Na webovej stránke www.erko.sk/bezpecne Ti ponúkame námety a tipy ako byť blízko deťom zo stretka aj v tomto čase či už v online alebo v offline priestore.
Iniciatíva vznikla z dôvodu pandémie koronavírusu a následného obmedzenia činnosti eRka.

Blogy

Ďalšie inšpirácie

Odporúčame Ti využiť námety, ktoré sme uverejňovali počas prvej vlny koronavírusu 73 dní na webe www.erko.sk/minidigidoma.

Tipy ako prežiť kampaň Detský čin pomoci v tomto čase nájdeš na webe materiálov k DČP.

Vypočuj si eRkopodcast na tému stretávania sa “na diaľku”. Hosťami v podcaste boli eRkári a členovia metodickej komisie eRka, Dominika Bujdáková a Matúš Šuľa.

Cenné inšpirácie určite nájdeš aj v našom Metodlande, kde nájdeš aj záznam z webinára Stvorení pre MY: naše stretko – pre členov eRka

Inšpiratívny manuál o stretkovaní v čase obmedzenia činnosti. Obsahuje vyššie vymenované tipy a ďalšie inšpirácie zozbierané eRkármi počas obidvoch vĺn. Na online i offline stretávanie. Stiahnuť si ho môžeš v Metodlande v sekcii výchovné programy, kde nájdeš aj záznam webinára.

Inšpiruj sa tipmi ako eRkárčiť online. Boli vypracované pre potreby študentov DUNI 2019/2020, zahŕňajú inšpirácie z farností z prvej vlny.

Námety na prežívanie Veľkého týždňa a veľkonočného obdobia nájdeš v samostatnom článku.

Farnosť radí farnosti

Likavka

Vo farnosti Likavka rozbehli aktivity na diaľku už počas prvej vlny pôstnou aktivitou Oblečme ovečku. V súčasnosti pokračujú online stretkami pre násťročných. V prezentácii, ktorú si môžeš stiahnuť, nájdeš niekoľko postrehov z ich skúseností.

Podunajské Biskupice

Farnosť Podunajské Biskupice sa zapojila do Detského činu pomoci. Pravidelne na Fb zverejňovali krátke videá s výzvami, ako chrániť stvorenstvo, piesňami, kvízom a pod. Na záver kampane deti pozvali do Dobročinu – pomoci dobrovoľníkom pri celoplošnom testovaní. Okrem toho sa zapojili aj do aktivity Milión detí sa modlí ruženec, ktorú počas októbra ešte zopakovali. 

Jenkovce

Nakoľko momentálne nie je možná účasť na nedeľných sv. omšiach, miestni eRkári v spolupráci s kňazmi si pre deti pripravili pracovný list s úlohami súvisiacimi s nedeľným evanjeliom a taktiež výzvu urobiť si doma Fiestu svätých, ktorú zvyknú organizovať každoročne. List distribuujú cez hodiny náboženstva či cez poštové schránky.

Hul

V rámci DČP animátori zverejnili 24 výziev, na ktorých splnenie majú deti jeden mesiac. Info o splnení dávajú priamo animátorkám. Na záver ich čaká vyhodnotenie a malá pozornosť pre každého zapojeného.

Lendak

V októbri rozbehli online stretká pre mladších i pre starších. 

Podbiel, Oravský Biely Potok

„Pozývam Ťa na skvelé stretko s prekvapením – hosťom!“ Áno, aj takúto sms môžete dostať v čase núdzového stavu a zákazu vychádzania. A dokonca bude všetko v súlade s pravidlami a opatreniami :).

Nitrica

eRkári z Nitrice pripravili “Vakcínu vďaky” pre zdravotníkov v Bojniciach, čím im chceli poďakovať za obetavú službu a podporiť modlitbou, či sladkým prekvapením. Foto z odovzdania v priloženom linku.

Tvoje stretko?

Podeľ sa aj ty so svojou skúsenosťou. Radi ju uverejníme na tomto mieste. Napíš na lucka@erko.sk.

FAQ

Aký nástroj využiť na online stretko?

