Získaj povzbudenie pre svoj rast a pomoc pre tvoje radostné animátorstvo.

Čo ťa čaká na CSE? Radostné spoločenstvo eRkárov, kvalitní hostia, eRko tance, sv. omše, dobré jedlo, workshopy, …..)

Začiatok registrácie je v piatok 25.8. od 16:00. Ukončenie stretnutia v nedeľu 27.8. o 13:00. 

 Účasť na CSE 2023 je možná od 16 rokov, vrátane narodených v roku 2007.

Chcete prísť s deťmi? Ozvite sa nám, budeme hľadať spolu riešenie.

Na Celoslovenské stretnutie eRkárov sa už nedá prihlásiť. Ďakujeme za pochopenie. 

#StretnemesavRužombeRku

 

Ubytovanie bude na Stredoškolskom internáte (ŠI)

Nám. A. Hlinku 1160/62, 034 01 Ružomberok

Poď rásť v radosti na Ceste eRkára. Pripravili sme pre Teba niekoľko workshopov. Môžeš si vybrať z cesty k sebe, cesty k druhým, cesty duchovného rastu a z cesty animátora. Workshopy budú 26. 8. viesť zaujímaví hostia a Tvoje prihlásenie nám pomôže sa lepšie pripraviť na sobotné popoludnie. Môžeš si vybrať po jednom workshope v obidvoch kolách, t. j. jeden workshop v čase 14.30 – 15.45 a druhý v čase 16.00 – 17.15. Kapacita workshopov je obmedzená, preto s prihlásením príliš neváhaj, prihlás sa na workshopy najneskôr do 21.8.2023 ;-).

Pre lepšie rozlíšenie farebná legenda:

1. kolo workshopov 14.30 - 15.45

null

Povolaní ku krásnej láske

Zuzka Tomašová

Nie je nič dôležitejšie, ako sa učiť láske... Sv. Ján Pavol II.

Poď spolu so mnou objavovať ako veľkou hodnotu si, ako sa môžeš učiť pravdivo milovať a ako sa nechať milovať. A áno, dá sa to, aj keď si single...

Lebo odpoveďou na Teba je láska.

O hosťovi

Som Zuzka, pochádzam zo Žiliny, mám rada Pána Ježiša, svoju rodinu, svojich študentov, Formulu 1, dobré talianske jedlo a Karola Wojtylu. A veľmi sa na vás teším.
Všetko ostatné si povieme osobne.

null

Ako sa (z toho) nezblázniť: beseda so psychológom

Janka Bieščad Vindišová

Duševné zdravie mladých ľudí je mimoriadne krehké – čo môžeme urobiť, preto aby sme si ho zachovali?

Ťažiskom workshopu bude diskusia o problémoch v oblasti duševného zdravia mladých. Zameriame sa pri tom na najčastejšie príčiny bolesti mladej duše. Budeme uvažovať o možnostiach ako podporiť vlastnú psychickú odolnosť, a čo robiť v situáciách, keď sa život stáva bolestným, prípadne ako môžeme pomôcť tým, ktorí nám otvoria svoje srdce.

O hosťovi

Pôsobí ako terapeut a psychológ v Centre celého človeka Enoia v Považskej Bystrici a odborná asistentka na Katedre psychológie Trnavskej univerzity. Poskytuje individuálne poradenské sedenia pre dospelých a adolescentov, v minulosti pracovala tiež ako školská psychologička a psychológ v súkromnom špeciálno-pedagogickom centre. Je absolventkou dlhodobého výcviku v Logoterapii a existenciálnej analýze, výcvikového programu v Rodinnej terapii so zameraním na vzťahovú väzbu, v Terapii hrou a metóde EMDR, zameranej na spracovanie traumatickej skúsenosti. K osobitným záujmom patrí využitie psychológie v pastorácii.

null

Jedno stretko pre všetky deti

Monika Daráková

Napomôž vytváraniu spoločenstva a priateľstva medzi deťmi intaktnými a deťmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Otvorme spolu myšlienku zaradzovania všetkých detí do eRko stretiek - teda aj deti so ŠVVP. Preskúmame spolu druhy a triedenie postihnutí. Dozvieme sa aký vplyv môžu mať na priebeh stretka deti so ŠVVP. Pokúsime sa zostaviť nápady a námety na vytváranie stretiek vhodných pre rôzne skupiny detí.

