríme, že každý veľký príbeh začína v spoločenstve. Dokonca biblický príbeh o človeku ako takom začína, keď Boh – spoločenstvo tvorí človeka a ukrýva doň svoj obraz. Ako by do jeho srdca namaľoval svoje krásne MY a potom mu dal hneď od začiatku vzťah (Adam a Eva). Budeme o tom spievať v novej eRko-pesničke Stvorení pre MY a tiež pri pri príležitosti 30. výročia eRka.
Úcta ku každému – jednota – nezištná služba
Pre budovanie silného spoločenstva sme vybrali tri čnosti: úctu, jednotu a nezištnosť. Všetky tri sú hlboko ľudské a je ich veľmi ťažké nájsť vo svete konzumu a obchodu. Úcta, aby TY bolo pre mňa tajomstvom a hodnotou už len pre to, že je v ňom život. Jednota, ktorá sa v skutočnosti nevytvára ako kompromis rôznych záujmov, ale vtedy, keď JA žije pre TY. A nezištná služba, lebo v spoločenstve musí vždy byť ten kto dostáva i dáva. Nestačí len, keď sme si sympatickí, naše skutky musia druhého obohatiť, aby vznikalo niečo spoločné. V teórii vytvárania sociálnych skupín sa popisujú tri pilere skupiny: 1. jednotlivec, 2. skupina, 3. úloha. Keď sú v rovnováhe, vytvára sa silná skupina. Náš pohľad na túto teóriu cez svet čností je: 1. úcta ku každému, 2. vytváranie jednoty, 3. nezištná služba pre spoločné dobro. Všetky tri sú potrebné pre silné spoločenstvo.
Zdravé a chutné ako med
Presvedčili sme sa, že silné komunity sa dokážu zomknúť a priniesť svetu viac dobra aj v čase krízy. A tiež, že je ozajstnou úľavou, ak máme niekoho, komu môžeme otvoriť srdce a zdieľať s ním svoje vnútro. Je naliehavou úlohou učiť dnešné deti vytvárať komunity a spoločenstvá zdravé a chutné ako med. Keby sa deti zo stretiek, z eRko-života vo farnosti, OC či kampaní na celoslovenskej úrovni naučili (priamo i podprahovo), čo pomáha a čo nepomáha budovaniu spoločenstvo, keby sa z toho všetkého naučili len toto jedno, bol by to v tejto epoche ľudstva úžasný príspevok eRkárov pre dnešný svet. To, čo nám bude pomáhať rozprávať sa o sile spoločenstva s deťmi budú príklady zo života včiel. Nie sú len usilovné, ale každá prináša do úľa dobroty predovšetkým určené druhým – spoločenstvu. V jednom úli ich môže byť aj 60 000, a predsa žiaden chaos, ale po malých krokoch starostlivosť jeden o druhého a tvorba medu. Produktom práce včelieho spoločenstva je niečo trváce a chutné. Vedeli ste, že med je potravina, ktorá vydrží neskazená aj stovky rokov? Podobne, nech hodnoty, ktoré vytvoria deti v eRko-spoločenstvách nech prežijú minimálne toto jedno dramaticky premenlivé storočie.
Prečo svätý Ambróz?
Čnosti sa učíme aj tým, že vnímame ľudí, ktorí danú čnosť reprezentujú na vysokej úrovni. Dá sa vygoogliť, že biskup Ambróz je patrónom včelárov. To je milé, ale vybrali sme ho ako patróna predovšetkým preto, že ešte pred svojim krstom bol miestodržiteľom niekoľkých miest, kde ho ľudia mali radi pre jeho oddanosť službe a schopnosť zjednocovať znepriatelené strany. Keď sa stal biskupom, venoval sa veľmi poctivo katechumenom, ktorí sa chceli včleniť do cirkvi. Vytvoril krstné katechézy, a tak urobil kus práce, aby boli ľudia kvalitne pripravovaní na život v kresťanskom spoločenstve.