Odpoveď pripravili eRkári z Lendaku:

My sme začali animátorské stretká skôr ako detské, a to nám umožnilo odskúšať si rôzne platformy pre stretnutie, a každú sme si naplno odskúšali a zhodnotili. Vyskúšali sme Jitsymeet, Discord, ZOOM, … a najviac sa nám osvedčil práve ZOOM. Takže ho odporúčame! Nevýhodou však je to, že ak nemáte licenciu, tak ste obmedzený 40min., ALE ak po 40 min. znova začnete hovor na tom istom linku, tak sa deti len znova pripoja cez ten istý link, čiže im nemusíme nič posielať, len sa im na stretku povie, že nás na chvíľku odpojí a majú sa pripojiť rovnako ako na začiatku stretka.

Taktiež je možno vhodné vziať do úvahy, cez čo deti fungujú alebo fungovali online. To je pre nás aj výhodou, pretože deti už dané prostredie poznajú, vedia ho ovládať, pripojiť sa a zbytočne to nezaťažuje ani ich rodičov, že musia znova niečo nové riešiť.

Je dobré aj uvážiť pri online stretkách deň a čas, prípadne trvanie a spôsob stretka. Z našich osobných skúseností s online školou vieme, že po celom týždni online sa nám nechce byť za PC ešte o čosi viac, a preto skúste byť tvorivý aj pri online stretnutí, aby deti neboli len pasívnymi poslucháčmi, ale aktívnymi spoluhráčmi pri tvorbe stretka.

Aj keď je to stretko online, tak aj toto stretko môže mať čaro. Buďte deťom blízki! Pýtajte sa ich, počúvajte, rozprávajte sa s nimi.

Ako udržať pozornosť na online stretku?

Spôsobov je viacero. Odporúčame napríklad:

  • striedať aktivity
  • zapájať deti
  • vyzývať ich na odpovedanie (aj po mene sa pýtať, ak si deti poznáme a vidíme ich cez kameru online)
  • radšej kratšie stretko a intenzívnejšie ako dlhé a nezaujímavé
  • keď už máme deti na stretku dlhšie, tak vieme čo ich zaujíma, a to zaradiť do online stretka
  • pri rozbiehaní online stretiek si môžeme s deťmi “zmapovať”, čo by ich zaujímalo, aké aktivity navrhujú i ony samé 
  • využiť rôzne interakcie – napr. vopred každému dieťaťu poslať jedno príslovie/porekadlo, deti hrajú pantomímu po jednom, ostatné deti hádajú

Aká je skúsenosť eRkárov s videami?

Odpoveď pripravili eRkári z Lendaku:

Počas 1. vlny sme začali stretká robiť pomocou videí, ktoré mali spočiatku veľký dosah a aj spätná väzba bola veľmi dobrá, no postupom času to začalo upadať a deti prestalo baviť sa pozerať na nejaké video aj keď sme skúšali rôznorodosť týchto videí (dĺžka, štýl, …).

Deťom chýbal osobný kontakt aj keď cez online stretko. Bolo to ako keby si pozreli video na Youtube a nič z toho nemali. Preto sme  sa rozhodli prejsť viac na formu online stretiek, ktoré kombinujeme práve s videami, úlohami, či poštou do schránok. Deti vedia dopredu, kedy a či vôbec bude online stretko, a ak sa nám náhodou nedá ho uskutočniť, tak deťom pošleme aspoň video, pošleme fotku, poštu… aby vedeli, že aj keď nemáme online stretko, tak sme tu pre nich.

Aká je skúsenosť s modlitbou v online priestore?

K tejto téme prinášame svedectvo eRkárov z Nitrice:

“Keďže všetky deti z našej školy majú zoom, cez ktorý sa učia, tak sme to využili a modlili sme sa počas akcie Milión detí sa modlí ruženec a cez Sviečku za nenarodené deti. Je to super! Je jasné, že sa nezapojili všetky deti zo stretka, ale tie, čo sa zapojili, sa mnohí modlia aj s celou rodinou. Dokonca od Sviečky za nenarodené deti prišla jedna mamička s nápadom, či sa takto nemôžeme modliť celú dušičkovú oktávu. Tak uvidíme ako nám to vydrží :), ale včera sa k nám pripojili aj mamičky z Modlitieb matiek a rozrastáme sa. Je to nová a milá skúsenosť!”

Chcem sa spýtať...