O hosťovi

Chuť pracovať s deťmi sa zrodila niekedy už v detstve, keď ešte tiež ako dieťa neobišla žiaden „opustený“ kočiar pred obchodom, aby doň nahliadla a poprípade utíšila plačúce bábo v ňom. Pracovať s deťmi so špeciálnymi potrebami sa zrodila neskôr, vďaka jednej kamarátke, ktorá začala po škole pracovať v DD. Stačila jedna cesta s deťmi na svätú omšu a láska k deťom prerástla do štúdia katechetiky a neskôr aj špeciálnej pedagogiky. Dnes pracuje v špeciálnej škole s deťmi s mentálnym postihnutím, v átriu deťom prostredníctvom katechéz Dobrého pastiera sprostredkuje Bibliu a liturgiu. Nie je nič krajšie ako sa dávať a dávať to čo sme zadarmo dostali.

null

By Heart Project workshop

Maťka Švorcová

Akvarelovo-kaligrafický workshop s By Heart Project

V tomto workshope si niečo povieme o základoch akvarelovej maľby v spojení s moderným umeleckým písmom (kaligrafiou), ale najmä si spojenie akvarelu a kaligrafie aj prakticky vyskúšame. Workshop bude doplnený osobným svedectvom autorky.

O hosťovi

Autorka By Heart Project, ktorý v sebe spája kaligrafiu a maľbu akvarelom. Ako vyštudovanej logopedičke je jej blízka práca so slovom, preto do svojich obrazov vkladá myšlienky, či slová povzbudenia. Svojou tvorbou túži vniesť lásku, nádej, radosť, krásu aj do bežných dní. Miluje hory, dobrú kávu, hlboké rozhovory a radostný čas strávený s blízkymi ľuďmi. Učí sa milovať tak, ako je milovaná.

null

Ako viesť eRkárov

Juraj Králik

Viesť detské stretko je jedna vec, ale starať sa o animátorov, ktorí mi boli zverení? To môže byť celkom veľká výzva.

Poslanie mladých v Cirkvi a v komunitách, kde žijú. Príležitosti pre vedenie eRkárov. Môžem viesť aj rovesníkov a starších odo mňa? Čo to majú všetci s motiváciou a krízou záväzku? Ako má vyzerať služba toho, kto vedie eRkárov? Ako rásť v službe vedenia?

O hosťovi

eRkostretko som pomáhal viesť ako 15-ročný, neskôr veľa táborov a akcii pre deti. No už na strednej škole mi vedúci z oblastného centra Čadca zverovali úlohy pri vedení kurzov, oblastných a územných stretnutí animátorov. Celú svoju mladosť som prežil v službe eRkárom v úlohe vedúceho OC, člena predsedníctva, územného tímu, vedenia zahraničnej komisie. Krátko po ukončení vysokej školy som sa stal na 5 volebných období predsedom eRka. Slúžil som aj ako viceprezident európskeho FIMCAPu a člen predsedníctva Rady mládeže Slovenska. Rád čítam knihy o líderstve, počúvam podcasty a motivačné prednášky. Rád sa s vami podelím o to, čo som zažil a načerpal. Mám 40 rokov, som ženatý a s manželkou Majkou vychovávame 3 malé deti.

null

Adamov dvor na slovíčko

manželia Majka a o. Peter Lazoríkovci

Ako prežívame Laudato si v praxi

Poďme spoločne objaviť, k čomu sme od stvorenia povolaní. Vzťah k Bohu, k ľuďom a k prírode. Náš život sa utvára cez tieto tri dôležité kontakty, a preto sa na ne spoločne pozrieme.

O hosťovi

Sme taká zvláštna rodinka. Bývame v Rudlove (to je dedinka blízko Vranova nad Topľou). Od Boha vnímame špecifické poslanie obnoviť staronové poslanie cirkvi vo vzťahu k prírode. Budujeme a stvárňujeme víziu Adamovho Dvora, ktoré má byť miestom dotyku Boha, prírody a človeka.

null

Rastieme v radosti cez hodnoty eRka

o. Michal Škulka

Objav výnimočnú hodnotu eRko hodnôt pre svoj rast v radosti.

``Rastieme v radosti``. Ako môžeme rásť v radosti cez naše eRko hodnoty: živá viera, radostná služba, otvorené spoločenstvo, úcta k životu, zodpovednosť a dôvera? Ako objaviť tieto eRko hodnoty v našej každodennosti?

