Výchova k starostlivosti
Výchovný proces najskôr začína v rodinách, na čo upriamuje pozornosť aj pápež František. Deti sa učia predovšetkým pozorovaním dospelých, opakujú, to čo vidia. Keď vidia svojich rodičov hádzať odpadky na zem, urobia to aj ony, keď ich vidia starať sa o kvetiny, urobia to aj ony. V každom z nás je ukrytá prirodzená túžba starostlivosti o zverené veci. Keď dieťa dostane hračku, po ktorej dlho túžilo, stará sa o ňu aby mu vydržala, čo najdlhšie. My všetci sme dostali dar – Zem, náš spoločný domov, o ktorý sa zabúdame starať. Výchova, ktorú spomína pápež František sa týka rodiny, škôl, ale každého z nás. Pretože keď sa u detí tento udržateľný “Laudato si” životný štýl stane prirodzeným, nebudú premýšľať nad tým, či hodím na zem papierik od čokolády alebo ho hodím do koša, alebo si kúpim novší model telefónu, napriek tomu, že ten čo mám mi ešte dobre slúži. Výchova k starostlivosti rozbíja logiku násilia, využívania a egoizmu. Miernosť prežívaná uvedomele a v slobode oslobodzuje. Pápež František dodáva, že šťastie si vyžaduje umenie obmedzovať niektoré potreby, ktoré nás otupujú, a zostať tak prístupní rozmanitým možnostiam, ktoré život ponúka. Dobrá výchova v detstve a dospievaní zasieva semienka, ktoré môžu prinášať plody celý život.
Ekologická konverzia
Záverečná kapitola encykliky sa venuje ekologickej konverzii, čo môžeme vnímať ako výzvu na obrátenie, výzvu na zmenu nášho zmýšľania. Prostriedkom našej našej odpovede na túto výzvu je spomínaná formácia a výchova, pretože každá zmena potrebuje motiváciu a výchovný proces. Ekologická konverzia vedie k tomu, že umožníme, aby sa vo vzťahoch so svetom, ktorý nás obklopuje, prejavili všetky dôsledky nášho stretnutia s Ježišom. Povolanie chrániť Božie dielo je podstatnou súčasťou cnostného života a nie niečím voliteľným alebo druhotným v živote nielen kresťana, ale každého človeka.
Svätý František z Assisi môže byť pre nám príkladom zmeny zmýšľania. V kostolíku sv. Damiána dostal od Pána pozvanie opraviť dom, ktorý je celý zničený. Svätý František opravil nielen chrám – kostol, ale ukázal nám cestu ako opraviť chrám – našu planétu, ktorá dnes nevyhnutne potrebuje zachrániť. Harmóniu, ktorú svätý František žil so všetkými stvoreniami, môžeme interpretovať aj ako uzdravenie pôvodného harmonického vzťahu medzi Bohom, ľuďmi a prírodou. Je dôležité prijať záväzok zmeniť sa a stať sa dobrými správcami stvorenia. Budeme tak viac vďačnejší, štedrejší, kreatívnejší pri riešení problémov sveta. Hlbšie si uvedomíme, že Zem je darom a je našou zodpovednosťou, starať sa o tento dar. Sme pozvaní ochraňovať stvorenstvo podľa príkladu sv. Františka z Assisi. Chrániť znamená stáť pri tých druhých a starať sa o nich s láskou a nežnosťou. Napokon, láska svätého Františka k stvorenstvu je praktická a bratská, nie teoretická. Naše rozhodnutia a náš životný štýl, s človekom aj s prírodou, by mali byť tiež takéto: nielen idealistické alebo romantické, ale schopné praktických rozhodnutí.
