Vybav sa na cestu za hrdinským animátorstvom! Pripravili sme pre Teba niekoľko workshopov z Cesty eRkára. Môžeš si vybrať z cesty k sebe, cesty k druhým, cesty duchovného rastu a z cesty animátora. Workshopy budú 29. 8. viesť zaujímaví hostia a Tvoje prihlásenie nám pomôže sa lepšie pripraviť na štvrtkové popoludnie. Môžeš si vybrať po jednom workshope v obidvoch kolách, t. j. jeden workshop v čase 14.00 – 15.30 (aj s presunom) a druhý v čase 15.30 – 17.00. Kapacita workshopov je obmedzená, preto s prihlásením príliš neváhaj ;-).

1. kolo workshopov 14.00 - 15.30

Slobodný, slobodná pre lásku

Lucka Molnárová

Môže byť “single” človek šťastný? Má aj on svoje povolanie? Hodnotu človeka (“zadaného” či “nezadaného”) a rôzne nepravdy o slobode a slobodných budeme objavovať cez optiku učenia sv. Jána Pavla II. o ľudskej láske. Lucka pracuje na Stredisku eRka ako koordinátorka vzdelávania. Vo svojom voľnom čase sa venuje štúdiu Teológie tela nielen cez masterský program Teológia manželstva a rodiny.

Buďme požehnaní(m) s Dobrou novinou

Marián Čaučík, Darina Maňurová, dobrovoľníci pre Afriku a ďalší hostia

Keď zostávame verní nášmu koledníckemu „povolaniu“ a robíme ho s láskou a vďačnosťou, sami sa stávame požehnaním pre druhých – nielen na Slovensku, ale aj na africkom kontinente. Dobrá novina oslávi počas Vianoc už svoje 25. výročie. Ponúkneme ti najzaujímavejšie míľniky z jej histórie, úspešné životné príbehy našich partnerov a diskusiu, v ktorej sa na Dobrú novinu pozrieme z rôznych uhlov.

Sila zRnka

Deti a animátori z projektu Z horčičného zRnka strom: zRnko Malí divadelníci a zRnko Makovníci - pomocníci

V predošlom školskom roku sa 17 skupiniek rozhodlo, že chce žiť pozvanie Sv. Otca Františka k akčnej láske, byť zRnkom, ktoré prinesie zmenu do svojej komunity. Ako vidia svoje zRnkovanie po roku? Príď sa dozvedieť viac o projekte a načerpať inšpirácie, ako výjsť zo stretkárne so svojim stretkom nielen počas Detského činu pomoci. Malí divadelníci pochádzajú z Bobrovca, Makovníci – pomocníci z Mostu pri Bratislave.

Gréckokatolícka rómska misia

F6

Počul si už o Gréckokatolíckom rómskom centre v Čičave? Známejší je asi názov skupiny F6 :). Skrývajú sa za ním nielen evanjelizačné a chytľavé melódie. Príď si vypočuť a zažiť príbeh, ktorý hovorí o tom, že “zmierenie, uzdravenie a spolupráca slovenského a rómskeho národa je možná a naším Otcom v nebi aj dlho vytúžená”.

Boží hrdina (hrdí-na:-)

o. Andrej Darmo

Objav milosť, ktorú Ti v krste už Boh daroval, aby si bol/a jeho hrdinom/nádherou. Zo strachu, osamelosti, priemernosti, sebapodceňovania Ťa pozval k hrdinskému vydávaniu svedectva. Byť vôňou Krista. PRÍĎ SA OBJAVIŤ! O. Andrej pracoval vyše 12 rokov s mladými v DCM Maják. Má rád všetko, čo prináša nový život, radosť a slobodu – rovnko ako krst. Teší sa z každého stretnutia s mladými – vždy je to milosť.

Poďme sa hrať!

Jožko Antonič

Rozhýbme kosti a prebuďme lovecké inštinkty :). Vyskúšaj pár jednoduchých outdoorových pohybových hier, kde nepotrebuješ nič, len seba. Jožko je vychodňar, má 33 a rád sa hrá. A ako zistil, aj zvyšok sveta sa rád hrá (napriek tomu ako vážne sa snaží vyzerať :)). Všetko ide ľahšie a krajšie cez hru, vedia to skauti, eRkári, pedagógovia aj športovci. Akonáhle to Jožko uzrel z každej z týchto pozícií, už nebolo cesty späť. 