O hosťovi

Pochádzam „skadzi Matka Ježišova“ – z Trebišova. Aktuálne pôsobím ako kaplán vo farnosti sv. Mikuláša v Prešove a zároveň ako eRkokňaz územia Východ. Ako dlhoročného eRkára ma už nejaký fascinuje ako eRko hodnoty, najmä radostná služba, ovplyvňujú našu každodennosť.

null

Tanec ako modlitba

s. Eva Jaroušková CJ

V tanci, ktorý je modlitbou môžeme intenzívne chváliť a milovať Boha a slúžiť mu.

Workshop je pozvaním pre tých, ktorí chcú formou modlitby tancom vstúpiť do hlbšieho vzťahu s Bohom. Prosíme, prineste si pohodlné oblečenie a tanečné cvičky s hladkou podrážkou, prípadne hrubé ponožky a radosť v srdci.

O hosťovi

Som členkou Congregatio Jesu. Pochádzam z Bratislavy, ale dlhší čas som pôsobila v Taliansku. V súčasnosti pracujem v Centre spirituality v Ružomberku, dávam ignaciánske duchovné obnovy a duchovné cvičenia, aj formou tanečnej meditácie. Dlhé roky som pracovala s mladými v Banskej Bystrici. Veľmi sa na vás teším.

2. kolo workshopov 16.00 - 17.15

null

Tajomstvo krásnej lásky

Kamil a Monika Poláčikovci

Príbeh nášho vzťahu a zdieľanie myšlienok ktoré ťa môžu inšpirovať na tvojej ceste k Láske.

``Láska nie je nič, čo sa dá naučiť, a predsa nie je nič dôležitejšie ako sa jej učiť!`` To sú slová Jána Pavla II., ktoré nás motivujú hľadať v dnešnom svete aká je krásna láska. Každý životný príbeh je iný, no my chceme s vami zdieľať ten náš. Chceme účastníkom odovzdať niekoľko myšlienok a praktických rád, ktoré nám pomáhali v období chodenia a inšpirujú nás naďalej.

O hosťovi

Sme manželia Monika a Kamil Polačikovci, nedávno sme oslávili 1. Výročie sobáša. Aktuálne žijeme v Olomouci a sme súčasťou programu Zaruky.

null

Bavíme sa DIVADLOM

Peter Hovanec

Dramatická tvorba ako súčasť táborových aktivít

Pozrieme sa bližšie na to, ako urobiť dramatickú tvorbu na tábore zaujímavou nielen pre deti, ale aj pre samotných animátorov. Ako pracovať s textom? Ako to urobiť jednoducho a zároveň veľmi efektívne? Ako nám môžu účinne pomôcť dostupné technické prostriedky? To všetko a oveľa viac len na tomto jedinečnom workshope.

O hosťovi

Volám sa Peťo, mám 31 rokov a aktuálne som diakonom Spišskej diecézy. Vo svojom živote som prežil veľmi hlboké divadelné skúsenosti, nakoľko som ukončil Akadémiu Umení v Banskej Bystrici v odbore herectvo. Takto poznačeného ma Božia prozreteľnosť viedla na mnohé eRko-tábory, kde som zistil, že deti obľubujú hrať scénky a že sa tak vytvára priestor na to, aby som sa mohol zo svojimi skúsenosťami podeliť a realizovať.

null

(Ne)bezpečne v sieti

Dada Verešpejová

Ako môžeme cez špagát – loptičky - bicykel pochopiť, že online svet je o zodpovednosti, príležitostiach, ale aj zvládnutí nástrah a skrytých hrozieb...

(Ne)bezpečne v sieti reflektuje na aktuálne potreby, ktoré si dnešná doba mladých ľudí vyžaduje. Je zameraný na online prostredie a správanie na internete. Mnohé z princípov, pravidiel a prístupov je možné preklopiť aj do offline prostredia (reálneho života). Počas workshopu sa snažíme priblížiť témy mediálnej gramotnosti, kritického myslenia, digitálneho občianstva...

O hosťovi

Vidí zmysel v tom, že neformálne vzdelávanie má pridanú hodnotu pre spoločnosť, predovšetkým v oblasti rozvoja mladých ľudí a využitia ich potenciálu pre komunitu, v ktorej pôsobia. Už 30 rokov je mojim životným štýlom „Mám rád...“ a eRko je pre mňa dar do života, skutočné priateľstvá a cenné inšpirácie pre môj rozvoj a prácu v oblasti neformálneho vzdelávania. Som príkladom dobrej praxe v timemanažmente, nakoľko svoj čas delím medzi rodinu, lektorovanie a trénerstvo, prácu v RCPU, spolupráce v MVO a administrovanie programov organizácii CeNef, eRko-HKSD i koordináciu vzdelávacích projektov, rozvoj mladých športovcov, dobrovoľníctvo, záľuby a priateľov a…

null

By Heart Project workshop

Maťka Švorcová

Akvarelovo-kaligrafický workshop s By Heart Project

V tomto workshope si niečo povieme o základoch akvarelovej maľby v spojení s moderným umeleckým písmom (kaligrafiou), ale najmä si spojenie akvarelu a kaligrafie aj prakticky vyskúšame. Workshop bude doplnený osobným svedectvom autorky.