Laudato si’ – ako cestovná mapa
Jednoduchým krok k ekologickej konverzii je poďakovanie pri jedle, ktoré môže byť pre nás pripomienkou integrálnej ekológie a vzťahu jednotlivca k Bohu, prírode a iným ľuďom. Rehoľná sestra z komuniky Congregatio Jezu prirovnáva encykliku pápeža Františka Laudato Si’ k jasnej cestovnej mape, vďaka ktorej sa môžeme naučiť žiť evanjeliovú nádej spôsobom, ktorý umožňuje, aby sa veci diali a životy sa menili. Klimatickú krízu môžeme vnímať ako obávanú apokalypsu, ktorá nás oberá o nádej na našu budúcnosť, alebo ju môžeme vnímať ako výzvu žiť inak. Encyklika Laudato si nás pozýva k tomu, aby sme odpovedali na volanie Zeme a s väčšou odvahou sa starali o našich blížnych a náš spoločný domov.
Učiť sa starostlivosti o druhých a náš spoločný domov môžeme aj cez výzvy, vďaka ktorým budujeme náš vzťah s Bohom, blížnym a spoločným domovom.
Vzťah k Bohu
- Pomodlím sa denne s rodinou večernú modlitbu
V rodinnom kruhu je požehnaným časom spoločná večerná modlitba, keď sa stretne celá rodina. Pozývame ťa k takejto modlitbe s tvojimi najbližšími. Nájdi si čas na spoločnú modlitbu. A pamätaj, modlitba nemusí byť dlhá, hlavne, že je od srdca.
- Pomodlím sa denne za stvorenstvo
Všade vôkol nás je nádherný svet. Krásna príroda, rastliny, zvieratá, ale aj výnimoční ľudia. Pozývame ťa, aby si každý deň pomyslel/a v modlitbe na naše stvorenstvo, na náš svet a všetko, čo sa na ňom nachádza. Pomodliť sa môžeš vlastnými slovami alebo si nájsť nejakú modlitbu na internete. Pomodliť sa môžeš aj počas prechádzky v prírode, či cestou zo školy.
- Budem sa snažiť s Bohom tráviť viac času
Keď niekoho máme radi (rodinu či priateľov), tak s ním trávime veľa času, niekedy aj celé dni. Pozývame ťa, aby si si našiel/našla čas a trávil/a ho s Bohom. A ako? Napríklad tak, že pôjdeš na svätú omšu, na adoráciu alebo sa jednoducho pomodlíš.
- Pôjdem na sv. omšu častejšie ako bežne chodievam
Často sa stáva, že na svätú omšu chodievame len zo zvyku. Pozývame ťa, aby si zašiel/zašla na svätú omšu aj iný deň, ako zvyčajne chodievaš. Ak máš príležitosť, tak skús navštíviť aj iný kostol, možno niekde v tvojom okolí. Pozývame ťa aj k tomu, aby si pristúpil/a k svätému prijímaniu, pokiaľ môžeš.
Vzťah k blížnemu
- Pomôžem s domácimi prácami
Nie vždy sa nám chce poumývať riad, povysávať koberec alebo robiť iné domáce práce. Môžeš urobiť niečo o čom vieš, že je to potrebné, alebo sa opýtaj rodičov, či nepotrebujú nejakú pomoc.
- Budem všímavejší
Možno sa ti už niekedy stalo, že si zbadal/a starú pani, ktorá niesla ťažké tašky, a pomohol/a si jej. Nie vždy si však všimneme, že niekto potrebuje pomoc. Bolo by super, keby sme sa naučili hľadať príležitosti pomôcť. Na začiatok stačí, ak sa budeš pozornejšie dívať na ľudí okolo seba. Môže to byť čokoľvek, v čom ty sám môžeš pomôcť.
- Poďakujem pani učiteľke
Predstav si aké príjemné by bolo pre pani učiteľku, keby si jej niekedy povedal/a niečo pekné. Napríklad, že je veľmi pekne oblečená alebo za ňou môžeš prísť a poďakovať sa jej, že je trpezlivá. Môžeš jej dokonca poďakovať aj za to, že je učiteľka, a teba má kto v škole učiť všetky nové a dôležité veci.
