Aby strom alebo nejaká rastlina mohli vyrásť a priniesť úrodu, musia byť najskôr zasadené do zeme – musí byť zasadené ich zrnko. To postupne vyklíči a rastie. Zrnko k tomu, aby vyrástlo potrebuje vodu, pôdu, živiny, svetlo…
Aj my sa niekedy pýtame, ako správne duchovne rásť a ako zabezpečiť aj rast deťom, ktorým sa venujeme? Čo nám pomáha, aby sme mohli duchovne rásť? Popri sv. omši, príklade svätých, čítaní Biblie atď. je to najmä modlitba, ktorej sa chceme viac venovať. Mnohí svätí nám pripomínajú, že na začiatku svedectva viery, ktoré má každý kresťan vydávať pred vlastnou rodinou, v práci, v škole, na stretkách, ale aj vo chvíľach oddychu, na tomto začiatku svedectva stojí modlitba, osobný kontakt s Bohom.
Modlitba
Cieľom eRka je žiť kresťanské spoločenstvo s deťmi. Základom takýchto spoločenstiev je modlitba. Na každom stretku má modlitba veľký význam, lebo už od malička môžeme ukazovať Božiu lásku k nim.
Využívanie rôznych foriem modlitby
-
Modlitba prosby
Pre deti je prosba samozrejmou súčasťou života. Táto skutočnosť umožňuje dieťaťu spontánne vyjadrovať svoje prosby Nebeskému Otcovi. Z toho dôvodu je táto forma modlitby najrozšírenejšia tak u detí ako aj u dospelých.
Môže sa tu ale vyskytnúť nebezpečenstvo urobiť si z Boha pomocníka, ktorý musí vyriešiť každý problém a odpovedať na každú potrebu človeka. To by mohlo viesť k sklamaniu, ak nejaká prosba vypočutá nie je. Preto musí byť modlitba prosby usmerňovaná animátormi.
Prosíme nielen za seba, ale aj za iných. Pri orodovaní človek „nehľadí iba na svoje vlastné záujmy, ale aj na záujmy iných“.
-
Modlitba vďaky
Prosby, ktorými sa človek obracia k Bohu, sú akoby spontánnou reakciou na mnohé potreby objavujúce sa v našom živote. To, čomu sa však musíme učiť a k čomu potrebujeme usmerňovať aj deti, je vďačnosť.
Je potrebné učiť deti ďakovať Bohu za vypočuté prosby. V tom im môžu zo začiatku pomáhať animátori, nakoľko deti v tomto veku na mnohé veci veľmi rýchle zabudnú.
Zároveň máme Bohu ďakovať nielen za vypočuté prosby, ale tiež aj za všetky dobrodenia, ktoré si vo svojom živote uvedomujeme. Tým, že vedieme deti k postoju vďačnosti, učíme ich vnímavosti voči skutočnostiam, ktoré môžeme považovať za samozrejmé.
Tak môže dieťa ďakovať za zdravie; za rodičov a súrodencov; za krásy, ktoré nás obklopujú; za udalosti v priebehu dňa…
-
Modlitba chvály
Modlitba chvály je akoby predĺžením vďačnosti voči Bohu. Je odpoveďou na prijaté Božie dobrodenia. Dieťa je schopné vstupovať do tejto modlitby s veľkou ľahkosťou. Vyplýva to z jeho prirodzenej schopnosti žasnúť, tešiť sa aj z drobných maličkostí a prejavovať radosť celým svojím bytím – tlieska rukami, skáče, spieva a pod.
V uvádzaní dieťaťa do života modlitby potrebujeme nadviazať na túto jeho prirodzenú schopnosť, poukazovať mu na krásy, ale aj hodnoty, ktoré napĺňajú náš život a od nich sa povznášať k ich pôvodcovi, k Bohu. On je tým, ktorý nám všetko dáva, a preto si zaslúži, aby sme ho oslavovali.