O hosťovi

Autorka By Heart Project, ktorý v sebe spája kaligrafiu a maľbu akvarelom. Ako vyštudovanej logopedičke je jej blízka práca so slovom, preto do svojich obrazov vkladá myšlienky, či slová povzbudenia. Svojou tvorbou túži vniesť lásku, nádej, radosť, krásu aj do bežných dní. Miluje hory, dobrú kávu, hlboké rozhovory a radostný čas strávený s blízkymi ľuďmi. Učí sa milovať tak, ako je milovaná.

null

Kváskovanie s Dobrou novinou

Mirka Selecká, Daniel Fiala a Jozef Magda

Okoreňte si život s netradičnou kuchárkou z ďalekej Afriky.

Byť koledníkom Dobrej noviny je veľké požehnanie. Nielen doma na Slovensku ale aj vo vzdialených kútoch sveta. Cez interaktívne aktivity a zaujímavý kvíz navštívime Južný Sudán a budeme súťažiť o pekné africké predmety. Spoznáte, že mladí sú dobrým kvasom a že do Dobrej noviny sa môžete zapojiť aj počas roka.

O hosťovi

Šikovní eRkári a zapálení koledníci, ktorí precestovali Keňu, Ugandu a Južný Sudán. Radi sa podelia o nevšedné zážitky (nielen) z Afriky. Opýtať sa ich môžete skutočne na všetko.

null

Pulzuje či nie?

Mirka Siteková, František Koníček a o. Patrik Špánik

Ako oživiť mladé srdce farnosti.

Pulzuje v Tvojej farnosti mladé srdce? Alebo sú jeho ozvy už len slabučké signály zbytkov života? Na tomto workshope si urobíš jednoduchý checklist Tvojej farnosti, viac sa pozrieš na jej životnosť z pohľadu mladého človeka. Ale predovšetkým dostaneš praktické tipy, ako znova rozpulzovať mladé srdce a mladého Ducha Tvojej farnosti. Nielen teória, ale aj odskúšaná prax. Lebo pamätaj: vždy je nádej!

O hosťovi

d.p. Patrik Špánik - kňaz banskobystrickej diecézy, kaplán jednej zo zapojených farností v projekte Mladé srdce, Banská Bystrica - Fončorda.

Mirka Siteková a Feri Koníček - dlhoroční eRkári a koordinátori projektu Mladé srdce. Spoločne so zapojenými farnosťami z celého Slovenska absolvovali dvojročný pilotný projekt. Stále viac veria, že cesta obnovy farnosti vedie práve cez mladých.

null

Prečo to všetko robíme?

o. Pavol Forgáč (RbK UPC)

Ako sa pozerať na ten najdôležitejší vzťah s Bohom, do ktorého sme pozvaní.

Prežívanie osobného vzťahu s Bohom je jedným z kľúčov ako žiť slobodu Božieho dieťaťa. Otroctvo vs synovstvo. Ako žiť skutočný vzťah s Bohom. Praktické rady.

O hosťovi

Katolícky kňaz, pochádzam z Oravského Podzámku z mnohopočetnej rodiny, milujem Ježiša a svoje povolanie, mám rád mladých.

PROGRAM

PIATOK 25. 8. 2023

Registrácia a ubytovanie

16:00 – 17:00

Internát

Svätá omša

17:00

Farský kostol

Večera

18:30

Jedáleň

Otvorenie CSE a večer Ku koreňom radosti

20:00 – 21:30

Kultúrny dom Andreja Hlinku

Adorácia

22:00 – 23:00

Kostol Povýšenia svätého Kríža

SOBOTA 26. 8. 2023

Raňajky

7:30

Jedáleň

Ranná modlitba

8:30

Kultúrny dom Andreja Hlinku

Rastieme v radosti (diskusia s hosťami)

