Ako sa správne starať o svoje stretko?
Dobré stretko je namiešané z viacerých zložiek. Či už sú to hlboké vzťahy a atmosféra plná radosti alebo kvalitný program s hrami, ukazovačkami, scénkami… Toto všetko konáme s cieľom, aby deti robili kroky k osobnej zrelosti, rozvíjali svoje talenty, zručnosti a vedomosti. Preto je potrebné myslieť počas príprav i počas každého stretka na to, čo pomôže nášmu stretku stať sa dobrým a kvalitným.
- modlitba – vždy, keď ideš pripravovať stretko, popros Boha o pomoc a o inšpiráciu. Všetko chceme robiť s Ním a pre Neho. Tak naša snaha bude mať ešte väčší zmysel a význam.
- čas – neboj sa investovať do stretka čas. Čas, ktorý stráviš na internete, na facebooku, či sledovaním seriálov radšej investuj do stretka. Pripravuj stretko v dostatočnom predstihu a vyhraď si na samotnú prípravu konkrétny čas, najlepšie po dohode s ostatnými vedúcimi. Verím, že čas venovaný príprave sa Ti mnohonásobne vráti počas stretka a ak aj nie na stretku, tak v nebi sa k Tvojim dobrým skutkom iste pripočíta aj čas venovaný príprave.
- byť vzorom – nezabúdaj, že na stretku si vzorom pre deti Ty. Naše správanie by malo byť v súlade s tým, čo hovoríme. Nemôžeme odovzdať deťom to, čo sami nemáme.
- zošit nápadov – založ si zošit príprav, nápadov, myšlienok, môžeš tak s nimi lepšie pracovať, dopĺňať, upravovať, prehodnocovať ich a zároveň sa s nimi deliť aj so spoluvedúcimi. Stretká, ktoré budeš mať písomne vypracované, môžu byť dobrou pomôckou pre budúcich animátorov (môžeš si napísať aj zoznam pomôcok, ktoré si potreboval, aby sa na nič nezabudlo..).
- rozdelenie úloh – komunikuj s ostatnými vedúcimi a zodpovedne si rozdeľujte jednotlivé úlohy podľa svojich darov a schopností.
Krok za krokom k lepšiemu stretku
- téma – by mala byť konkrétna, môže súvisieť s ročnou témou, s liturgickým obdobím, s tým, čo deti baví a práve tým žijú a mala by zohľadňovať vek detí. Preto si všímaj svoje deti, rozprávaj sa s nimi, a tak zistíš, čo ich trápi, čo potrebujú, čo ich zaujíma. Podľa toho vieš, že so 6-ročnými deťmi ešte nebudeš preberať Zjavenie apoštola Jána a s 13-ročnými sa hrať na Noemovu archu.
- cieľ a otázky – jasne sformulovaný cieľ pripomína, čo chcem dosiahnuť, odovzdať alebo naučiť deti a tomu prispôsobím i aktivity na stretku
- motivácia – je veľmi podstatnou a neodmysliteľnou zložkou stretka. Téma môže byť akákoľvek, aj náročná, či abstraktná,
avšak Tvojou úlohou je deti vtiahnuť, nabudiť, naplniť ich zvedavosťou a túžbou spoznávať tému stretka, a tak sa učiť, zažívať niečo nové. Poznáme rôzne spôsoby motivácie: scénka, prezlečení vedúci, vyzdobenie miestnosti, prenesenie sa v mysli na iné miesto, motivačná pieseň, hosť, plyšová hračka, plagát, rámcový príbeh… - úvodná modlitba – otvára naše stretko a nesmie na ňom chýbať, môžeme v nej ďakovať za uplynulý týždeň, pozývame Pána Ježiša medzi seba na stretko a zároveň ona sama nás môže voviesť do témy stretka. Ak je aj spojená s nejakou aktivitou, ktorú spravíme, nezabudni na modlitbu ako takú.
- aktivity – si vopred premysli. Majú napomáhať k dosiahnutiu cieľa. Jednotlivé činnosti je vhodné striedať tak, aby rozvíjali celého človeka. Okrem hlavy (keď sa učíme novým vedomostiam) by mali rozvíjať i srdce (vychovávame, diskutujeme, čo je dobré a čo zlé, správne a nesprávne) a ruky (vyskúšať si niečo nové, zažiť niečo, robiť spolu niečo a nielen o tom hovoriť). Na stretku má byť priestor na konanie, na hry, rozvíjanie vzťahov, ale i na oddych.
- zhrnutie a spätná väzba – je vhodné si na konci stretka spolu s deťmi zopakovať, čo sme sa naučili, zapamätali, prípadne im môžeme pripomenúť dôležité body. Môžeme im pripraviť pracovný list, ktorý si doma vyplnia alebo im dáme mini úlohu, ku ktorej sa na nasledujúcom stretku vrátime, príp. si spoločne vyrobíme niečo, čo bude deťom pripomínať tému stretka.
- záverečná modlitba – nezabudni na záverečnú modlitbu, aby deti vedeli, že nerozlučnou súčasťou nášho spoločenstva je Pán Ježiš a že je s nami pri všetkom, čo robíme, aj keď sa bláznime, tešíme, vyrábame, beháme, učíme.
Stretkárske „špecialitky“
Mysli aj na to, že každé jedno stretko je to najjedinečnejšie a najkrajšie, pretože ho tvoríme my sami. Nebojme sa dávať kus
seba do našich stretiek. Je veľmi pekné, ak máme zaužívané niečo tradičné, čo robíme počas každého stretka (napr. stretko začíname/končíme v modlitebnom kútiku, počas stretka máme občerstvenie, pitie, čaj, spievame našu hymnu, tancujeme náš eRko tanec, na našom stretku máme maskota; nejaké plyšové zvieratko, keď sa modlíme modlitbu Otče náš, vždy sa držíme za ruky, na začiatku stretka sa rozprávame o tom, aký sme mali týždeň, v závere stretka si robíme plagát, ktorý nám pripomína, kto bol kedy na stretku a čo sme na danom stretku robili – nalepíme si naň pamiatku z každého stretka).
Tú pravú „špecialitku“, vhodnú práve pre Tvoje stretko, môže vložiť do stretka každý vedúci. Nezabúdaj i na príležitostné stretká – vonku, s hosťom, narodeninové stretko s príchuťou pukancov, lentiliek, keksíkov Bebe, cukríkov Jojo. A ak sa Ti niečo nepozdáva alebo sa vyskytne problém, spýtaj sa na názor a poraď sa so svojím ZOFom, VOCom, kňazom, rodičmi. Siahni po Lusku, stretkobloku, príručkách.
Prajeme Ti, nech Ťa slová Pána Ježiša vždy uisťujú a povzbudzujú v správnosti a dôležitosti Tvojej radostnej služby, lebo „čokoľvek ste urobili jednému z mojich najmenších bratov, mne ste urobili.“ Mt 25,40
Pre Lusk 163 ripravili Dominika Bujdáková a Vanda Jankovičová.