-
Modlitba odprosenia
Už od malička si dieťa potrebuje osvojovať schopnosť povedať nielen iným, ale aj Bohu „prepáč“, ak sa niečím previnilo. Túto prosbu už veľmi skoro adresuje Bohu v modlitbe Otče náš, ktorej ešte možno veľmi dobre nerozumie.
Takto modlitba odprosenia nebude spočívať v traumatizujúcom pripomínaní hriechov, ale v odprosení, ktoré bude dieťa privádzať k novému prijatiu Božej lásky.
Z týchto 4 foriem modlitby môžeme odvodiť aj 4 dôležité slová pre každú modlitbu:
– prosím
– ďakujem
– chválim
– odpusť
Konkrétne návrhy na modlitbu
- Recitované, naučené – napr. Otče náš
- Modlitba vlastnými slovami – čo ma oslovilo
- Skladanie textu rozstrihanej modlitby
- Dopĺňanie vynechaných slov zo známeho citátu
- Čítanie s rozdelenými úlohami
- Krížová cesta – zastavenia si môžu pripraviť aj deti
- Litánie – môžeme si aj vytvoriť svoje
- Rozjímanie nad obrazom, myšlienkou…
- Ukazovačky
- Doplňovanie
Výchova k modlitbe
Ak chceme druhých viesť k modlitbe je dôležité, aby sme my sami poznali modlitbu ako stretnutie s Bohom. Keď mám totiž kontakt s Bohom, viem o ňom rozprávať aj deťom. Preto je podstatné, aby moja modlitba nebola izolovaná len na stretko.
4 body výchovy k modlitbe
- MODLÍM SA – Modlitba sa stáva súčasťou môjho života. Ak chcem deti učiť modliť sa, musím sa sám modliť.
- MODLÍM SA PRED DEŤMI – Pred deťmi svedčím o svojom živote modlitby, lebo deti potrebujú vidieť modliť sa druhých.
- MODLÍM SA SPOLU S DEŤMI – Deti vstupujú do modlitby prirodzene, na základe vnútornej potreby.
- UČÍM DETI MODLIŤ SA – Je našou úlohou vzbudzovať u detí záujem o modlitbu. Naše poslanie je živené modlitbou.
Dobré rady pre vedenie tvorivej modlitby
- Pred začiatkom modlitby predstavme, v čom bude modlitba spočívať.
- Vopred vysvetlíme, čo bude úlohou, aby sme aktivitu vykonali v tichosti a patričnej úcte.
- Počas modlitby nie je už priestor na inštrukcie.
- Modlitbu začíname a končíme prežehnaním sa a zapálením a zhasnutím sviece (symbol prítomnosti Krista medzi nami).
- Upozorniť, že sa začneme modliť pri úplnom tichu.
- Pri modlitbách vychádzať zo Svätého Písma, lebo to je Božie slovo pre náš život
- Pri dlhšej modlitbe vopred avizovať jej dĺžku – aby ju mohli prežiť v pokoji.
Záver
Sv. Gregor Naziánsky povedal: „Modlitba je stretnutie Božieho smädu s naším smädom. Boh má smäd po tom, aby sme my mali smäd po ňom.“
Nech aj tieto slová sú pre nás pozvaním k tomu, aby sme náš smäd po Bohu boli ochotní uhasiť v modlitbe nielen osobnej, ale aj v modlitbe v rodinách, na stretkách. Ježiš nesmierne žízni po dôvernom vzťahu s každým z nás, či už sme deti, animátori alebo rodičia.
Autor: o. Michal Škulka
Vypočujte si tiež podcast o Duchovnom raste detí, kde sa okrem obsahu tohto blogu dozviete aj o tom, čo robiť, ked na stretku/doma deti vyrušujú pri modlitbe alebo ako učiť deti o náboženských otázkach bez infantilnosti? Archív jednotlivých epizód eRko podcastu nájdete na webovej stránke www.erko.sk/podcast.