9:00 – 10:00

Kultúrny dom Andreja Hlinku

Predstavenie novej ročnej témy

10:15 – 11:45

Kultúrny dom Andreja Hlinku

Obed

12:00

Jedáleň

Siesta (kávovňa, čaj a historický kútik)

13:00

Jedáleň

Workshopy

  1. kolo: 14:30 – 15:45
  2. kolo: 16:00 – 17:15

Triedy na Gymnáziu sv. Andreja

Svätá omša

18:15

Farský kostol sv. Ondreja

Slávnostná večera

19:30

Kultúrny dom Andreja Hlinku

Koncert Tow Meot

20:30

Kultúrny dom Andreja Hlinku

eRko-ples

21:15

Kultúrny dom Andreja Hlinku

Polnočná modlitba

0:00

Kultúrny dom Andreja Hlinku

Koniec plesu

2:00

Kultúrny dom Andreja Hlinku

NEDEĽA 27. 8. 2023

Ranná modlitba

8:30

Internát

Raňajky

9:00

Jedáleň

Bodka

9:30

Jezuitská záhrada

Gréckokatolícka liturgia

10:30

Kostol Povýšenia svätého Kríža

Obed

12:00

Jedáleň

Koniec CSE

13:00

INFO O ÚČASTNÍCKOM PRÍSPEVKU

Od 26. 6. do 31. 7.: 40€ (nepracujúci), 50€ (pracujúci)

Celkové náklady na jedného účastníka sú 80€ (v cene je ubytovanie na stredoškolskom internáte v izbách po 2-3, stravovanie počas celého stretnutia).

Po naplnení kapacity internátu bude zabezpečené ubytovanie v škole v triedach, ďalšie info pošleme emailom.

Ak sa Ti dá, podpor CSE vyšším príspevkom.

Ak by však financie mali byť jediným dôvodom, prečo neprídeš na stretnutie, ozvi sa a spolu nájdeme riešenie.

KTO SA NA TEBA TEŠÍ?

Hosť

Mgr. Jana Bieščad Vindišová, PhD.

Pôsobí ako terapeut a psychológ v Centre celého človeka Enoia v Považskej Bystrici a odborná asistentka na Katedre psychológie Trnavskej univerzity. Poskytuje individuálne poradenské sedenia pre dospelých a adolescentov, v minulosti pracovala tiež ako školská psychologička a psychológ v súkromnom špeciálno-pedagogickom centre. Je absolventkou dlhodobého výcviku v Logoterapii a existenciálnej analýze, výcvikového programu v Rodinnej terapii so zameraním na vzťahovú väzbu, v Terapii hrou a metóde EMDR, zameranej na spracovanie traumatickej skúsenosti.

Hosť

o. Filip Orlovský

Narodil som sa, keď sa oficiálne narodilo aj eRko. Jeho členom som už drvivú väčšinu svojho života- od mojich 9 rokov. eRko životný štýl ma formoval, až som začul tiché Ježišovo volanie, tak som sa stal kňazom. Nie eRko kňazom – ale eRkárom, ktorý je kňazom. Aktuálne pôsobím ako kaplán v Ružomberku, učím, študujem, teším sa z každého dňa. Niekedy v minulosti som sa rozhodol, že budem šťastný… tak som.

Hudobný hosť

TOWMEOT

Si veľmi dobrý! My to o tebe vieme, no veríš tomu aj ty? Náš projekt nesie názov TOW MEOT, čo prekladáme z hebrejčiny ako “veľmi dobrý”. Jeho členmi sú aktuálne štyria kresťanskí raperi: Augustín, dawidd, MT a Dafčo, ktorí jedinečnosťou svojich životných príbehov prinášajú na pódium texty plné svedectiev, myšlienky na zamyslenie, ale aj slová povzbudenia. Rap je jedným z najpopulárnejších žánrov a práve to vnímame ako príležitosť osláviť Boha.

MODLITBOVÁ REŤAZ PRED CSE 2023

Pozývame ťa zapojiť sa do modlitbovej reťaze pred CSE 2023. Môžeš sa zapísať do zoznamu na konkrétny deň. Zapojiť sa môžu jednotlivci, farnosti, OC, územia, ZK, bývalí eRkári a pod. Modli sa za eRko o 21:00 modlitbu Večné Slovo a Dobrý Bože + podľa ľubovôle (napr. desiatok alebo celý ruženec, litánie a pod.)

KONTAKT

V prípade akýchkoľvek otázok napíš Monike: monika.vojtasakova@erko.sk

PARTNERI