- Zahrám sa so súrodencom/kamarátom jeho obľúbenú hru
Ak máš nejakú obľúbenú spoločenskú hru, určite sa potešíš, ak sa nájde niekto, kto si ju s tebou zahrá. Čo keby si takto niekoho potešil ty. Opýtaj sa svojho súrodenca alebo kamaráta aká je jeho obľúbená hra a navrhni mu, že sa ju môžete spolu zahrať.
Vzťah k spoločnému domovu
- Voda
Už aj my na Slovensku pociťujeme sucho a nedostatok vody. Snažíme sa ju šetriť aj v našej domácnosti. Pri umývaní zubov použi pohárik. Namiesto kúpeľa vo vani využi radšej sprchu. Keď sa mydlíš, zastav vodu. Ak máte umývačku riadu, používaj ju. Ak nie, neumývaj riady pod tečúcou vodou. Ak bývate v dome a viete zachytávať dažďovú vodu, je to parádne! Viete ju využiť napr. na polievanie rastlín.
- Jedlo
Na svete sa každodenne vyhodí veľké množstvo jedla. Na druhej strane sú stále ľudia, ktorí hladujú. Naučím sa byť vďačný za každé jedlo, nevymýšľam a zjem naozaj všetko. Ak nám nejaké potraviny doma zostali alebo sme toho navarili viac, spoločne porozmýšľame, ako by sme to vedeli zúžitkovať, príp. komu posunúť. Pri nákupe potravín sa snažíme podporiť (ak je to možné) miestnych pestovateľov a farmárov. Nekupujeme potraviny, ktoré k nám museli cestovať z druhej časti sveta. Snažím sa do svojho jedálnička zaradiť viac zdravých vecí, namiesto sladkostí si dám ovocie, príp. si v rodine upečieme spoločne koláč.
- Odpady
Naša planéta sa našou zásluhou pomaly mení na jedno veľké smetisko. Veríme, že aj my môžeme každodennými dobrými drobnosťami túto zmenu ovplyvniť. Ak ešte nemáte koše na triedený odpad, zaveďte si ich. Do obchodu na nákup si zoberiem svoje vlastne tašky a vrecúška (na ovocie, zeleninu, pečivo). Dajú sa jednoducho ušiť zo starého trička, starých záclon, príp. zvyškov látok. Nekupujem nápoje balené v plaste a tetrapaku, používam radšej svoju vlastnú fľašu. Namiesto sprchového gélu v jednorázovom plastovom obale začnem používať mydlo. Teším sa zo všetkého čo mám a vždy si radšej premyslím, či vec, po ktorej tak túžim, aj skutočne potrebujem. Veľa vecí sa dá požičať, vymeniť. Môžete zorganizovať napr. burzu kníh alebo swap (výmena) oblečenia. Ak sa vyberiem na prechádzku do prírody, pribalím si aj vrecko na odpad a vyzbieram smeti, ktoré nájdem.
- Energie
Je veľa spôsobov, ako môžem šetriť aj v tejto oblasti. Nabíjačky, káble odložím, ak ich už nepotrebujem. Spotrebiče na noc nenechávam v spánkovom režime. Radšej ich vypnem. Keď odchádzam z miestnosti, zhasnem svetlo. Snažím sa myslieť ekologicky a teraz aj čoraz viac ekonomicky – pri kúrení vetráme krátko a intenzívne, priestor doma zbytočne neprekurujeme. Zatváram dvere, najväčšie úniky tepla sú práve cez dvere. Pri varení používajte pokrievku, dokáže veľmi výrazne znížiť spotrebu energie.
- Bonus na záver…
Využívajte, čo najviac pešobus, bicykel, príp. hromadnú dopravu. Okrem pomoci nášmu spoločnému domovu si budete môcť vychutnať jeho čaro… a to je nádherné v každom čase, špeciálne v tom jesennom, keď hrá všetkými farbami…