Od stretka k spoločenstvu

Dominka Bujdáková, Lucy Kodayová

Sme Hnutím kresťanských spoločenstiev detí. Je rozdiel medzi stretkom a spoločenstvom? Ako sprevádzať deti, aby sa zo skupinky stávalo spoločenstvo? Lucy so svojimi deťmi a mladými z Poddunajských Biskupíc žije otvorené spoločenstvo už 10 rokov. Dominika sama vyrástla na stretkách a teraz už 7. rok vedie viaceré stretká – spoločenstvá v Šali s deťmi vo veku 4 až 16 rokov. Príď sa od nich inšpirovať ako na to.

2. kolo workshopov 15.30 - 17.00

Učme sa láske s JPII.

manželia Elena a Martin Dzurňákoví

Prečo je potrebné učiť sa láske? Dá sa jej vôbec naučiť? Príď si vypočuť svedectvo manželov Dzurňákových, ktorí s Jánom Pavlom II. a jeho myšlienkami o láske “kráčajú” nejeden rok. Pochádzajú z Levoče, manželmi sú 6 rokov, študujú Diplom v rodinnej pastorácii a svoje vnímanie krásy premietajú i do ručne vyšívaných výrobkov.

Hodnota (mojej) práce

Elena Karasová

Je práca pre človeka, alebo človek pre prácu? Aký postoj by mal mať kresťan k zamestnaniu? Sociálnu náuku Cirkvi okorenia osobné skúsenosti hosťky, ktorá vyštudovala filozofiu a teológiu, pracovala v advokátskej kancelárii, rok dobrovoľníčila v Rocca di Papa (IT), bola “tvárou” Docatu a vyštudovala licenciát na Inštitúte Jána Pavla II. v Ríme. Momentálne pracuje na sekretariáte Domky na pozícii vzdelávanie a zahraničie.

Fair Trade: tvár obchodu s kakaom

Darina Maňurová

Skrze akčnú simulačnú hru sa staneme farmárom, čokoládovou spoločnosťou, predajňou, novinárom či spotrebiteľom. V následnej diskusii tak objavíme tvár (ne)férového obchodu s kakaom. Darinka sa oblasti Fair Trade venuje už od vysokej školy, kde zúžitkovala svoju dobrovoľnícku skúsenosť s farmármi čaju Roibos z JAR. Venovala sa tiež obchodovaniu s Fairtrade produktami. Od r. 2010 pracuje ako projektová manažérka DN.

Božia vôľa s mojim životom

o. Martin Majda

Ako rozlišovať, k čomu všetkému nás Boh povoláva? K životu, láske, radosti, večnej blaženosti, konkrétnemu povolaniu – manželstvo, zasvätený život. Aké sú prostriedky, vďaka ktorým sa nám Božiu vôľu bude dariť viac a viac v živote napĺňať? O. Martin žije svoje vlastné povolanie ako kňaz už 11 rokov, pôsobil vo viacerých farnostiach (Lomnička, Bratislava, Dolný Kubín). Aktuálne pôsobí v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka. 

Malá ovečka

o. Ivan Kňaze

Praktické ukážky modlitieb s deťmi. Čo to znamená učiť deti modliť sa? Zistíme s “eRkokňazom” pochádzajúcim z Hradišťa. Ako absolvent 5. ZK pomáhal eRku v Hradišti, Čadci, Bolešove a Pruskom. Stál pri vzniku kampaní Vypni telku, zapni seba, Detský čin pomoci či Misijnej púte a biblických stretiek. Ostatný rok pôsobí ako riaditeľ Pápežských misijných diel na Slovensku.

Tínedžer na stretku

Mirka Gočová, Marek Šuppa

Vedieš stretko s “násťročnými”? Chceš im viac porozumieť? Hľadáš inšpirácie, ako na nich? Mirka, farmaceutka, ZOF Čereňany a dlhoročná členka PePo predstaví niekoľko trendov zo života súčasných tínedžerov. Od Mareka, programátora a animátora z Jacoviec, sa dozvieš o ročnej skúsenosti jeho mládežníckeho stretka s projektom Využi svoj čas určeným pre túto skupinu.

Ako ľahšie porozumieť špecifickým potrebám detí?

Mgr. Barbora Holíková, PhD.

Zážitkovou aj edukačnou formou spoznáme a porozumieme, aké pocity a emócie sa skrývajú za našim správaním, ako aj správaním iných ľudí – detí. Budeme pracovať s pocitmi a potrebami prostredníctvom sebapoznávania. Barbora pracuje ako psychologička v Centre pre deti a rodiny a učí na Katedre psychológie FFKU. Rada pracuje so zanietenými ľuďmi, ktorí majú chuť sa stále učiť nové veci a odovzdávať tak svoje schopnosti ďalej, deťom či dospelým.

Pre lepšie rozlíšenie farebná legenda:

Cesta k sebe

Cesta k druhým

Cesta duchovného rastu

Cesta animátora