Prečo nechceš tancovať? Všetky deti spolu tancujú. To sú naše obľúbené eRko tance. Pridaj sa aj Ty. Častokrát na stretku či v táboroch chceme, aby sa všetky deti aktívne zapájali do programu a spolupracovali. Avšak niekedy zabúdame, že nie je najdôležitejšie to, aby všetci robili všetko rovnako, ale to, aby spolu rástli v radosti a aby sa každý cítil prijatý.
Každé dieťa je iné
V rámci našej služby sa stretávame s deťmi i mladými, ktorí majú rôzne vlastnosti, potreby, záujmy, dary, talenty, pochádzajú z rozličných rodín, majú rôznorodé skúsenosti, zážitky… Každé dieťa i mladý je iný, jedinečný, preto aj náš prístup k nim musí byť taký, aby napomáhal rozvoju ich osobnosti a k vytváraniu otvorenej atmosféry prijatia. Vychádzajúc zo skúseností a otázok eRkárov si čoraz viac uvedomujeme, že my, ako animátori, potrebujeme rásť, vzdelávať sa, aby sme mohli napomáhať rastu detí a mladých, ktorí sú nám zverení. Ak nepoznáme potreby našich detí a mladých a nevieme primerane reagovať, môže sa stať, že im našim postojom nechtiac ublížime alebo ich odradíme. Príklad z úvodu článku opisuje situáciu, kedy chlapec s Aspergerovým syndrómom nechcel tancovať eRko tance. Ak by animátori nevedeli, že pre dieťa s Aspergerovým syndrómom nie je príjemné tancovať presne určené kroky, mohli by ho s dobrým úmyslom povzbudzovať k zapojeniu sa. Neboli by však úspešní, ale možno práve odradení, že sa chlapec nechce zapojiť.
Stretko ako otvorené spoločenstvo
V eRku sa už mnoho rokov snažíme žiť hodnotu – rozvíjame otvorené spoločenstvo. Mnohí to robíme prirodzene, snažiac sa o lásku ku každému, ale niekedy aj celkom nevieme, ako konkrétne žiť túto hodnotu. Poznanie potrieb, záujmov, špecifických osobitostí každého dieťaťa, budovanie vzájomnej dôvery, spolupracovanie, počúvanie sa, vytváranie bezpečného prostredia bez stresu a strachu nám pomôže rozvíjať stretko ako otvorené spoločenstvo, miesto, kde sa každý cíti prijatý a kde každý rád chodí. Deti, ktoré majú problém začleniť sa v rámci iných kolektívov, môžu práve na eRko stretkách a v eRko táboroch zažiť prijatie a budovanie priateľstiev bez vyčleňovania či vysmievania sa. Zároveň sa v takýchto otvorených spoločenstvách budú všetky deti lepšie učiť tolerancii, úcte a solidarite so všetkými. Budú potom vzorom prijímania druhých pre ďalšie deti v triednych kolektívoch či v rámci krúžkovej činnosti.
Krajší svet naozaj pre všetkých
Pri snahe o vytváranie inkluzívneho prostredia v eRku nemáme na mysli len začleňovanie určitej skupiny detí do kolektívu, ale chceme sa usilovať aj o súdržnosť aktivít, ktoré realizujeme, chceme kvalitnejšie sprevádzať všetky deti prihliadajúc na ich individuálne potreby a chceme napomáhať k ich rozvoju. K týmto myšlienkam nás povzbudzujú aj naše ročné témy. V školskom roku 2021/2022 sme sa vďaka téme Pod jedným Slnkom lepšie učili čnostiam úcty ku každému a jednoty. Ročná téma v školskom roku 2022/2023 s názvom Krajší svet pre všetkých nás podnecovala k uvažovaniu a hľadaniu odpovedí na otázky: Čo znamená budovať KRAJŠÍ svet? Koho všetkého zahŕňa pojem pre VŠETKÝCH? Žime ročnú tému do hĺbky a usilujme sa budovať krajší svet naozaj pre všetkých. Aj pre deti, ktoré nám nie sú sympatické, aj pre deti, s ktorými sa nám ťažko pracuje, aj pre deti z Ukrajiny, aj pre deti s rôznymi zdravotnými znevýhodneniami, aj pre deti s nadaním, aj pre deti zo sociálne znevýhodnených rodín… Tvorme, tvorme krajší svet pre všetky deti.
Inšpirovaní a povzbudení
Svätý Otec František často rozpráva o dôležitosti budovania bratstva, jednoty a tiež upriamuje našu pozornosť na vnímanie dôležitosti každého človeka: „Mnohí ľudia so zdravotným postihnutím cítia, že existujú bez toho, aby niekam patrili a na niečom mali účasť. Existuje ešte mnoho vecí, ktoré bránia ich plnému občianstvu. Cieľom je nielen im pomôcť, ale aj dosiahnuť ich aktívnu účasť na občianskom a cirkevnom spoločenstve. Je to náročná a aj vyčerpávajúca cesta, ktorá však bude čoraz viac prispievať k formovaniu svedomia, aby bolo schopné uznať, že každý človek je jedinečná a neopakovateľná osoba. Dovolím si naliehať, že treba mať odvahu dať hlas tým, ktorí sú diskriminovaní pre zdravotné postihnutie, lebo, žiaľ, v niektorých krajinách je ešte aj dnes ťažké, aby boli uznaní za ľudí s rovnakou dôstojnosťou.“ (Fratelli tutti 98) Svätý Otec síce hovorí o ľuďoch so zdravotným postihnutím, ale platí to o všetkých ľuďoch. Inšpirujme a povzbuďme sa pápežom Františkom. Majme otvorené srdce pre všetkých, vytvárajme na našich stretkách a táboroch prostredie, kde sa bude každý cítiť prijatý, vzdelávajme sa, čítajme, aby každé dieťa mohlo vďaka eRku zažívať radosť z viery v spoločenstve. Pre lepšie budovanie eRka pre všetkých navštív web erko.sk/prevsetkych.
Dominika Bujdáková, koordinátorka projektu eRko pre všetkých
Pôvodný článok vyšiel v LUSKu 180